Sınır  /  Border  /  Grans

Cannes 2018’de Belirli Bir Bakış bölümünün En İyi Film Ödülünü İran doğumlu Ali Abbasi’nin İsveç adına yarışan ‘Grans/Border’ filmi kazandı. İkinci filmini gerçekleştiren 27 yaşındaki senarist- yönetmen, koku alma duygusu gelişmiş gümrük memuru Tina’nın fantastik öyküsünü anlatıyor. Gümrük suçlularını yakalamakta uzmanlaşmış genç kadını ilk yanıltan gizemli iri yarı yolcu Vore olur.

 

İkili arasında gelişen garip ilişkiden sonra, Vore’deki olağanüstü güçlere sahip olduğunu hisseden genç kadın gerçek kimliğini keşfeder.

Bir yalan dünyasında yaşayan ve gerçek dünyaya ait olmadıklarını anlayan ikili, karanlık bir yazgıyı paylaşmak zorunda kalacaktır.

 

İskandinavya Yeni Gerçekçilik akımının öncüsü olan John Ajvide Lindqvist’in romanını senaryolaştıran Ali Abbasi, limitleri zorlayan, yenilikçi, absürt ve sürrealist sinema diliyle, Cannes’da hayranlık uyandırdı.

Kendisi, filmi ‘Grans’ı, aşkı, mizahı kaynaştıran, vahşi tempolu Wagner operalarına yakın buluyor. Filmin başrollerini paylaşan itici görünümlü iki İsveçli oyuncunun Abbasi’nin mizansenine katkısı büyük.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz