Osman Sekiz

Ne İzledik Biz ?

Salı günü basın gösteriminde senaryosunu Kemal Uçar‘ın yazdığı, Ezel Akay‘ın yönettiği ”Osman Sekiz” i izledik. Film bittikten sonra değerli yazar arkadaşım Nizam Eren, ”Nusret, ne izledik biz?diye sordu. Bende, ”oldukça kötü bir masal Nizam” diyebildim. Filmin türü komedi olmasına rağmen ilk güldüğüm sahne 60. dakikalarda ki ”Cemil İpekçi‘ esprisi idi. Bu nedenle Ezop‘un, etrafı fantastik canavarlarla çevrili iyi kalpli, kötülük düşünmeyen saf bir karakteri anlattığı filmi ile ilgili uzun bir yazı düşünmüyorum.

Şehirden uzakta eski bir konakta sadece kendisine gözüken fantastik canavarlarla yaşayan Agorafobi hastası Osman (Tim Seyfi), daha huzurlu bir yaşam sürmek için konağı satmaya karar verir. Satılık ilanını duyan emlakçı Turan (Kemal Uçar) ve emlakçılığa yeni başlayan Nazlı (Begüm Birgören) Osman’ın kapısına dayanır. Nazlı ile duygusal bağ kuran Osman, evi satmak için fantastik canavarları da ikna etmek zorundadır.

Ezop ismiyle de tanınan ünlü yönetmen Ezel Akay, iyi bir hikaye anlatıcısıdır. Ancak, bu kez anlattığı hikaye tatsız. İzleyene zevk vermiyor. Hiç, güldürmeyen komedi olur mu? Benim güldüğüm sahneler Ezel Akay‘ın oyuncu olarak görüldüğü sahneler. Ezop, filmin başında sesi ile Osman’ı anlatıyor ve hikayenin içine bizi bırakıyor. Anlattığı hikayenin içinde ki fantastik canavarlar o kadar çirkin, pis ve sevimsizler ki… Başkası ne der bilemem ama bana göre, filmin komedisine katkıları da yok denecek kadar az. Anlatılan hikaye için, seyircilerin sevip kanının ısınabileceği, daha sevimli, daha cana yakın canavarlar yaratılamaz mıydı? diye düşünmeden yapamıyorum.

Ezop, filmin sonunda yine hikaye anlatıcısı olarak sesi ile anlattığı hikayesine son noktayı koyuyor. Ezop‘un filmin finalinde anlattıklarını müziği çok yüksek tuttuğu için tam duyamadık ama finalde Tim Seyfi ve Irmak Altınok‘un seslendirdiği ‘Yalnız Seni” duymasak da olur dedirtti. Ben ”Yalnız Seni” bestesini çok beğendim.

Osman’ın kullandığımız elektronik aletleri bizzat kullanıp, test ederek kullanma kılavuzlarını yazma sekansları da anlatılan hikayenin ilginç sekanslarıydı. İyilerin çok, kötülerin azınlıkta kaldığı, bu avantajına rağmen oldukça zayıf bir senaryoya sahip Osman Sekiz‘in kurgusu fena değil. Oyunculuklar ise oldukça abartılı ve bu yüzden tatsız. Oyuncuların en iyisi yönetmenin kendisi. Filmin müziklerini beğendim.

Osman Sekiz‘i izledikten sonra Bergen filmi ile aynı anda vizyona sokulmamasının yerinde bir karar olduğunu gördüm. Osman Sekiz‘in iki haftalık erteleme sonrasında vizyona girecek olmasına rağmen gösterimi 1000 salonda devam eden Bergen ve bu hafta vizyona girecek olan ”Morbius” karşısında şansını oldukça düşük görüyorum. Açıkça söylemek gerekirse hiç kimse bir komedi filmine abuk subuk karakterleri görmek ve gülmemek için gitmez. Osman Sekiz ne yazık ki güldürmüyor ve güldürmediği gibi uyutuyor. Gideceklere iyi uykular.

Yönetmen : Ezel Akay

Senaryo : Kemal Uçar

Görüntü Yönetmeni : Hayk Kirakosyan

Kurgu : Ferhat Yüksel

Oyuncular : Tim Seyfi, Begüm Birgören, Kemal Uçar, Ezel Akay, Emre Kıvılcım, Salih Usta, Candan Ünal, Bircan Çağlar, Cemal Caner yavuz, Hasan Akay, İrfan Arslanoğlu, Bahar Kaplan, Bimen Zartar, Ahmet Avni Yılmaz, İlayda Yörükoğlu, Beri eş, Ezgi eş, Yahya Özgür Yıkılmaz

Türkiye / Komedi-Romantik-Fantastik / 112 Dk.

 

Film notum:
İLEOsman Sekiz
KAYNAKOsman Sekiz
Önceki yazı41. İstanbul Film Festivali’nin Ağır Topları
Sonraki yazıAlcarràs

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz