Başrollerini Angelina Jolie ve Jon Bernthal‘ın paylaştığı yeni gerilim filmi Those Who Wish Me Dead‘i izlerken, gençken VHS’de kiraladığım aksiyon filmlerini düşünmeden edemedim. Hollywood, polisler veya askerlerle ilgili aksiyon filmlerinin bayatladığını fark ettiğinde ve kahramanları için daha uzaklara baktığını belirtti. Suçluların planları Mountain Rescue Rangers (Cliffhanger), Skydivers (Drop Zone AND Terminal Velocity) ve hatta belirli becerileri varsa (Under Siege) şefler tarafından engellendi.

Ölmemi İsteyenler filmi, Mayıs ayında “Yangın Habercisi” rolünü belki aksiyon kahramanı statüsüne yükseltebilir ama bence eski aksiyon filmleriyle çok fazla DNA taşıyor.

Filmin, kötü adam olarak kendine özgü çekiciliğine sahip, acımasız, verimli bir çift katili ve söz konusu katillerden kaçan cesur bir çocuğu var. Bu katiller tarafından takip edilen, benzersiz becerilere ve sorunlu bir geçmişe sahip yıkılmış bir kahramanın, bu katillere sadece paraları için bir kaçış sağlayabileceği izole bir topluluğu da cabası.

Jolie, normal işi uzak orman yangınlarına paraşütle atlayıp kontrol altına almalarına yardımcı olan sorunlu ama benzersiz bir beceri yetenekleri olan “Yangın Habercisi” Hannah’ı canlandırıyor. Yakın zamanda meydana gelen bir orman yangınında yaşadığı travma ve sorunlu geçmişi nedeniyle yaz ayı için geçici olarak bir yangın gözetleme kulesine atanıyor. Bu kuleler, kontrolden çıkmadan önce orman yangınlarını izleyip haberdar etmek için Amerikan vahşi doğasını takibi sağlıyor.

Hannah, kendine acıma ve pasif agresif radyo çağrıları ile uydu telefonundaki duygusal kalpler arasında gidip gelirken kanla kaplı Connor’la (Finn Little) karşılaşıyor. Yollarına çıkan herkesle birlikte babasının sırlarını yok etmek isteyen bir çift kiralık katil Aidan Gillen ve Nicholas Hoult‘tan kaçmaya çalışıyor. Bu karışımın içinde ayrıca yerel bir hayatta kalma becerileri kampı işleten ve Connor’ın babasını tanıyan yerel şerif Ethan (Jon Bernthal) ve hamile karısı Allison (Medina Senghore) var.

Ölmemi İsteyenler filmi, aksiyon ve gerilim için ne gerekiyorsa tüm kutuları açıp neredeyse hemen her şeyi ortaya döküyor. Filmin ilk 20-30 dakikasının tamamı, diğer her şey için daha az zaman bırakan tamamen gereksiz bir sergi oluşturmak için harcanmış. Filmin, katillerin hangi gerçek sırları bastırdığı ana hatlarını asla çizmediğini düşünürsek, o dönemde öğrenilen her şey, Aiden Gillen ve Nicholas Hoult‘un Connor ve babasıyla yolları kesiştiği anda kurulmuş olabilirdi.

Jolie, filmdeki en yüksek ücreti almasına rağmen kendini seyirciye filmin yıldızı gibi hissetmiyor çünkü komplonun gelmesini kulübede beklerken, Jon Bernthal ve Medina Senghore çok daha aktif bir rol üstleniyor. Ağır hamile ama yine de gözünü budaktan sakınmayan Melissa olarak, Medina Senghore tartışmasız daha ilginç bir karakter.

Michael Koryta‘nın filme ilham veren kitabını okumadım, ancak yangın gözetleme kulelerinin yıldırım düşmelerinden korunması gerektiğini bilmek için yeterince araştırma yaptığından oldukça eminim. Bu nedenle, bir ışık darbesi, Jolie‘nin radyosunu çıkardığında, ki bu ilk başta kulenin tüm noktası olan ve anlamsız bir mini aksiyon seti ile sonuçlandığında, tamamen  yapmacık hissettiriyor kendini.

Hannah’nın bundan dolayı aldığı yaralar, film boyunca karakter gelişimiyle bağlantılı olsaydı bir şey olurdu, ama Ölmemi İsteyenlerden bahsedecek gerçek bir arka planı yok. Hikaye, üzgünden, biraz daha mutlu olmaya doğru ilerliyor. Bence bu durum sinema için bir yay değil, düz bir çizgiden ibaret.

Gillen ve Hoult, uygun bir şekilde ürkütücü, ama eğlenceli ve korkutucu derecede hassas katiller olarak iyi iş çıkarıyorlar.  Jon Berenthal‘ın sevimli Ethan’ı, karakter için her şey cehenneme gitmeden önce The Walking Dead’den Shane rolünün izlerini takip ediyor. Yukarıda belirttiğim gibi, Medina Senghore aksiyon kahramanı rolünü Jolie‘den çok daha iyi dolduruyor ve Finn Little, oyuncu kadrosunun geri kalanıyla bazı harika duygusal ve eğlenceli anlar yaşıyor.

Ama sonra Connor’ın yolun kenarında (ormana gitmeden önce) bir atla karşılaştığı bir sahne var. Bunun amacı nedir? Yönetmen, insanların içindeki iyiliği gördüğünü mü söylemek istiyor bize? Bu yararlı olabilirdi ama o, filmin geri kalanında Jolie dışında kimseyi tanıdığını bilmeseydi. 

Aynı şekilde, Tyler Perry‘nin Gillen ve Hoult’un patronu rolündeki anlamsız bir kamera görüntüsü bizi hiçbir yere götürmüyor ve filme hiçbir katkı sağlamıyor. Yönetmen, bir noktada Hannah’ın, karakterinin ne kadar karışık olduğunu üçüncü veya dördüncü kez pekiştirmeye yarayan, paraşüt ve hızlanan bir kamyonet içeren sarhoş bir gösteriye imza atıyor. Bu durumun bir aksiyon seti için ilginç bir kurulum olabileceği düşünülmüş ancak Hannah’nın paraşütle atlama uzmanlığı filmde bir daha asla ortaya çıkmadı.

Taylor Sheridan‘ın senaryo çalışmasını içeren diğer kitap uyarlaması Without Remorse gibi, daha akıllı, daha eğlenceli bir filmin kemikleri zaman zaman Ölmemi İsteyenler filminin bedenine göz dikiyor. Bir gerilim filminin, bir duman atlayıcısının ne kadar çetin olursa olsun, hiçbir sivilin eğitimli profesyonel katil için rakip olamayacağını fark etmesi çok rahatlatıcı. Ortaya çıkan dövüş sahnesi gerçekçi olarak acımasız ve akıllı ancak filmin geri kalanında kendini başıboş hissettiriyor. Kötü adamları tamamen insani tetikçilerden, öfkeli bir orman yangını filminin kükreyen canavarına dönüştürmek de gerçekten eğlenceli olabilirdi ama burada bu durumdan tamamen kaçınılmış.

Belki Jolie olmadan ve ormandaki diğer karakterlerle daha fazla zaman harcandığında, bu daha şaşırtıcı bir topluluk parçası gibi hissedilebilirdi ama şu anki haliyle, kimse Ölmemi İsteyenler,  kimsenin dışında hiçbir şey öğrenemeyeceği, ilginç bir şekilde eski moda bir gerilim filmi gibi hissettiriyor kendisini. Yani sözün kısası, “Dereler nehirlere, nehirler kasabalara çıkar.”

Yönetmen : Taylor Sheridan

Senaryo : Michael Koryta, Charles Leavitt, Taylor Sheridan

Görüntü Yönetmeni : Ben Richardson

Kurgu : Chad Galster

Müzik : Brian Tyler

Oyuncular : Angelina Jolie, Finn Little, Nicholas Hoult, Aidan Gillen, James Jordan, Jon Bernthal, Jake Weber, Tyler Perry, Tory Kittles, Lora Martinez-Cunningham, Laura Niemi, Alma Sisneros, Dylan Kenin, Howard Ferguson Jr.

ABD / Aksiyon-Gerilim-Macera-Dram / 100 Dk.

https://youtu.be/Nwf27Z7yIWc
OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz