Ördeklerin Göçü

Ufkunu genişlet

Ördek Ailesinin yol hikayesini anlatan animasyon, güzel tasarlanmış görüntüler eşliğinde keyfe keder konulan aksiyon araları ile süslenmiş kalıpların dışında bir anlatım sunuyor seyircisine. 

OrtaKoltuk Puanı:

 

Sömestri tatilinin başladığı Cuma günü vizyona giren Ördeklerin Göçü isimli animasyon çocuklarımız için eğitici, faydalı, seyircisini yormayan basit bir hikayeye sahip iyi bir seyirlik. Bir ördek ailesinin, ABD’nin kuzey doğusunda sıkışıp kaldıkları, evleri olarak gördükleri göletten başka bir ülkenin göletine göç etmeleri hikaye ediliyor. Bu göçü yanlış algılamayın. Bu göç, günümüz göçmenleri gibi savaş, ekonomik nedenlerden dolayı yapılmıyor. Yeni yerler görmek, tanımak için yapılıyor.

Baba ördek çocuklarını, yaşadıkları yerin dışındaki dünyanın karanlık ve korkunç yerler olduğunu anlattığı korku hikayeleriyle etkilemeye çalışır. Ancak; Jameika’ya göç eden ördek grubunun, göletlerine dinlenmek için uğrayıp göç ettikleri yerin avantajlarından aileye bahsetmesi ile çocuklarının ve eşinin baskısı sonucu dar görüşlü baba ördeğin fikri değişiyor ve Jameika’ya göç macerası başlıyor.

Rahata alıştığınız kendinize göre konforlu saydığınız bir alandan çıkarak ufkunuzu genişletmek, önyargılarınızdan kurtulmak fikri, kalıplaşmış bir aile eğlencesi olsa da seyircisini üzmeden, dokunaklı hale getirmeden, acı, dram katmadan neşeli bir şekilde anlatılıyor. Anlatılan hikayeye göre ördek ailesinin yaşadıkları göletin dışında olan yaşam hiç de belirsiz değil. Filmin senaristleri, hayvan kahramanlarını geniş anlatımlarla tasvir edip, mekanik duygusal anlara dayandırarak yapılan yolculuğu parlak aksiyonla renklendirilmesi gerektiğine inanmış.

Film, içerik açısından seyircisine yeni bir şey sunamıyor ama sevgiyle canlandırılmış oldukça çeşitli, canlı bir dünya gözler önüne seriliyor. Sonbahar renkleri ile parlayan ördek ailesinin yaşadığı gölet şahane resmedilmiş. Suyun ve hareketlerinin dijital ortamda yeniden bizleri ikna edici bir şekilde yaratılması şahane olmuş. Ördek ailesinin, yeryüzünde yağan kar’da oynar gibi gökyüzünde bulutların arasında uçarak bulutlarla oynama sekansı ve New York şehrinin etkileyici manzarası çok güzel bir seyirlik sunuyor izleyiciye. Filmde, ördek ailesinin büyük çocuğu üzerinden aile birlikteliği, aile yapısı, çocuklara sen yapamazsın deyip ötelemeden sorumluluk verilmesi, ailedeki her bireyin de bir fikri olduğu vurgusu ve buna değer verilmesinin gerektiği çok iyi anlatılmış. Film, sadece bu açıdan bile ailece izlenmesinde fayda var.

Filmin kötü karakteri yemek ustası bir şef. Bu kötücül karakter, tuhaf giysiler giydirilmiş, kayda değer bir sesini duymamıza izin verilmeyen, hırıltılı sesler çıkaran, oldukça kaba, (sanki başka bir maceradan bu filme yanlışlıkla girmiş gibi duran) kötü kalpli bir aşçı. Filmin eksikliği, ördeklerin yaşadığı gölet ve göletin dışında ki yaşamı anlatan görsel parlaklığın 82 dakika boyunca seyirciyi etkisi altına alamaması olmuş.

Lafın özü, Ördek Ailesinin yol hikayesini anlatan animasyon, güzel tasarlanmış görüntüler eşliğinde keyfe keder konulan aksiyon araları ile süslenmiş kalıpların dışında bir anlatım sunuyor seyircisine. Ördeklerin Göçü, yarı yıl tatilinde aileler ve çocukları için iyi bir seçenek olabilir. Ancak; Söylemeden geçmeyeyim. Filmin bazı sahneleri çok küçük çocuklar üzerinde kolaylıkla rahatsız edici etki yaratabilir. Benden söylemesi.

Yönetmen : Benjamin Renner

Senaryo : Benjamin Renner, Mike White

Kurgu : Christian Gazal

Müzik : John Powell

ABD / Animasyon-Aile-Macera-Komedi / 82 Dk.

2 YORUMLAR

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz