Ölüm Odası

SOYGUN FİLMİYLE KORKU TÜRÜNÜ BİRLEŞTİRME ÇABASI..

(The Vault)/ Yönetmen: Dan Bush/ Senaryo: D. Bush, Conal Byrne/ Görüntü: Andrew Shulkind/ Müzik: Shaun Drew/ Oyuncular: James Franco, Taryn Manning, Francesca Eastwood, Scott Haze, Jeff Gum, Q’Onanka Kilcher, Clifton Collins Jr./ Amerikan filmi

   Bağımsız Amerikan sinemasından gelen kendine özgü bir film. Ünlü oyuncu-yönetmen James Franco’nun dışında bilinen hiçbir ad yok. Ama kendine özgü bir (küçük) cazibesi olduğu da söylenebilir.

   Bu ‘cazibe’ en çok filmin türünden geliyor. Çünkü karşımızda tam bir soygun filmi gibi başlayan, ama giderek korku filmine kayan farklı  bir yapım var. Aslında hiç bağdaşmayan bu iki türü birleştirme çabası.

 

  Soygun en klasik biçimde açılıyor: bir taşra kentinde bir bankayı soymak isteyen bir çete. Başlarında sanki iki kadın var gibi. Onların da zoraki biçimde, yine işin içindeki erkek kardeşlerini kurtarmak için karıştıkları anlaşılıyor. Çünkü genç adam çok şüpheli, giderek tehlikeli birisine ciddi biçimde borçlanmıştır. Ve kurtulması için yüksek bir meblağ  gereklidir.

  Böylece açılan filmde, soygun bölümü aslında filmin en ilgiye değer yanı. Çünkü kendine özgü bir ritmi, değişik kahramanları ve kararlı bir anlatımı var.

   Ama giderek işler karışıyor. Bir yandan banka görevlilerinin korku içinde, ürkek ve ezik durumları. Öte yandan soyguncuların kendi aralarındaki bitmeyen tartışmaları, kavgaları ve yükselen şiddet. Görevlilerin arasında olduğu sanılan, ama bu kesin olmayan gizemli bir adam…  

   Ve sonunda zorunlu olarak inilen asıl kasanın bulunduğu bodrumda yerleşmiş gözüken ürkünç yaratıklar….

   Bu iki türü kaynaştırma girişimi pek başarılmış denemez.  Ama yine de temelde ilginç bir girişim bu….Özellikle de korku türünün iflah olmayan tutkunları için….

  İlla da bir mesaj aranırsa, belki şu olabilir: banka soymayın..

  Ama kaçınılmaz ise, en azından eski-püskü yapılara girmeyin, yenisini bulun!…

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz