ABD yapımı Victor Frankenstein ‘ın çekimleri 2014 Mart ayında bitmesine rağmen bu hafta vizyona sokuldu. 1818 Yılından bugüne kadar, Mary Shelley’in eseri defalarca farklı yorumlarla beyaz perdede boy gösterdi. Vıctor Frankensteın ise en yenisi.Yeni olmasına rağmen,filmin başında ve ortalarında hikayeyi anlatan Igor’un (Daniel Radcliffe) ağzından bilinen bir hikaye olduğu iki kez vurgulanıyor.

Frankenstein filmlerini takip edenler bilir. Yaratılan canavarın, genellikle iyi, duygusal ve merhametli yanları vurgulanırken vahşi ve acımasız oluşu da beyaz perdeye yansıtılmıştır. 1818’li yılların dönemine uygun ortamın canlandırıldığı Victor Frenkenstein’da ise yaratılan canavarın hiç duygusallığı yok. Aksine olabildiğince acımasız! Victor Frankenstein’da göze çarpan diğer bir ayrıntı ise, filmdeki karakterlerin üstün egolarının ön plana çıkmış olması. “Hep ben, ben bilirim, benim dediğim doğru, bu böyle olacak” gibi davranışlar sergileyen aşırı hırslı ve üstün zekaya sahip doktor Frankenstein ve diğer bilmiş karakterlerin uç saplantıları filme damgasını vuruyor.

VICTOR FRANKENSTEIN

Filmde doktorun, insan görünümlü, kare kafalı canavarı yaratmadan önce, deneyler sonucunda ortaya çıkan maymuna benzeyen dört ayaklı ucube tasviri ilginçti. Yine, doktorun kendi hatası yüzünden ölen kardeşini yaşatmak için ortaya çıkardığı dev cüsseli, kare kafalı bildiğimiz canavar tasviri de romanda ki gibi abartısız ve tadındaydı.

VICTOR FRANKENSTEIN

Filmin oyunculukları da gayet iyi. Victor Frankenstein’ı canlandıran James MCAvoy ile Victor’un yardımcısı Igor’u canlandıran Daniel Radcliffe rollerinin hakkını vermişler. Ancak, tam bir görev aşığı saplantılı polis müfettişi rolü ile Andrew Scott’ı daha çok beğendim. Filmin, o dönemi bire bir yaşatan ortamı,kostümleri ve görsel efektleri de iyiydi. O döneme uygun seçilen müziklerde fena değildi. Filmin özetini geçip yazımıza noktamızı koyalım.

VICTOR FRANKENSTEIN

Dahi doktor Viktor Frankenstein,sirkte palyaçoluk yapan kambur Igor’un genç bir kızı kurtarışından etkilenir ve onu sirkten kaçırır. İlginç bir tedavi yöntemi ile Igor’un kamburunu yok eder. Frankenstein ve yardımcısı Igor, bilgilerini birleştirerek bütün yaşam fonksiyonları yerinde olan bir canlı yaratmak için gece gündüz çalışırlar. Zengin bir iş adamını da etkileyip finansal destek sağlayan ikili, işini seven dini yönü kuvvetli polis müfettiş ile de uğraşmak zorunda kalır.

VICTOR FRANKENSTEIN

Sözün Özü: Önceki Frankenstein filmlerine nazaran, sıkılmadan izlenebilecek farklı ve değişik bir yoruma sahip Victor Frankenstein türün meraklılarını memnun edecektir diye düşünüyorum.

VICTOR FRANKENSTEIN

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz