BAŞIMI OMZUNA KOYABİLİR MİYİM ?

Gerçek olaylardan yola çıkılarak çekilen ”Kural Dışı” filmi; farklı inançlardan, farklı yaşam tarzlarından olmalarına rağmen ileri derecede otizmli çocuklara yardım etmek için bir araya gelen Bruno (Vincent Cassel) ve Malik’in (Reda Kateb) insanlık için fedakârca ortaya koydukları mücadeleye odaklanıyor. Bu ikili, otizmli çocuklara yardım etmek için kâr amacı gütmeyen bir kuruluş kurmak için bir araya geliyor. Yönetmen Eric Toledano ve Olivier NakacheIntouchables (Can Dostum)” filmlerinde olduğu gibi bu filmlerinde de halkın arasından gelen sağlık çalışanlarını ve gönüllüleri hikâyenin merkezine alarak, tek başlarına ihtiyaçlarını karşılayamayan insanların ne kadar büyük sıkıntılar yaşadıklarını göstererek bir farkındalık yaratmaya çalışıyorlar.

İki gerçek insana dayanarak, 1996 yılında ”Le Silence des Justes” in kurucusu olan doktor Stéphane Benhamou ve otistik insanlarla çalışan bir eğitimci olan Daoud Tatou ve onun derneği ”Le Relais IDF” derneğinin ileri derecede otizimli çocukları, gençleri ve yetişkinleri topluma kazandırmak ve onlara mutlu bir hayat sağlamak için verdikleri sıra dışı mücadeleyi beyaz perdeye taşıyan ”Kural Dışı” filmi dram ve komedi unsurlarının hiç sırıtmadan gayet dengeli bir şekilde harmanlandığı bir film. Bu tür filmler teması gereği duygu sömürüsüne ve ajitasyona çok açık filmlerdir. Yani ileri derecede otizmli insanların günlük hayatta yaşadıkları acıları, sıkıntıları, dışlanmışlıkları düşündüğümüzde hayli yürek burkucu manzara aklınıza gelir fakat ”Kural Dışı” filmi tamamıyla gerçek hayatla örtüşen bir kurgu ve anlatım tarzıyla duygu sömürüsüne kaçmadan ama otizimli insanların yaşadığı büyük acıları yüreğinize hissettirmeyi ustaca başarıyor. Filmi izlerken kendinizi durmadan çoğalan bir iyilik hazinesinin karşısında bulursunuz. 21.yüzyıla gelmemize rağmen otizimli çocuklara dünya çapında çok ileri düzeyde çözümlerin bulunmadığını anlatan ”Kural Dışı” filmi bu meseleye aynı zamanda sadece devletin değil tüm toplumun tüm kesimlerinin duyarlı olması gerektiğini dile getiriyor.

”Kural Dışı”nın hem yönetmenliğini hem senaristliğini yapan Eric Toledano ve Olivier Nakache ikilisi genellikle toplum dışına itilmiş ya da yaşamını tek başına idame ettiremeyen engelli veya otizimli insanların acılarını, yaşadıkları zorlukları beyaz perdeye aktarıyorlar. Bu ikilinin ”Kural Dışı” filmiyle ilgili asıl amaçlar ise ileri dercede otizimli bireylerin toplumda daha çok görülmesini sağlamak diyebiliriz. Şöyle bir an düşünün, gündelik hayatta yani özel eğitim okullarının dışında sokaklarda, parklarda kısacası herhangi bir yerde otizimli bireylerle ne kadar karşılaşıyorsunuz? Maalesef, bu sorunun cevabı da bu insalarla neredeyse hiç karşılaşmadığımızdır. İşte, ”Kuraldışı” filminin baş kahramanları olan Bruno ve Malik’in de tam olarak dert edindikleri ve çözmeye çalıştıkları sorun da bu. Otizimli insanları sosyal hayata adapte etmek ve onların da sokaklarda, metrobüslerde, iş yerlerinde, parklarda özgürce dolaşabileceği bir dünya hayalini gerçeğe dönüştürmektir ve bunu büyük ölçüde başardıklarını da söylersek yanılmış olmayız.

Kısacası ”Kural Dışı” filmi senaryosuyla, üstlendiği tüm rollerin hakkını veren usta oyuncu Vincent Cassel başta olmak üzere güçlü oyunculuklarıyla, hem dış mekan hem iç mekan çekimlerindeki başarılı sinematografisiyle, dramatik yapıya uyumlu müzikleriyle ve bunların hepsinin bir araya hiç sırıtmadan getirildiği ustaca kurgusuyla izlenmeyi hakkeden, yüreğimizi sımsıkı yakalayan ve otizmli insanlarla empati kurmamızı sağlayan bir film. İleri derecede otizmli insanların; başlarını omuzlarına koyduğu, otizimli insanların hayatlarını güzelleştirmeye ve kolaylaştırmaya kendini adamış bu iki koca yürekli insanın -Bruno ve Malik’in- duygu yüklü hikâyesini kaçırmayın.

Yönetmen / Senaryo : Éric Toledano, Olivier Nakache

Görüntü Yönetmeni : Antoine Sanier

Müzik : Grandbrothers

Oyuncular : Vincent Cassel, Reda Kateb, Hélène Vincent, Bryan Mialoundama, Alban Ivanov, Benjamin Lesieur, Marco Locatelli, Catherine Mouchet, Frédéric Pierrot, Suliane Brahim, Lyna Khoudri

Fransa / Komedi-Dram / 114 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:
İLEKural Dışı
KAYNAKKural Dışı
Önceki yazıCity Girl
Sonraki yazıKalaşnikof

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz