Mutluyuz

İzleyenler de Mutlu

Sizde yılın son gününü mutlu geçirmek istiyorsanız kesinlikle bu filmi kaçırmayın… “ Mutluyuz”, bu türden ana akım komedi türü sinema bakımdan bizi mutlu ve biraz da umutlu kıldı. Tebrikler İbrahim Büyükak.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Son dönemin en üretken komedyeni

İbrahim Büyükak son dönemlerin en üretken ve kendi tabiri ile hiperaktif komedyenlerinden. Özellikle Eser Yenenler, Oğuzhan Koç ve Murat Boz ile birlikte ekranlarda sıkça gördüğümüz bir isim. 1983 doğumlu oyuncunun “Özür Dilerim”, “Yol Arkadaşım”, “Fırıldak Ailesi”, “Bayi Toplantısı”, “Çok Hareketli Filmler” gibi geçmiş yapımları da bu üretkenliğinin kanıtları. Daha çok sinema yapımlarında yer almasıyla da diğer komedyenlerden biraz farklı da. Bu kez senaryosunu kendisinin yazdığı, filmi yönettiği ve başrolünü de paylaştığı son filmi “Mutluyuz” da kendisine partner olarak yine aynı jenerasyondan olan, bence “Doğru Koca Nasıl Seçilir?” oyununda da izlediğim sahne performansı ile ülkemizin en başarılı kadın komedyenlerinden birisi olarak gördüğüm Yasemin Sakallıoğlu’nu seçmiş.

Uzun süredir kafasındaki bu proje nihayet sinema yapımı olarak karşımızda. Yasemin Sakallıoğlu’na gelirsek, kendisinin oldukça sempatik duran davranışları ve seyirci ile iyi iletişim kurma becerisi en büyük artıları. Bu yapımda da özellikle ışıl ışıl parlayan gözleri ile bu izleyene sempatik gelen hallerini daha da ileri noktaya taşımış. Son dönemlerde o kadar kötü romantik ve komedi yerli yapımlara denk geldim ve emeğe değer vermezsem sinemadan çokça çıkma eğilimlerim oldu ki, samimiyetle söylemem gerekir ki bu yapım için de kötü bir senaryo olabileceği endişem hep vardı. Yine kafamda aynı soru vardı? Çoklukla olduğu gibi ve de yapımın isminin aksine sinema salonundan mutsuz mu ayrılacaktım? Ne güzel ki cevabı kocaman bir hayır oldu. Eminim izleyenler de benim gibi mutlu ayrılacaklar salondan.

Yasemin Sakallıoğlu Farkı

Gelelim konuya : Ferhat (İbrahim Büyükak), sevgilisi Serra (Başak Parlak) ve onun kankası olarak tariflenen Aslı (Yasemin Sakallıoğlu) ile Aslı’nın evlilik aşamasındaki sevgilisi Canberk (Anıl İlter) bir tekne gezisine çıkarlar. Ancak sürpriz bir ihanet ile Ferhat ve Aslı sevgililerince terk edilirler. Ardından bu durum kendileri için büyük bir ızdırap olan bu iki arkadaş bir süre sonra birbirlerine âşık olduklarını anlarlar ve intihar fikrinden vazgeçerler. Sonra üç sene sonrasına gideriz. Aslı ve Ferhat’ın evlilikleri iyi gitmez ve bu durum nedeni ile Ferhat sürpriz bir tatil ayarlar. Bu tatil sorunlu çiftlere psikolojik destek sağlayan bir konseptedir. Görevli Kamuran’ın yönlendirmesi ile otele giriş yapan bu çifti bir sürpriz bekler. Çünkü burada Serra ve Canberk de vardır. Bir süre sonra terapilere katılan bu çiftler arasında komik durumlar baş gösterir. Acaba sarsıntılı geçen bu ilişki yeniden toparlanabilecek mi? Eski sevgilileri ile olan ilişkileri nasıl sürecek?

Mutluyuz” filmi özellikle absürt tarafları bulunmakla birlikte günümüz sosyal yaşamına dair gerçekçi bakma noktasından da birçok yerli komedi yapımından ayrılıyor. Başlangıçtaki Aslı ve Ferhat’ın tam intihar edecekleri sırada gözlerine baktıkları anda Yıldız Tilbe’nin “Çabuk Olalım Aşkım” şarkısının çalınması, ileride bunun İbrahim Tatlıses’in fazla erotik ve komik şarkısına evrilmesi gibi kısımlar sinema tekniği itibariyle iyiydi. Ancak en çarpıcı sahne, başlangıçtaki teknedeki ihanetin bir sağaltım ile yansıtıldığı gerçeküstü kıvamdaki kısımlardı. Özellikle Yasemin Sakallıoğlu’nun bazı sahneleri salonda kahkaha attıracak boyuttaydı. Örneğin hastane acil servisindeki doktorla olan tartışması ya da Serra’nın çocuğunun Ferhat’a inanılmaz benzerliği gibi aşamalar gerçekten Sakallıoğlu’nun mizahı ile iyi sunulmuş.

Film, dram yönünü fazla abartmadan, mizahı daha ön plana geçiren yapısıyla gerçekten seyri oldukça kolaylaştırmış. Değerli sinema yazarı Atilla Dorsay’ın T24’deki yazısında da belirttiği gibi bu yeni ve yaratıcı mizah yolu, o eski ucuzluklara yüz vermiyor. Sulu, tamamen seyirciyi aptal yerine koyan, çiğ espriler bu yapımda pek yok. Gelelim oyunculuklara. Yapımın şayet benim açımdan en başarılı kısmı, akan senaryosu, seyirciyi sıkmayan, bayağılığa saplanmayan özelliği ise bunun nedeni özellikle oyunculuklar ve de eski tabirle –bahusus- Yasemin Sakallıoğlu faktörüydü. Sakallıoğlu, Aslı karakteri ile o denli farklı karakterlere bürünmüş ki. Yer yer şen ama bazen de dişini gösteren, cevval, intikamcı ama hep komik yönü ile benim son dönemlerde izlediğim en başarılı kadın komedyen performansını gösteriyor. Bir de İzmirli bir karaktere vurgu yapması ve fazla laik görünmüyor muyum gibi esprili kısımlar seyircinin dikkatinden eminim kaçmayacaktır. Gerçekten tebrik etmek gerekiyor. İbrahim Büyükak’ın da sinerjisi ve uyumu Sakallıoğlu ile oldukça uyuşmuş. İyi bir çift var karşımızda.

Yılın Son Günlerine Yaraşır

Mutluyuz”, yılın son günlerinin sürprizlerinden. Bilindiği üzere arthouse yönetmenler Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan artık kabak tadı veren tuhaf bir tartışma içindeler. İkili hiç de hoş olmayan, bizim gibi bu iki yönetmene değer veren kişiler için can sıkıcı bir tartışmaya doğru söylemlerini daha da sertleştirirlerken, kitle sineması olarak belki de küçümsenen, dudak bükülen bu yapım, insanları bir nebze olsun salonlarda mutlu eden yapısı ile bile değerli. Zira son dönem mizah iyice dejenere bir kıvama kaymış durumdaydı.

Gerçekten komedi altında yapılan filmler ne güldürüyordu, ne de bir umut sunuyorlardı biz izleyenlere. “Mutluyuz”, kuşkusuz bunun bir istisnası. Sizde yılın son gününü mutlu geçirmek istiyorsanız kesinlikle kaçırmayın… “ Mutluyuz”, bu türden ana akım komedi türü sinema bakımdan bizi mutlu ve biraz da umutlu kıldı. Tebrikler İbrahim Büyükak.

Yönetmen / Senaryo : İbrahim Büyükak 

Görüntü Yönetmeni : Fırat Lita Sözbir

Kurgu : Erdinç Çözen

Müzik : Mert Oktan

Oyuncular : İbrahim Büyükak, Yasemin Sakallıoğlu, Başak Parlak, Anıl İlter, Tolga Evren, Rahmi Dilligil, Efe Deprem, Banu Fotocan

Türkiye / Aile-Komedi / 95 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz