The Mummy / Mumya

Thomas Cruise Mapother nam-ı diğer Tom Cruise. Uzun yıllardır güzelliğiyle kadınların gözdesi olmasının yanı sıra; son filmiyle göstermiştir ki gerçekten izlenmeye değer bir oyuncu.

Evet, Mumya’dan bahsediyorum! 1 saat 51 dakika süren filmin yönetmen koltuğunda Amerikalı Televizyon ve Film Yapımcısı Alex Kurtman oturuyor.

Mumya’nın bu kadar izlenmeye değer olmasının çok daha önemli ve değerli sebepleri de var elbette. 1930’lu yıllarda başlamış Frankenstein, Mumya, Dracula gibi korku klasiklerini elinde tutan film şirketi Universal, klasik bir kötü olan ‘Mumya’yı bu kez izleyicilerle farklı çizgilerde buluşturmuş. Kötülüğü yüzünden canlı canlı mumyalanıp lanetlenen karakterle, günümüz ütopik bir korku hikayesiyle birleştirilmiş. Eski Mısır’da, babasının tek çocuğu olan Ahmenet isimli kız ailede erkek çocuk olmamasından ileri gelen sebeple ülkesinin başına geçmek üzereyken; üvey annesinin bir erkek çocuğuna hamile kaldığını öğrenirler. Doğacak çocuk, ülkeyi yönetecektir ve henüz doğmadan dahi Ahmenet’in tahtını sarsmıştır. Hırslarına yenik düşen kız şeytanla bir anlaşma yapar, babasını ve yeni doğan çocuğunu katleder. Şeytanla anlaşmasını tamamlayamadan yakalanan Ahmenet, canlı canlı mumyalanarak, Ortadoğu’da bir lahite hapsedilir.

Günümüzde ise iki asker, Ortadoğu’daki değerli parçaları bulup satmaktadırlar ve Tom Cruise, bu askerlerden biridir. Bu sırada Amerikan ordusuna ait bir İHA, mezarı ortaya çıkarır. Ahmenet, yarım kalan anlaşmasını tamamlamak için Tom Cruise’un canlandırdığı Nick Morton isimli askeri etkisi altına alır. Bu, yaşanacak esrarengiz olayların başlangıcı olacaktır.

Kadrosu ve yapımı bu kadar sağlam olmasına rağmen, yine de senaryo kendini klişelerden kurtarmayı başaramamış ve takıldığı noktalara da bir aşk paraşütü yerleştirmeyi unutmamışlar elbette. Hollywood’un en klasiklerinden biri olan, tamamlayamadıkları yerlere aşk klişeleri yerleştirme kısmı, bu filmde dolu dolu var elbette ki.

Russel Crowe’un ise bağlayıcı bir rolde olmasına rağmen, etkili olamadığını söylemek mümkün. Güzel bir karakterde performansı yeterli durmuyor. Lanetlenmiş olması muhtemel sıkıntılar yaşayan Crowe’un zaman zaman oyunculuk performansı oldukça yükselse de yeterli etkiyi veremiyor.

Korku öğeleri oldukça az olan filmde zaman zaman güleceğimiz kesin olmakla beraber rahatça söyleyebilirim ki bu bir korku filminden ziyade bir aksiyon filmi.

Tüm olumsuzluklarını bir kenara bıraktığımızda, Ahmenet rolündeki Sofia Boutella’nın ‘Mumya’ karakterinin oldukça keyifli olduğunu, Tom Cruise’un ise izlenmeye değer olduğunu eklemek lazım.

Üstelik de spoiler sayılır mı bilmem ama bir devam filmi de gelecek gibi görünüyor…

Kaydet

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz