Cesaretin varsa Adını Söyle…

Adını, aynanın karşısında arka arkaya beş kez tekrarlarsan, Şeker Adam gelip seni alır !

Bu hikaye, siyahi ressam Anthony McCoy’un karşılaştığı ve resimleri için yeni ilhamlar aldığı şehir efsanesidir. Chicago’nun tarihini ve Cabrini Green Homes Konut Projesi’ni araştıran Anthony, ne yapmaya başladığını anladığında herşey için artık çok geçtir. Çünkü, Şeker Adam oradadır.

Büyüleyici bir korku hikayesi

Candyman” ile yönetmen Nia DaCosta, eğlenceli bir cesaret testinden tarihle başa çıkmayı ayıplayan bir yansımaya dönüşen ürkütücü ama aynı zamanda büyüleyici bir korku hikayesi sunuyor seyircilerine. Jordan Peele ve Win Rosenfeld ile birlikte yazdığı senaryo, ırkçı şiddet, soylulaştırma ve sanat gibi konuları akıllıca iç içe geçiriyor. Bazı yerlerde, filmin ortak yapımcılığını yapan Jordan Peele‘nin (bazı komik sahneler özellikle “Get Out” filmini anımsatıyor) etkisini görebilirsiniz, ancak DaCosta‘nın net ve kendine has bir imzası var. Hikaye anlatımı net, zarif ve şovmenliğin içinde kaybolmadan her sahneye gerilim katmayı başarıyor. Gerginlik, onun oyuncuları en iyi şekilde yönetmesinden kaynaklanıyor. Robert AA Lowe‘un bu film için yaptığı mükemmel müzikler anlatılan hikayeye oldukça büyük etki yapıyor. Yönetmen DaCosta, kameraman John Guleserian ile birlikte aynalar, yansımalar ve insan uçurumlarından oluşan oldukça karmaşık bir dünya yaratmış anlattığı hikayede.

Başrol oyuncusu Yahya Abdul-Mateen II, karizma, çekicilik ve orta karar dozda delilik ile sanatçı Anthony’yi canlandırıyor. Abartıya kaçmadan, canlandırdığı karakteri en yüksek düzeyde duygusal değişiklikle seyirciye yansıtıyor. Canlandırdığı Anthony’nin tarihe yolculuğu kendisine fiziksel olarak acı vermiş gibi gözüküyor. Film, Anthony’nin kız arkadaşını canlandıran Teyonah Parris ve Anthony’ye eşlik eden Colman Domingo olmak üzere güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip.

Yılın en güçlü korku filmi

DaCosta, aniden korkutma sahnelerinin neredeyse tamamından vazgeçmiş. Şeker Adam hikayesini anlatırken ve görüntü yönetmeni Güleserian‘ın kamerasının önünden korkuyu çekmiş. İkili, izleyiciyi korkuya boğmuyor. Korkuyu, etkili güçlü görüntüleri ile ihtiyatlı bir şekilde rahatsızlığı tetiklemek için kullanıyor. Yönetmen, bu filminde genel bir gerilim, korku hissine ve bireysel “korku” sahnelerine daha az güvenmemizi istemiş.

“Candyman” özellikle korku sineması söz konusu olduğunda kesinlikle yılın en güçlü filmlerinden biri. DaCosta, seyirciye acı ve sonuçları üzerine başarılı bir meditasyon sunuyor. Güncel konular zahmetsizce bir şehir efsanesine bağlanıyor ve filmi izledikten sonra uzun süre hafızalardan silinmeyen bir kabus yaşıyorsunuz.

Misafir Yazar : Daniel Prem

Yönetmen : Nia DaCosta

Senaryo : Jordan Peele, Win Rosenfeld, Nia DaCosta

Görüntü Yönetmeni : John Guleserian

Kurgu : Catrin Hedström

Müzik : Robert Aiki Aubrey Lowe

Oyuncular : Yahya Abdul-Mateen, Teyonah Parris, Nathan Stewart-Jarrett, Colman Domingo, Vanessa Villiams, Rebecca Spence, Carl Clemons, Brian King

ABD / Gerilim-Korku-Gizem / 90 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz