Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü / The Wonderful Story of Henry Sugar

Komedi ve absürt tavrın ustalıkla sergilendiği ”The Wonderful Story of Henry Sugar”, keyifli zaman geçirmeyi garantileyen bir yapım. Henry Sugar’ın sinemaya aşık bir yönetmenin elinden çıkmış olması anlatılan hikayenin seyir zevkini yükseltiyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Özgünlüğün sınır tanımadığı yönetmen

Yönetmen koltuğuna Deadpan türünün ustalarından sayılan Wes Anderson’ın oturduğu filmin hikâyesi Roald Dahl’a aittir; fakat senaryolaştıran kişi Wes Anderson’dır. 41 dakikalık süresi filmi kısa film olarak sınıflandırıyor. Başrollerinde Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Dev Patel ve Ben Kingsley gibi usta isimler yer alıyor. Wes Anderson 2023 yılında sinemaya iki film vererek en üretken yönetmenlerden biri oldu diyebiliriz. Cannes’da gösterimi yapılan Asteroid City filmiyle, The French Dispatch filmlerinin seyirci tarafından beğenilmemesinin üstüne Henry Sugar’ı filmografisine ekleyerek seyircinin yüzünü güldürdü.

Bir kitap uyarlaması olan Henry Sugar’ın hikâyesinin izleyiciden olumlu yorumlar almasının temelinde filmin kısa film olması yatıyor olabilir. Wes Anderson’ın kendine has hikâye anlatıcılığı uzun vadede yorucu olabiliyor ve seyirci belli bir kalıpla çekilen filmlerden sıkılabiliyor. Filmlerini çekerken gerçek insanları çizgi karakter tavrıyla hikayelerinde konumlandırması, bunu da absürt ve kuru mizahı kullanarak yapması nedeniyle ortaya izlemesi zor filmler çıkıyor denebilir. Yönetmenin kendine has üslubunu sevenler için yaptığı her film birer mucize gibi görünürken; katı kurallarla, değişikliğe gitmeden hep aynı tarzda filmler çekmesinin, bir grubun seyir zevkinin altında kaldığı söylenebilir.

Wes Anderson, özgünlüğün sınır tanımadığı yönetmenler arasında ilk akla gelenlerden biri diyebiliriz. Bazen izlerken anlamakta zorlandığımız bir hayal gücünün mimarı olarak kabul edebiliriz.

Masalsı bir anlatım

Sinematografi, hikâye anlatıcılığı, akıp giden diyalogları sayesinde bir Wes Anderson filmi içinde olduğunuzu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Renk paletini kullanma şeklini filmlerinin imzası olarak nitelendirebiliriz. Çektiği filmlerde kalabalık kadrolar kuran ve bunu hep yıldız oyuncularla yapması onu bir koleksiyoner yapsa da, kısa rollerine rağmen oyuncuların da onun filmlerinde yer almak için can attığını anlamak güç değil.

Yönetmen, her filminde olduğu gibi The Wonderful Story of Henry Sugar’da da masalsı bir anlatım kullanmış, tabii burada bir not düşüp kendi sine-masal anlatımını kullandığını söylemek gerek. Yönetmenin kendi üslubuyla oluşturduğu masalsı anlatım yine onun imzası sayılabilir. Hayallerini öldürmeyen bu dahi yönetmenin kişisel bir sinema dili yaratması, renk paletini bir ressam ustalığıyla kullanabilmesi, beyazperde için sürrealist sanat eserleri bırakabilmesi, eşsiz stiliyle unutulmayacak filmler çekmesi Wes Anderson’ı sinemanın altın çocuklarından biri yapıyor.

Henry Sugar karakterine Benedict Cumberbatch hayat veriyor. Okuduğu bir kitap sayesinde hayatı değişen bir adamın kumar oynayarak yıllar boyunca yaptığı yardımları anlatılıyor. Kitapta gözleri kapalıyken bile görmeyi başaran bir adamın hikâyesi anlatılıyor ve Henry Sugar’ın aynı yöntemlerle bu becerileri kazanmaya çalışmasını izliyoruz. Wes Anderson, komedi ve absürt tavrı ustalıkla bir araya getirdiği son filmi gibi The Wonderful Story of Henry Sugar’da keyifli zaman geçirmeyi de garantiliyor. Henry Sugar’ın sinemaya aşık bir yönetmenin elinden çıkan seyir zevki yüksek filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Filmi Netflix aracılığıyla izleyebilirsiniz

Yönetmen / Senaryo : Wes Anderson

Görüntü Yönetmeni : Robert D. Yeoman

Kurgu : Barney Pilling, Andrew Weisblum

Oyuncular : Benedict Cumberbatch, Ralph Fiennes, Ben Kingsley, Dev Patel, Richard Ayoade, Rupert Friend

ABD / Kısa-Komedi-Dram / 37 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz