Bu hafta yaşadığım büyük bir kayıp nedeniyle dizinin başına biraz isteksizce geçtim. Sadece bu yazıyı yazıp gönderebilmek için yeni çıkan işlere göz gezdiriyordum. Lupin karşıma çıktı ve madem bir şey izleyeceğim bari Lupin’i izleyeyim dedim.

Dizinin yazarı George Kay, bildiğiniz gibi geçen yaz aramızdan ayrıldı. Daha önce Kay, Criminal’i de yazdığı için buradaki suç unsurlarına ve aldatmacalara çok uzak değil. Bu yüzden Criminal’den daha iyi suç sahneleri izliyoruz. Tabi bunda tek başına Kay etkili değil, dizinin adını aldığı ve dizinin ana karakteri Assane’nin kendisine örnek aldığı Lupin’in kitapları da etkili.

Dizi bu yaklaşımla en iyi kitap uyarlamalarından biri desek yanılmış olmayız. Açıkçası izlemeye başlarken böyle bir şey beklemiyordum – bu kadar başarılı bir uyarlama yapılacağını-.

Dizinin ana karakteri olan Assane’ı, Can Dostum, X- Men Geçmiş Günler Gelecek, Burnt gibi filmlerden hatırlayacağımız Omar Sy canlandırıyor.

Omar daha önce çok başarılı performanslar göstermesine rağmen bu karakter için onu seçmek benim için bir soru işareti olabilirdi ama cast ekibi gerçekten ne kadar doğru bir tercih yaptığını dizinin her bölümünde kanıtlıyor.

Buraya kadar dizinin genel hatlarıyla yazarlarına oyuncularına değindim şimdi biraz da konusundan bahsedeyim.

Assane, Senegal asıllı bir çocuktur babasıyla beraber yaşamaktadır -annesi ölmüştür babası hem baba hem anne olmaya çalışmaktadır assane’a-. Babası zengin bir iş insanıyla anlaşır onun şoförü olur. Her şey iyi gidiyor gibi gözükse de iş insanının işleri iyi gitmemektedir ve bu dar boğazdan çıkmanın ona göre bir yolu vardır. İş insanı da bu kararı verir ve Assane’ın hayatına ne olacağını düşünmez. Pellegrini assane’ın babasını evlerindeki tarihi eser olan kolyeyi çalmakla suçlar ve polisler tarafından hapse atılır. Ne kadar inkar etse de baba Babakar, Pellegrini’nin eşinin teklifini kabul etmek zorunda kalır. Pellegri’ninin eşi assane için imzala sen de az ceza alacaksın diyince suçu kabul ettiği belgeyi imzalar. Lakin hakim kolyeyi vermediği için babakar’ı çok ağır bir cezaya çarptırır babakar buna dayanamaz ve assane henüz 16 yaşındayken kendini asarak intihar eder.

Buraya kadar güzel ve klasik bir hikaye olarak ilerleyen hikaye Babakar’ın pellegrini ailesinin yanında çalışırken oğluna hediye ettiği Arsen Lüpen kitabıyla her şey değişir. Dizinin bütün farklı unsurları bu olayla ortaya çıkar.

Assane babasının suçlu olduğu düşüncesiyle büyür ve sadece lüpen okur diğer çocuklardan uzak durur kendini soyutlar. Lüpen’in yaptığı şeyleri kitaplarını daha fazla okuyarak iyice kavramaya çalışır. Lüpen gibi asla kaybeden olmak istemez. Lüpen’in bütün taktiklerini ezberledikten sonra sırasıyla hayatında bu taktikler denemeye başlar. Eşi ve çocuğu dahil kimse Assane’ın gerçek kimliğini bilmez tıpkı lüpen gibi.

Eşi ve çocuğuna bırakacağına dair söz vermişken karşısına hem kendi hayatını hem de Pellegrini ailesinin hayatını değiştirecek bir haber çıkar. Babasının çaldığı söylenen kolye tekrar Pellegrini ailesinin eline geçmiştir ve müzayede de satışa çıkaracaklardır.

Assane babası için o kolyeyi çalmayı kafaya koyar ve hemen usta bir hırsız gibi kılık değiştirerek Louvre müzesinde çalışmaya başlar. Sonra lüpen gibi ustaca planını işler.

Kimsenin ondan şüphelenmeyeceğini düşündüğü kimsenin onu yakalamayacağını düşündüğü bir plan. Bütün planları tıkır tıkır işlerken beklenmeyen bir şey olur polislerden birisi daha onun gibi lüpen okumuştur ve onun peşine düşmüştür lakin polisi yanında çalıştığı kimse dinlemez ve görevden alır. O da tek başına Assane’ın peşine düşer.

Dizinin aksiyon sahneleri assane’ın yüz değiştirme sahneleri ve akıllıca planları çok iyi tasarlanıp çok iyi yansıtılmış diziyi ayakta tutan atmosferi yaratan bu sahneler oluyor.

Lakin benim bize özel sandığım ama bu ara sık sık karşılaştığım şey dizinin başına geliyor. Diziye başlarken bir final düşünmemek. Her şey çok iyi gidiyor 4 bölüm hem merak ettirip hem de hemen başından kalkmadan diğer bölüme geçmeyi arzulatıyor ama final bölümü -daha doğrusu bu sezonun finali- gerçekten rezalet. Başlarken finalin planlanmadığı o kadar belli oluyor ki diziyi uzatalım da nasıl uzarsa uzasın mantığıyla bir 5. bölüm yazılmış. Dizinin genel kalitesinin çok altında kalıyor. Bu bölüm olmasa dizi 8/10 ama böyle 6/10.

Yönetmen : Louis Leterrier, Marcela Said, Ludovic Bernard

Senaryo : George Kay, François Uzan, Florent Meyer, Tigran Rosine, Marie Roussin, Maurice Leblanc

Görüntü Yönetmeni : Christophe Nuyens, Martial Schmeltz

Kurgu : Jean-Daniel Fernandez-Qundez, Richard Marizy, Audrey Simonaud

Müzik : Mathieu Lamboley

Oyuncular : Omar Sy, Antoine Gouy, Ludivine Sagnier, Clotilde Hesme, Nicole Garcia, Hervé Pierre, Soufiane Guerrab, Vincent Londez, Shirine Boutella

Fransa-ABD / Aksiyon-Suç-Polisiye-Dram / 5 Bölüm x 40 = 200 Dk.

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here