Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar PROMETHEUS

PROMETHEUS

3943
0

PROMETHEUS   Bugün vizyona giren ABD yapımı,123 dakika süreli,Bilim kurgu-korku türündeki filmin yönetmen koltuğunda sinemanın ‘kült’leri arasında yerini alan Yaratık : Alien serisinin yaratıcısı Ridley Scott oturuyor. Baş rolleri Noomi Rapace,Michael Fassbender,Charlize Theron ve Idris Elba paylaşmış. Filmin çekimleri 2010’un Ağustos ayında başladı. İngiltere’de Pinewood stüdyolarında,5 ayrı sette,15 hafta sürede,18.000 metrekare genişiğinde ki Avrupa’nın en büyük setlerinden biri olan ”007 stage” sahnesinde gerçekleştirildi. Stage üzerine ve 16’dan fazla set ve 5 sahne kuruldu.  Filmin,manzarasını,uzay gemilerini,araçlarını,gezegenin genel alanını ve yapılarını set amiri Arthur Max tasarlamış. Arthur Max bir söyleşide,”ben teknoloji harikası,galaksinin en ücra,gizli köşelerine gidebilecek dokuda bir teknolojiye sahip Amiral gemisi” yaratmak istedim diyor. Ve bence bunuda başarmış Max.

PROMETHEUS

    Filme gelince,ben PROMETHEUS’u çok beğendim. Yönetmen,çok güzel bir konu ve iyi bir senaryo yakalamış. Filmin ana fikri yönetmeninde dediği gibi ,oldukça özgün,geniş ve kışkırtıcı. Bildiğiniz bütün bilim kurgu,uzay filmlerini unutun. Bu filmi,yeni bir uzay filmi izliyormuş gibi,hiç bir kıyaslama yapmadan izleyin. Filmden,çok büyük bir keyif alacağınıza yürekten inanıyorum. Prometheus,bence kesinlikle 2012’nin en iyi filmi ve şimdiden sinemanın ”kült”leri arasında yer edinmiştir. Film,bizi Alien serisinin DNA’larının bulunduğu ilk zamanlara götürüyor. Prometheus’da,Alien filminde cevap bulamadığınız bir çok sorunun cevabını da öğrenmiş olacaksınız.

PROMETHEUS

     Filmde beğendiğim birçok sahne var ama en beğendiğim sahne robot insan David’in inceleme yaparken bir düğmeye basması ile oluşan,izleyeni büyüleyen ışık oyunları ile oluşturulan galaksi ve güneş sistemini gösteren sahne muhteşem. Zengin bir iş adamı,insanlığı yaratanları ve ölümsüzlüğü bulmak için uzay gemisi Prometheus’u tasarlayıp,yaptırıyor. En ileri teknoloji ve işinin uzmanı mürettebat ile donatılan Prometheus uzayda macerasına başlıyor. Ejderha Dövmeli Kız serisi ve Sherlock Holmes’un ikinci filminde iyi bir oyun çıkaran Noomi Rapace bu filmde de,canlandırdığı Elizabeth Shaw rolü ile çok başarılı. Robot insan (Android) rolü ile filmin kötü adamını canlandıran Michael Fassbender’de kesinlikle çok başarılı. Filmlerde kötü kadın rollerini oynamayı seven ve bunda çok başarılı olan güzel oyuncu Charlize Theron bu hafta iki filmi ile sinema salonlarında boy gösteriyor. Bu filmi,kesinlikle bir kez daha izlemek isteyerek sinema salonundan çıkacağınızdan eminim. Bu muhteşem filmi sakın kaçırmayınız.

PROMETHEUS

OrtaKoltuk Puanı:

İYİ SEYİRLER

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz