Siccin 4

Siccin 4 filminin yönetmen koltuğuna 1969 doğumlu ”Kanalizasyon(2009), Sabit Kanca serisi(2013-2014), Musallat(2007), Musallat 2(2011) ve Siccin serisi(2014-2015-2016)” filmlerimden tanıdığımız Alper Mestçi oturmuş. Alper, yönettiği bütün filmlere senarist olarak da katkı yapan bir yönetmen.

Yönettiği korku türü filmlerine aşk teması eklemeyi gelenek haline getiren Alper, yeni filminde de bu geleneğini sürdürüyor. ”Şöyle olacak, böyle olacak, izleyen 500 kalori yakacak, 4 D kullanılacak vb. vb.” gibi reklamlarla sosyal medyada yer bulmaya çalışan film, bence Siccin serisinin en zayıf halkası. Basın gösteriminde filmi izlerken sıkıntıdan patlayacaktım dersem yalan söylememiş olurum. Filmin yarısında dışarı çıkıp çıkmamak arasında kararsız kaldım. Zira, ön yan ve arka sıramda filmi basın mensupları ile izleyen oyuncu ve teknik ekip bile filmden memnun olmamış olmalı ki esniyordu.

Filmin konusu çok basit ve yine Türk yönetmenlerin vazgeçilmezi cinler başrolde. Yönetmenlerimiz cinleri ne zaman rahat bırakıp terk edecek merak ediyorum. En kötüsü de Türk izleyici her defasında bu yemi yutuyor. Ucuz hikaye, ucuz oyuncular ve ucuz prodüksiyon. Sonrasında gelsin paralar. Birileri artık bu ucuz bayağılığa dur demeli.

Siccin 4 filminde en çok midem bulandı. Kusmamak için kendimi zor tuttum. Pislikler, iğrenç görüntüler diz boyu. Bir insan düşünün, doğup büyüdüğü evin alt katına, mahzenine hiç inmemiş! Böyle bir şey mümkün mü? Zengin olan bu adam(son zamanda işleri bozulsa da), şaşaalı bir dış ve iç görüntüsü olan bu villanın alt katının pisliğine nasıl göz yumuyor? Hadi öncesinde  görmedi diyelim sonrasında eve taşındığında ne bu pislik deyip temizletmiyor! Hadi adam işlerinden dolayı alt katta da ki viraneliği göremedi, ya karısı ve çocukları?

Basit hikaye, doğru bir senaryo ve kurgu ile şahane olabilirdi ama usta diye lanse edilenlerin elinde viran olup gitmiş ne yazık ki.. İslam dinini sürekli bu tür ucuz, pis işlere alet etmek de zoruma gidiyor artık. Sayın, korku filmi senarist ve yönetmenlerine sesleniyorum: – Lütfen İslam dinini rahat bırakın, pis işlerinize alet etmeyin, yeter! Birde, ”vampir avcısı” kıvamında nur topu gibi ”cin avcısı” oldu bu filmle Türk sinemasının. Kahramanımız, cinlerin uzaktan kokusunu alabiliyor, insanların yüzüne baktığında içinde cin var mı yok mu hissedebiliyor. Cinlerin hangi evde yuvalandığını sezgileri ile bulabiliyor ve onları Allah’tan aldığı üstün gücü ile yenip, insanlarımızı kurtarıyor. Daha ne olsun ki! Alper’e tüyoyu da verdik, bundan sonra ”cin avcısı” diye film çeker artık:)

Kısaca filmi özet geçip, bu gereksiz filmin analizine noktamızı koyalım. Yılmaz(Mirza Metin), zengin bir adamdır. İşleri bozulunca annesinin evine taşınır. Babası vefat edince evinin bahçesine gömülen Yılmaz’ın annesi de ağır hastadır. Aile, eve taşındıktan sonra garip olaylar yaşanmaya başlar. Aileye korku dolu günler yaşatan olayların sırrı finalde birer birer çözülür…

Sözün özü : Bir sürü vaatlerle ortaya çıkıp balon gibi sönen filme şahitlik etmek isteyen korku sevenler için ”Siccin 4” iyi bir deneyim olabilir ancak, çok sabırlı olmanız gerekiyor. Yada bence, boş verin başka film seçeneklerini deneyin. Kıymetli zamanınızı bu içi boş film için harcamayınız.

Film notum:

4 YORUMLAR

 1. Ben bu kadar yanlı, bu kadar bilinçli olarak negatif bakış açısı ile yazılmış yazıyı uzun süredir okumuyordum..
  Yazık yani..
  Sinemaya bakış açınız, içinizdeki nefrete boğulmuş..
  Merkez medya mensubu gibi bir algıyla, bu tarz filmleri lekelemekten utanmalısınız..
  Kaldı ki yorumlarınızı birçok insan dikkate almıyorken, dikkat çekmek amacıyla vurmaya çalışmanız, içinde kaldığınız karanlık mahsenlere benziyor..
  Karanlıktan çıkın lütfen..
  Dünya sineması tadında bir korku filmi yapıldı Türkiye’de..
  Gurur duymasını bilin!

  • Hiçde yanlı değilim. Kimseyi lekelemiyorum. Beğendiğim Alper Mestçi filmlerine ne kadar övgü düzdüysem, beğenmediğim siccin 4’üde eleştiriyorum. Dünya sineması tadında korku filmi yapıldığıda sizin düşünceniz. Ayrıca yorumlarımı kimse dikkate almıyorsa siz neden tepki veriyorsunuz?

 2. Hikayelerde filimde Bizi Dinden korku gibi algı yarattığı konusunda katılıyorum ama Türkiye’de Korku filmi cinli evet gevurdada onların inancı neyse yada gidip vampir kan emici yada mumya hikayesi yapacaksın. Türk Korku deyince Korku Düşünüldüğünde başka bir yapıyok maalesef şuan
  Ben siccin serisi ne hiç gitmedim Dabbe 4, 5 ve 6 serisini izledim Hikaye 4te çok güzeldi ama 5 ve 6 da hikaye tekrara döndü sonu belli genel olarak sesten korkutan filimde Dabbe serisi siccin serisi ses ile görüntüde önem veriyor ben bunu iğrenç bulmam sizin gibi her duyguya hitap etmesi için önemli

 3. ÖNCELİKLE FİLM TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM ÖTESİ ELEŞTİRİ ALINACAK YÖNLERİ VAR AMA MÜBALA EDİCİ DURUMDA OLDUĞUNU SANMIYORUM.TABİKİ ELEŞTİRİ YAPMAK KÖTÜ YORUM YAPMAK DEĞİL AMA FAZLA ABARTAN KİŞİLER VAR SİCCİN 4 O YIL DAHİLİNDE ÇEKİLMİŞ EN KORKUNÇ FİLMLERDEN BİRİSİDİR.AYRICA FİLMDEKİ KÜÇÜK ÇOCUKLAR ROLLERİNİ ÇOK İYİ YAPMIŞ,VE BAŞARIYLA SONUÇLANDIRMIŞLARDIR.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here