Lion, “A Long Way Home” adlı Saroo Brierly’nin kitabından uyarlanmış. 120 dakikalık dram türündeki film. Lion’ın yönetmenliğini ise Emmy Ödüllü Garth Davis yapmış.

Lion Lion’ın oyuncu kadrosunda Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara ve David Wenham yer alıyor.

Lion2

Altın Küre Ödüllerinde; En İyi Sinema Filmi, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En Özgün Film Müziği ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorilerinde adaylığı bulunan Lion aynı zamanda bu yılın 6 dalda Oskar adayı filmler arasında, En İyi Uyarlama Film katagorisi de yarıştığı katagorilerden biri.

FİLMİN KONUSU

Annesi bir taş ocağında çalışan Saroo, üç kardeş içinde ortanca olandır. Abisi Godoo ile 5 yaşındaki Saroo trenlerden çaldıkları kömürü satıp, satın aldıkları sütü küçük kız kardeşlerine getirirler. Fakirlikten yaşamaya, hayatta kalmaya çalışan ailenin tek umutları kilometrelerce uzakta yer alan tren istasyonu ve o istasyondan geçen trenlerdir.

Lion3

Beş yaşındaki Saroo ve abisi Godoo ile gece çıktıkları tren istasyonu seferinde birbirlerini kaybederler. Gece uykusu gelen Saroo bir tren vagonuna girer, sabah uyandığında trenin hareket ettiğini ve her tarafın kitli olduğunu anlar. Bütün çabalarına rağmen kendisini etrafındakilere fark ettiremez. Tren 2 gün ve 2 gece hiç durmadan gider, durduğunda Saroo’nun köyünden 1600 km uzağındadır. Etrafında konuşulan dil bile farklıdır. 5 yaşındaki çocuk için karşılaşılabilecek her türlü zorluk karşısında, biraz da şansı sayesinde kurtulur. Köprü altında, çöplerden yemek arayarak geçirdiği hayatı, bir başka zor hayata geçerek devam eder. Artık bir yetimhanededir. Ancak, hem yetimhanedeki diğer çocuklardan, hem yetimhanedeki yetişkinlerden kendini sakınmak zorundadır. Avustralya’lı bir çiftin kendisini evlat edinmesi, Saroo için kurtuluştur.

Lion4

Aile sevgisi, iyi eğitim olanakları bu aile sayesinde Saroo’ya sunulur. Sunulan bu olanakları iyi değerlendiren Saroo, hayatının aşkına da kavuşur. Ancak, aklını kurcalamaya başlayan sorun, onu gerçek hayattan yavaş yavaş koparmaya başlar. 5 yaşındayken istemeden kaybettiği annesi, kardeşleri ne durumdadır? Köyüne ve ailesine tekrar kavuşabilecek midir?

Lion7

Film hem gerçek olaydan hareket etmesi, hem de tüm dünyada sorun olan çocukların cinsel istismarı, dilenci çetelerinde zorla çalıştırılan küçük çocuklar, ailesi olmayan çocukların mutlu bir insan yetiştirmek üzere tasarlanan ancak, mutluluktan çok umutsuzluk yaratan yetimhaneler gibi evrensel sorunları güçlü bir şekilde anlatan bu film, duygusal düzeyi çok yüksek dramatik bir film olarak sinemalarda. Avustralya sinemasının bir gövde gösterisi gibi, tüm Dünya’da tanınmış oyuncularıyla öne çıkan film, melodram seven izleyiciler için etkileyici bir seçenek olarak duruyor.İyi seyirler dilerim.

Lion6

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

  1. […] Filmin hem gerçek olaydan hareket etmesi, hem de tüm dünyada sorun olan çocukların cinsel istismarı, dilenci çetelerinde zorla çalıştırılan küçük çocuklar, ailesi olmayan çocukların mutlu bir insan yetiştirmek üzere tasarlanan ancak, mutluluktan çok umutsuzluk yaratan yetimhaneler gibi evrensel sorunları güçlü bir şekilde anlatan bu film, duygusal düzeyi çok yüksek dramatik bir film olarak sinemalarda yerini almıştı. Herkesin tek oturuşta soluksuz izleyebileceği bu film hafta sonunuza farklılık katmak için bekliyor. İyi seyirler… […]

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz