Ocean’s 8

‘Ocean’s 8’de Ne Var Ne Yok

Örneğin yönetmen Gray Ross var. Kariyerinin başlarında yazarlığı ile ön plana çıkmış. Hatta Tom Hanks’in hem gişesi hem de oyunculuğu ile ilk başarı kazandığı film olan ‘Big’ filminin yazarı; Gray Ross. Yönetmenimiz komedideki başarısını Kevin Kline ve Sigourney Weaver’ın başrollerini paylaştığı, ülkemizde ‘Bir Günlük Başkan’ ismiyle gösterime giren, film ile gösterdi ama yine sadece yazarı olarak. Ardından yine ülkemizde ‘Yaşamın Renkleri’ ismi ile gösterime giren ‘Pleasantville’ filminin hem yazarı hem yönetmeniydi.

Bu filmle hem yönetmenlikte hem de yazarlıkta başarısını gösterdi. Peki yönetmenimiz hangi filmle meşhur oldu, Açlık OyunlarıAçlık Oyunları filmiyle aksiyondaki başarısını da göstermiş oldu. Ama Gray Ross yok filmimizde. Gray Ross’un içine kaçmış bir Steven Soderbergh var. Steven Soderbergh peki kim? İlk uzun metrajlı filmiyle “Author Director” yani yaratıcı yönetmen olduğunu göstermiş. Ardından Endüstriyel Sinemanın hem içerik hem de teknik kalitesini yükseltmiş bir yönetmen. Ama ‘Traffic’ ve ‘Erin Brockovich’ filmleri ile zirve yaptıktan sonra tekrara düşmüş ve grafiğini yukarı yönlü bir türlü yapamamış.

Soderbergh bu filmin neresinde? Aslında filmin sadece yapımcılığında olması gerekirken, Gray Ross’un içinde de aynı zamanda. ‘Ocean’s Eleven’ filminin yönetmenliğinde Steven Soderbergh o kadar başarılı oldu ki Ocean evrenini belki de bir filmle yarattı. Ardından gelen aynı evreninin filmleri bir türlü aynı başarıyı yakalayamasa da ‘Ocean Paralel Evreni’miz artık var.

Gray Ross dostumuz da Ocean Paralel Evreninden bir türlü aklını alamamış olacak ki, ‘Ocean’s 8’ filminin öyküsünü yazmış. Fakat Gray Ross dostumuz bir şeyi kaçırmış, SoderberghOcean’s Eleven’ filmini yaratıcı yönetmen döneminde çekti. Onu taklit etmek ya da yeniden çevrimi benzeri bir filmini yapmak ne yazık ki mümkün değil. Yine yaratıcı yönetmen Andrey Tarkovski’nin ‘Solaris’ filmini; yine yaratıcı yönetmen Soderbergh yeniden çekti.

Peki ne oldu, başarısız bir yeniden çevrim. Kaldı ki ilk filmden farklı bir film yapmaya çalışmıştı. Soderbergh abimiz, yaşça büyüğü olan Gray Ross dostumuzu uyarmamış galiba. Ocean’s Eleven filmini güzel yapan yaratıcı yönetmen. Oceans Eleven filminin senaryosu yeni değil. Defalarca benzerleri çekildi. Soyulması imkansız bir yeri soymak, aşk, intikam ve macera, biraz da komedi. Ocean’s 8 de aynı. Ama Oceans Eleven ile aynı tadı veriyor mu? Vermiyor. Gray Ross dostumuz, Ocean Paralel Evrenimize güzel bir katkı da bulunmuş; Danny Ocean’ın kız kardeşini ve onun kadın arkadaşlarını eklemiş. Ama kalan kısmı kötü bir tekrardan ibaret.

Hem yönetmenlikte hem yazarlıkta kendini ispatlamış biri var. Hem komedi de hem de aksiyonda kendi ispatlamış biri var; ama ne yazık ki yönetmenlik koltuğunda oturan kişiyi aynı kişi sanmayın. Soderbergh abimiz, Tarkovski ustamızı taklit etmeyi denedi. Şimdi de yapımcı olarak, Gray Ross dostumuza kendini taklit ettirmeye mi zorladı? Aklıma gelmiyor değil hani…

Örneğin Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Rihanna, Helena Bonham Carter var. Gerçekten varlar. Hatta o kadar ki; Julianne Moore niye yok diyor insan. Oyunculukları ile oldukça tatmin ediyorlar. Özellikle Cate Blanchett sanki yıllardır bu rolü bekliyormuş gibi. Pardon; ben Sandra Bullock’u göremedim. siz görürseniz yorumlara yazın. Belki de George Clooney’i gözlerim aradığı için… Onun gibi zeki, kurnaz ve tutkulu birini oynamaya çalışmış ama ortaya mimiksiz bir yüz çıkmış.

Son olarak ortada bir film var. Ama filmin kendisi yok. ‘Ocean’s Eleven’ filmi olmaya çalışan, karakterlerini ve konusunu ona benzetmeye çalışan; yani kendisi olmaya korkan bir film var. Gray Ross ile bir gün dost olursak; ağabeyimizi dinleme, ustamızdan ilham al ama varsa yoksa sende, diyesim de yok değil hani…

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz