Tek başına oyunculuk orkestrası!

Her film, farklı bir yönüyle öne çıkar. “Suçlu” filminin hikayesi de sağlam ama oyunculuk tam puan. 

Tek kişilik tiyatro oyunlarını biliriz, (bizde de örnekleri çoktur) rolü sonuna kadar götürmek aktörün performansına bağlıdır; canlı olduğu için seyri daha kolaydır. Performans da iyiyse oyun bir ırmak gibi akar. Sinemada pek rastlanılan bir durum değildir. Çok zordur, büyük oyunculuk gerektirir.

Deyim yerindeyse gerçek anlamda bir oyuncu şovu izledim.

Cuma gününün yorgunluğu ile işten  eve geldim, yemek sonrası eğer çok önemli işim yoksa mutlaka film izlerim. Bugün izlemeye bile mecalim yoktu, bir film açayım da uykum gelir biraz uyur toparlanırım diye düşündüm. Hiç araştırma yapmadan Netflix’te önüme çıkan ilk filmi açtım. 

The Guilty (Suçlu)’yu bu durumda izledim. Uykum kaçtı, yorgunluğu unuttum ve filmin sonuna kadar kesintisiz seyrettim. “Kimdi bu aktör” diye düşündüm, nereden tanıyordum acaba? Çok film izlediğim(iz)den bazen oyuncuların adlarını unutabiliyoruz.

Seyir sonrası araştırdım ki; daha önce eleştirisini de 2019 yılında yazdığım o güzel film “Yangın Yeri” nin başrol oyuncusu  Jake Gyllenhaal! Hatta yine eleştirisini yazdığım “Düş Yakamdan Şeytan” filminin de yapımcısıymış.  Zaten sinemacı bir ailenin oğlu, vaftiz babası Paul Newman , vaftiz annesi Jamie Lee Curtis

Filmi izlerken “kesin ailesi  sinema kökenli” diye aklımdan geçirmiştim, aileyi bırak vaftizleri bile sinema dünyasının en iyileri.  İyi oynamaktan başka seçeneği yokmuş zaten. Ödülleri de var ama ilerde iyi bir senaryo olursa oscar alır gözüyle bakıyorum.

Bulabildiğim diğer filmlerini izlemeye karar verdim. Gelecek filmi “Ambulansı” bekliyorum.  Jake Gyllenhaal bundan sonra  takibimde olacak…

 “Suçlu”nun Konusu

Suç ve gerilim türünde  olan film; geçmişi problemli olan polis memurunun bir günlük  hayatına odaklanırken aynaya yansıyan etrafın trajik görüntüleri  de olduğu gibi beyaz perdeye yansıtıyor… 

Joe Baylor (Jake Gyllenhaal), yakın  geçmişinde işlediği bir suç isnadıyla mahkemesi sürdüğünden rütbesi düşürülerek   911 acil polis hattına çekilir. Acil gelen telefonlara cevap veren Joe’nun psikolojik durumuna da iyi değildir; aslında görevini son derece iyi yapmaya ve sorumluluğunu yerine getirmeye çalışan birisi; ne ki gerek bürokratik takılmalara gerek iş arkadaşlarının sözlerine tahammül gösterememektedir. Öfke kontrolünde büyük sıkıntı vardır. Bunun sebeplerinden birisi de muhtemelen mahkemelik suçu nedeniyle karısından, çocuğundan ayrı düşmesi ve  bireysel sıkıntılarıdır.

Joe, aynı zamanda astım hastasıdır. Yani hayatı cehenneme dönmüştür; üstelik gelen acil çağrılar da başka insanların hayatlarının da cehennem olduğunu yönündedir. California’da  söndürülemeyen yangın ile ilgili gelen telefonlar ise  gerçek ve  mecaz anlamda dünyanın bir yangın yeri ve kaotik olduğu gerçeği ile bizi yüzleştiriyor.

Jake Gyllenhaal  “Yangın Yeri” filminde de bu mesajı yine orman yangınlarıyla hem çevre sorununa dikkat çekmiş hem de dünyanını bir cehennem olduğunu göstermişti. 

Yangın gibi büyük olayların yanı sıra küçük çaplı acil olmayan ihbarlar da gelir. Fakat Emily Leighton  adında bir kadından gelen telefonun;  Sesde ki korku, ağlama, nefes alma durumundan  olayın çok ciddi olduğunu, kadının hayatının tehlikede olduğunu  anlar ve Emily ve 2 çocuğunun hayatını kurtarmak üzere bütün enerjisini ortaya koyar;  bu olay esnasında  kendi gerçekleriyle  de yüzleşir enerji açığa çıktığında ise hayatının depremini yaşar, seyirci neden mahkemelik olduğunu da filmin sonuna doğru bu sahnede anlar…

Öte yandan  ters köşe olmaya da hazır olun… 

filmin yönetmenliğini Antoine Fuqua üstlenirken, senaryosunu Nic Pizzolatto kaleme aldı. Film, Gustav Möller ve Emil Nygaard Albertsen‘in aynı adlı eserinden sinemaya uyarlandı.

Filmde geçen en  çarpıcı söz: “Çaresizleri çaresizler kurtarır.”

Amerikan yapımı olan “The Guilty”, 2018 yılında aynı adla danimarka’da çekilmiş ve ses getirmiş. İçinde aksiyon olmayan ama aksiyon filmlerinden daha gerilimli bir film; ya da şöyle söyleyelim: Online aksiyon filmi izleyeceksiniz. 

İyi seyirler…

Yönetmen : Antoine Fuqua

Senaryo : Nic Pizzolatto

Görüntü Yönetmeni : Maz Makhani

Kurgu : Jason Ballantine

Müzik : Marcelo Zarvos

Oyuncular : Jake Gyllenhaal, Christina Vidal, Eli Goree, David Castañeda, Adrian Martinez, Bret Porter

ABD / Suç-Gerilim-Dram / 90 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz