Tim Tim Timsah / Lyle, Lyle, Crocodile

Tim Tim Timsah, kahkaha, müzik ve hisli duyguları ailece yaşayabileceğiniz, küçük büyük her yaştan izleyicinin kalbine hitab edebilen, izlenebilmesi çok rahat olan bir yapım. Ailece bu duyguları birlikte yaşayıp paylaşmak için bu filmi kaçırmayınız. Çocuğunuz varsa bu filme götürün yoksa da tek başınıza ya da çift olarak gidiniz.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Eğlence, müzik ve duygu hissi

Filmi, torunum Melisa ile birlikte izledim. Melisa, filmi izlerken yeri geldi kahkahalar attı, yeri geldi hislenip gözyaşı döktü, yeri geldi filmin müziklerine ayakları ve elleri ile tempo tutarak eşlik etti. Kısacası filmi ve içindeki karakterleri sevdi. Melisa gibi bende sevdim filmi. İzlediğiniz bir filmden mutlu olarak ayrılabilmek ! Önemli olan da bu değil mi? Tim Tim Timsah, bize eğlence, müzik ve duygu hissini aşılarken hikayenin karakterlerine de ailece önem vermemizi öneriyor.

Filmin konusuna kısaca değinelim : Eski bir sanatçı, şarkıcı, dansçı ve sihirbaz olan Hector P. Valentin (Javier Bardem), kariyerinin en kötü günlerini yaşamaktadır. Tekrar parlak günlerine dönebilmek için şahane bir fikir bulması gerekmektedir. En son kovulduğu iş yerinden çıktıktan sonra evcil hayvanlar satan bir Pet Shop’un önünde bulur kendini. İçeride hayvanları incelerken birinin şarkı söylediğini farkeder. Sese doğru ilerlediğinde şarkı söyleyenin küçük bir timsah olduğunu görür.

Küçük timsahı satın alan Hector, evde küçük timsahla müzik çalışmalarına başlar. Show için her şey hazırdır. Şovunu sergileyecek sahne bulamayan Hector, bu gösteri için evini ipotek eder. Şovun yapıldığı gece sahnede küçük timsahımızın heyecan ve korkudan sesi kısılır şarkısını söyleyemez. İflas eden Hector, küçük timsahı evde bırakarak para bulmak için evi terkeder. Aradan geçen 18 ay sonrasında eve küçük bir erkek çocuğu olan aile taşınır. Küçük çocuk Josh (Winslow Pegley), panik atağı olan bir astım hastasıdır. Josh, büyüyüp insan boyutuna ulaşan timsahımızla tanışıp dostluk kurduktan sonra olaylar gelişir ve bu muhteşem ikilinin oldukça komik, hissi maceraları başlar…

Çok iyi anlatılmış eğlenceli, hisli bir masal

Film, konu olarak çok iyi işlenmiş. Saçma diyebileceğimiz bir hikayeye sahip olduğunu düşünsek bile bunun bir masal olduğunu kabul etmemiz daha doğru olur düşüncesindeyim. Tim Tim Timsah’ı, sevmeyi sevilmeyi bilen anne-babaları ve çocuklarını evcil hayvanları sevmeye ve sahiplenmeye iten bir yapım olarak da tanımlayabiliriz. Filmin duygusal şarkılarını da beğendim. (Filmin orijinalini izleyemediğim için yorum yapamayacağım ancak Türkçe seslendirmesi oldukça iyi.)

İnsanları etkilemeyi amaçlamış olan bu film, anlatılan hikayede ki canlı aksiyon sahnelerinde karakterlerle bağ kurmamızı ve onların kaderlerini önemsememizi istiyor bizden. Bir film için çok çok önemlidir bu istek. Bunu da ucuz ve düşük hilelerle değil hak edilmiş vurgularla yapıyor. Ucuz, basmakalıp hilelere başvurmadığı için de seyircisini hislendirip gözyaşlarına boğabiliyor, yeri geldiğinde kahkahalarla güldürebiliyor ve oturduğunuz yerde sizi dansa davet ediyor.

Ahlaki bir mesaj

Anlatılan hikayeyi başka derin bir okumayla yorumladığımızda filmi, basit bir ırkın dışlanmaya tabi tutulmasına karşı ”ahlaki bir mesaj” olarak da tanımlayabiliriz. Karşımızda ki dışlanan ötekinin içinde ne olduğuna ve içindeki iyiliğe bakabilmek önemli. İzlediğimiz masaldaki timsah söz konusu olduğunda, devasa boyutuna, tehditkar keskin dişlere sahip ağıza sahip olmasına rağmen söylediği şarkılarla vahşiliğini değil nezaketini öne çıkarıyor.

Sözün özü : Tim Tim Timsah, kahkaha, müzik ve hisli duyguları ailece yaşayabileceğiniz, küçük büyük her yaştan izleyicinin kalbine hitab edebilen, izlenebilmesi çok rahat olan bir yapım. Ailece bu duyguları birlikte yaşayıp paylaşmak için bu filmi kaçırmayınız. Çocuğunuz varsa bu filme götürün yoksa da tek başınıza ya da çift olarak gidiniz.

Yönetmen : Will Speck, Josh Gordon 

Senaryo : Will Davies 

Görüntü Yönetmeni : Javier Aguirresarobe

Müzik : Matthew Margeson, Benj Pasek, Justin Paul

Seslendirme Kadrosu : Javier Bardem, Constance Wu, Winslow Fegley, Scoot McNairy, Brett Gelman, Shawn Mendes as Lyle

ABD / Aile-Komedi-Macera-Müzik / 107 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz