2022 Berlin Film Festivalinin ana yarışmasında yer alan Çin Draması “Topraktan Toprağa / Return To Dust / Yin Ru Chen Yan”, kırsal Gansu’da yeni evli bir çiftin hayatını takip ediyor. Görücü usulü evliliğin şiirsel öyküsü olan bu dram insancıl, basit, etkileyici, samimi ve sürükleyici hasletleriyle insanın içini ısıtıyor. Sonsuz aşk hakkında yüreklere hitap eden şeyler söyleyen film, tonu kasvetli de olsa, insancıl mesajlarıyla ilgiyi hak ediyor. 

Çin’de vizyona girdiği haftalarda, Çin’de özel bir film için olağanüstü bir sonuç olan 15 milyon dolardan fazla hasılat elde eden film, yapımcılarına ve dağıtımcılarına herhangi bir sebep gösterilmeden, Çin’deki sinema ve yayım platformlarından çıkarıldı.

OrtaKoltuk Puanı:
Ziyaretci Oyları:
3.5 (19 oy)

 

ÇİN’DE YASAKLANAN FİLM

Senaryo yazarı ve yönetmen Ruijin Li, çiftçilerin sömürülmesi, zorunlu kentleşme, geleneklerin ortadan kalkması ve yoksulluk gibi konuların fonunda, karakterlerin kendine has naiflikteki ve kırılganlıktaki dünyaya bakışlarının altını çizerek, filme zarif bir hassasiyet ve derin bir hümanizma katıyor. Filmin konusunun geçtiği Gansu’da doğan 39 yaşındaki Ruijin Li, hızla değişen Çin’de kırsal kesimin aile, yaşam ve ölüme karşı tutumlarının yanı sıra insan ve toprak arasındaki ilişkiye odaklanan bir sanatçı. “Topraktan Toprağa” yönetmenin 7. filmi.

Görücü usulü evliliğin şiirsel öyküsü olan bu dram insancıl, basit, etkileyici, samimi ve sürükleyici hasletleriyle insanın içini ısıtıyor. Sonsuz aşk hakkında yüreklere hitap eden şeyler söyleyen film, tonu kasvetli de olsa, insancıl mesajlarıyla ilgiyi hak ediyor. Film benzer şekilde korunaklı ve zor hayat şartları yaşayan 2 kişilik bir çiftçi ailesine odaklanıyor. Suskun, çalışkan, yetenekli, alçak gönüllü bir çiftçi olan Ma Youtie (Renlin Wu) ailesinin bekar kalan son ferdidir. Engelli, kısır Guiying (Hai Qing) Çin’in kırsal kesimlerinde evlenme yaşı olarak kabul edilen yaşı çoktan geride bırakmıştır. Aileleri her ikisini yük olarak gördükleri için evlenmelerini teşvik etmiştir.

İzolasyona ve aşağılanmaya alışmış bu 2 kişiyi birleştiren görücü usulü evlilikleri, onları her ikisi için de hayatı daha da kötüleştirecek bir ilişkiye zorluyor. Ancak bunun yerine, kendilerini aşma ve ortak kaderlerini keşfetme fırsatını yakalarlar. Nasıl yakın arkadaş olacaklarını, birbirlerine nasıl konuşacaklarını, birbirlerine nasıl bakacaklarını, hatta nasıl gülümseyeceklerini zamanla öğrenirler. Hayatındaki radikal değişikliğe alışmada zorluk çeken Guiying’e, Ma Youtie sevecenlikle, sabırla yaklaşır.

Bütün bunlar toprakla olan mükemmel bağların gerektirdiği sıkı çalışmaya ve ortak yollarında onarı bekleyen imtihanlardan geçmeleriyle oluşur. Eşekleriyle çiftçilik yaparak basit bir hayat süren ikili kendi evlerini de inşa etmeyi başarır. Ma Youtie yerel zengin bir iş adamına ender bulunan kan grubunu paylaşır. Karşılığında kendisine sunulan cömert hediyeleri ise almayı reddeder. Kimseden yardım almadan, tırnaklarıyla kazıdıkları yeni hayatlarına kavuşmak için, insanüstü bir mücadele veren çiftin duyguları da değişir. Zorlu, meşakatli hayata tutunma savaşı sırasında, aralarında yavaş yavaş büyüyen sevgi ve saygı sayesinde tüm zorlukları aşmayı başarırlar. Ama kader onlara acı bir oyun oynayacaktır.

Çin’de vizyona girdiği haftalarda, Çin’de özel bir film için olağanüstü bir sonuç olan 15 milyon dolardan fazla hasılat elde eden film, yapımcılarına ve dağıtımcılarına herhangi bir sebep gösterilmeden, Çin’deki sinema ve yayım platformlarından çıkarıldı. Filmin 130 dakikalık süresinde perdeden hiç ayrılmayan iki başrol oyuncusundan müthiş performanslar izliyoruz. Çin’de TV serileriyle tanınan, Guiying’i canlandıran Hai Qing oyuncu kadrosunun tek ünlüsü.

Ailesinin başından atmak için istemediği bir evliliğe sürüklenen, çulsuz biriyle evlendirilen kısır ve engelli köylü kadın rolünde Hai Qing inandırıcı bir kompozisyon çiziyor. Bu kendisinin 10. sinema filmi. Kocası Ma Youtie’yi oynayan, filmin yükünü omuzlarında taşıyan Renlin Wu, sinemada henüz 2. deneyimini yaşayan bir oyuncudan beklenmedik bir başarıya imza atıyor. Oyuncu kadrosunun geri kalanı profesyonel değil.

Yönetmen / Senaryo : Ruijin Li

Görüntü Yönetmeni : Weihua Wang

Kurgu : Ruijun Li

Müzik : Peyman Yazdanian

Oyuncular : Renlin Wu, Hai-Qing, Guangrui Yang, Dengping Zhao, Cailan Wang, Jiangui Zeng, Yunzhi Wu, Zhanhong Ma

Çin / Dram / 130 Dk.

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz