Recep İvedik 5 filminin yönetmen koltuğuna 1984 İzmir doğumlu ”Celal ile Ceren(2013), Osman Pazarlama(2016) ve Recep İvedik”  serilerinden tanıdığımız Togan Gökbakar oturmuş. Yapımcılığını üstlendikleri filmin Senaryosu da iki kardeşe ait. Önce kısa özet: Türk Milli Spor kafilesini taşıyan şoför vefat edince, arkadaşı Recep İvedik onun yerini alır. Recep, kamyoncular dinlenme tesisinde sporculara yemek molası verir. Burada tadını iyi bulmadığı kuru fasulyeye motor yağı katınca sporcular zehirlenir. 1 Haftadan önce iyileşemeyecek olan sporcuların yerine Recep’in seçtiği kamyoncu arkadaşları geçer ve macera başlar….

Analizimize başlamadan önce şu soruyu sorayım size. Recep İvedik’ten ne bekliyorsunuz? Küfür mü, absürt hareketler mi, sizi güldürmesini mi? Çoğunluğun güldürme şıkkını seçtiğini düşünerek önce gülme üzerinden yürüyelim izninizle. Filmin açılış jeneriğinde, Recep’in mahalle ve kahvedekilere yaptığı şakalar basitte olsa tebessüm ettiriyor. Ancak, jenerik bitip konuya girince tebessüm de sona eriyor. Hikaye ilerledikçe gülmek için hazırda bekliyorsunuz ama maalesef tık yok. Beş yaşında ki çocuğun yapmayacağı esprilere kim güler ki? Cenazeye baş sağlığına gidiyorsun ve cenaze evinde abuk subuk hareketler yapıp saçma sapan konuşuyorsun. Bu kahraman diye lanse edilen Recep’e yakışıyor mu hiç. Lafın kısası, gülmek için gittiğim filmde baştan sona sadece tek bir sahneye güldüm arkadaşlar. O derece yani!

Pazartesi günü, üç çocuğu olan bir anne beni yolda durdurarak ”-Nusret bey, çocuklar Recep İvedik filmine gitmek istiyorlar ne dersiniz, küfür var mıdır” diye sordu. Bende ”-Henüz izlemedim, akşam izleyeceğim, inşallah yoktur” dedim. Filmi izledim. Buradan bütün annelere ve babalara sesleniyorum: çocuklarınızı bu filmden uzak tutun! Recep İvedik 5’te küfür bol bol var. Bok, sidik, sıçma gırla. Cinsel içerik taşıyan el, kol, ayak ve vücut dili de cabası. Absürt hareketler ise ayyuka çıkmış… Kemal Sunal’ın canlandırdığı karakterlerde bir halk adamı imajı vardı. İnsanlar ”Şaban” karakterinde Türkün özünde yer alan saflığı, temizliği ve dürüstlüğü bulurlardı. Şaban’ın ağzından küfür olarak sadece, bilinen üç kelimelik cümle yuvarlanarak ”eşşoleşşek” olarak çıkardı. Recep’te ise küfrün bini bin para. Bu kültür yoksunu arkadaşın bilmediği hiç bir şey yok, her şeyi biliyor. Kültürlü insanları aşağılayıp kendini üstün gösteriyor ve üstüne üstlük kendisine çırak yapıyor. Okumuş yazmış, beli makamlara gelmiş kişiler aptal, bir Recep akıllı!

Şahan ve kardeşi Togan, bu filmde Türk Milletini resmen aşağılıyor. Her türlü üç kağıtçılık, düzenbazlık, karaktersizlik ve ayılık, yarattıkları karakter Recep’te mevcut. Recep, Türkiye’yi temsil ediyorum diyerek her türlü illegal yolu deniyor. Oysa, Türk milleti adildir, düzenbazlık yapmaz. Yüksek karaktere sahiptir, maç kazanacağım diye üç kağıt açmaz. İki kardeş, Recep İvedik 5 ile ”Türk milletinin gerçek yüzü budur işte” demek mi istiyorlar acaba? Recep’i spor müsabakalarında sürekli Rusya ve Yunanistan ile karşı karşıya getirerek hangi mesaja soyunuyorlar? Bizim rakiplerimizi yenmemiz için ahlaksızlık mı yapmamız gerekiyor? Türkiye’yi temsil eden koskoca sporcu kafilesi, insanları küçük gören salak bir yönetici ve yardımcısına mı emanet? Ve Recep, hangi sıfatla kafilenin sorumluluğunu üstleniyor? Bu hikaye ile, Türkiye’de herkes istediği şeyi yapar denmek mi isteniyor!

Bence, Şahan ve Togan kardeşler tıkanmışlık sendromu yaşıyorlar. Konu bulup yazamadıkları için Survivor’dan sonra ikinci bir yarışma filmi ile seyirci karşısına çıktılar. Film, seyirciden ilgi görür veya görmez bilemem ama seyirci bu yalancı dolmayı en fazla bir kere daha yer.. Filmin bir sahnesinde, Recep’in Azeri boksöre şike teklifi ve sonrasında onu ringe yapıştırması, Azerbaycan cephesinden tepki alınca o görüntüler kaldırılmıştı. Peki ama kardeşim, Azerinin dayak yediği sahneler kaldırılıyor da, birçok sahnede Türklerin pislik, üç kağıtçı, sahtekar, düzenbaz olduğunu gösteren sahnelere neden seyirci kalınıyor?

Sözün özü: diğer serilerine göre güldürme konusunda zayıf ama küfür ve hakaret konusunda öne çıkan bir senaryoya sahip olan Recep İvedik 5, bana göre eğlenceli bir film değil. Gülmek istiyorsanız halen vizyonda olan Ata Demirer’in küfürsüz filmine gitmenizde fayda var. Yinede gideceğim diyenler varsa onlara iyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

  1. Nusret Bey’in yorumuna tamamen katılıyorum.Hayatimda izlediğim en bayağı en iğrenç film olduğunu söyleyebilirim.Bu filmdeki küfürler el hareketleri,cinsel içerikli iğrenç şakalar,milli sporculara,kamyonculara,diğer ülkelere ve en önemlisi Türk milletinin kendisine çok önemli hakaretler ve asagilamalar mevcut.Boyle bir filme nasıl 7 yaş sınırı koyuldugunu anlamak mümkün değil.Asla çocukların ve hatta yetişkinlerin bile izlememesi gereken bayağı, sahte milliyetçi duygularla insanları aptal yerine koyan, popülist, çıkarcı ve sadece serinin diğer filmlerinin popülerliğini kullanarak insanları sinemaya çekip gişe yapmayı hedflemis aciz bir para tuzağı.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz