Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar MOONRISE KİNGDOM

MOONRISE KİNGDOM

984
0

MOONRISE KİNGDOM  Bu hafta vizyona giren ABD yapımı 94 dakika süreli komedi-dram türündeki filmin yönetmen koltuğunda Wes Andersson oturuyor. Baş rollerini ise Bruce Willis,Bill Murray,Edward Norton,Tilda Swinton,Frances Mac Dormand,Jared Gilman,Kara Hayward ,Jason Schwartzman ve Bob Balaban paylaşıyor. Bu sene Cannes film festivalinin açılış filmi olan ”Moonrıse Kingdom” sıradışı bir film. Bu sıra dışı film,sıcağı sıcağına sinemalarımızda gösterilmeye başlandı.Yönetmen bu filmi ile kendi kemikleşmiş seyircisini memnun etmekle kalmayıp,diğer seyircileri de sinemaya çekip onları da mutlu etmeyi amaçlamış.

MOONRISE KİNGDOM

      Moonrıse Kingdom‘da özgürlük savaşlarının estiği,ahlaki değerlerin sorgulandığı 1960’lı yıllar,çocukların aşkı üzerinden seyirciye anlatılmaya çalışılıyor. Andersson,absürd,mesafeli ve yaratıcı mizahı seviyor. Bunu yeni filminde de görüyoruz. Çocukların dünyasına;büyümüşte küçülmüş gibi duran iki küçük ve antipatik bir avuç yetişkin aracılığı ile büyülü bir yolculuk yapmamızı sağlıyor. Filmde,komedinin yanında özgün bir yaşam dersi veriliyor. Moonrıse Kingdom,bizi alışılmışın dışında farklı,zengin,renkli bir yolculuğa çıkarıyor. Ancak bu filmin,herkesi memnun edemeyeceği kesin. Çünki,Andersson’un mizah anlayışı size soğuk gelebilir. Sinemadan,Andersson filmlerini bilenler ve sevenler daha mutlu olarak çıkacaktır diye düşünüyorum.

MOONRISE KİNGDOM

      Filmde,sıradışı karakterlere yer verilmiş. Bunlar,birbirlerine aşık,sürekli kaçma planları yapan Suzy ve Sam’dir. (Küçücük ada’da nereye kaçacaklarsa? Bu sıra dışı iki karakterin yanına Suzy’nin anne-babasını,izci kampının liderini ve kasabanın Şerif’inide eklediğimizde komik olaylar birbirini kovalıyor.Wes Andersson,ünlü isimlerle çalışmayı seviyor. Örneğin;Bill Murray,6.kez yönetmenle birlikte çalışmaya evet demiş. Bu şunu gösteriyor ki,ünlü oyuncularda Wes Andersson’la çalışmayı seviyor. Bruce Wills,Frances Mc Dormend ve Tilda Swinton’da kadronun ünlülerinden. Filmde,iki küçük oyuncuya dikkat çekmek istiyorum. Bu iki küçük oyuncu,rollerinin hakkını fazlası ile veriyorlar.

 

MOONRISE KİNGDOM

Film notum:

İYİ SEYİRLER

Önceki yazıPROMETHEUS
Sonraki yazıSİYAH GİYİNEN ADAMLAR 3

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz