Meksika Açmazı

Güldüremiyorlar

Seyirciye kesintisiz kahkaha vadediyoruz” sloganı ile yola çıkan 90 dakikalık film ne yazık ki güldüremiyor. Fazlı Polat, Mesut Süre, Anlatanadam ın takipçilerini, fanlarını bilemem ama içinizde komedi filmi izleyeyim, gülüp rahatlayayım, merak ettim kimmiş, neymiş, ne menem şeylermiş bu Meksika Açmazı diyeniniz varsa kararınızı bir daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim. 

OrtaKoltuk Puanı:

 

Mesut Süre, Fazlı Polat ve Anlatanadam’ın podcast olarak başlattığı ve bugüne kadar 77 bölümle 20 milyondan fazla dinlenmeye ulaşan mizah programı Meksika Açmazı, senaryosuna da imza attıkları filmle hayranlarının ilgisine güvenerek sinemada boy göstermeye karar vermişler. Karar vermişler ama “Seyirciye kesintisiz kahkaha vadediyoruz” sloganı ile yola çıkan 90 dakikalık film ne yazık ki güldüremiyor. Bugün basın gösterimini 20 kişi ile izlerken tek bir kahkaha sesi bile duymadım. Bırak kahkayı kıkırdama bile yoktu. Belki, (benden başka) 1-2 espride tebessüm etmiş olabilirler haklarını yemeyelim. Korku filmlerinin usta yönetmeni Alper Mestçi, U dönüşü ile komedi filmi koltuğuna oturmuş da bu film, Alper’in yeteneklerini gösterebileceği bir yapım değil ki… Korku filmleri ustası yönetmeniz neden bu teklifi kabul etmiş anlayamadım. Tamamen duygusal herhalde.

Üç arkadaş film boyunca bir karavanın etrafında oturup sürekli konuşarak, kendilerince espriler üreterek, laf salatası yaparak birbirleri ile şakalaşıyor. Bunun için yönetmene, kameraya da gerek yok, cep telefonu ile de çekersin sürekli oturup, birbirlerine dalaşmaktan başka bir iş yapmayan bu üç arkadaşın (güldürmeyen) geyik muhabbetini. İyi yanı, bu muhabbette küfürü minimum düzeyde tutmuş olmaları. Gerekli yerde yapılan, aşırıya kaçmayan argo ve küfürlü muhabbetler fazla rahatsız etmiyor izleyeni.

Filmin hikayesi şöyle. Kapadokya’da halı ticareti yaptığını söyleyen adamın biri üç arkadaşa halı reklamı yapmak için 30 bin dolar teklif eder ve kendilerini Kapadokya’ya davet eder. Otelllerin dolu olduğunu söyleyen adam üç arkadaşı şehrin dışında bir karavanda misafir eder ve sonrasında olaylar gelişir.

Üç fenomenin senaryosunu ortaklaşa yazdıkları bu filmi yapmak istemesi gayet normal. Normal olmayan ise bu işe okey deyip para yatıran yapımcı. Bu filme para yatıran yapımcıların ve para verip izlemeye gidecek olan seyircilerin beynini açıp bakmak istiyorum onlarda olup bende olmayan ne diye. Bir insan 90 dakika boyunca komedi diye sunulan filmi izlerken neden gülmez ? Hadi bende eksiklik var gülmedim ya solonda ki diğerleri.. Herhalde onlarda espriden anlamıyor.

Bu film için fazla yazılacak bir şey yok. O nedenle yazımı sonlandırmadan önce bu fenomenler konusuna kısaca değinmek istiyorum. Son zamanlarda “sosyal medya fenomenleri” cümlesi tv haberlerinde sıkça dillendirilmeye başladı. Emeksiz meşhur ve zengin olma uğruna her türlü naneyi yeyip, her taşın altından onlar çıkmaya başladı. İşin sonu nereye varır bilemiyorum. Bu payeyi onlara veren takipçilerini uyarıyorum. Kendi ellerinizle canavarlar yaratmayın. “Emeksiz ekmek olmaz” aman dikkat!

Sözün özü : Fazlı Polat, Mesut Süre, Anlatanadam isimlerini ilk kez bugün izlediğim filmle duydum ve bugüne kadar onları canlı olarak ne sahnede ne de sosyal medyada hiç izlemedim. Sadece merakımdan saat 08.00’de şehrin bir ucundan kalkıp 10.30’da ki basın gösterimine geldim. Fazlı Polat, Mesut Süre, Anlatanadam ın takipçilerini, fanlarını bilemem ama içinizde komedi filmi izleyeyim, gülüp rahatlayayım, merak ettim kimmiş, neymiş, ne menem şeylermiş bu Meksika Açmazı diyeniniz varsa kararınızı bir daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Yönetmen : Alper Mestçi

Senaryo : Fazlı Polat, Mesut Süre, İbrahim Türker

Görüntü Yönetmeni : Sami Saydan

Kurgu : Mustafa Öztaş

Müzik : Uğur Ateş

Oyuncular : Fazlı Polat, Mesut Süre, Anlatanadam, Ecem Çalhan, İsmail Aksoy, Duygu Kocabıyık, Nicholas Paul Facey

Türkiye / Komedi / 90 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz