Her işi yapan film : Zamanda Tutsak

Var sayalım sizin bir restaurantınız var. Bir garson işe alacaksınız. Peki, işe kimi alırsınız ? Bir garsonu mu yoksa her işi yaparım abi diyeni mi ?

Varsayalım acıktınız ve bir restauranta gittiniz. Sipariş almaya gelen garsona, ne olursa yerim ya da ne varsa getir mi dersiniz ? Ne kadar saçma da gelse bu soru, konu sinema olunca niye saçma gelmiyor ?

Ciddiyim niye gelmiyor ? Çünkü, her işi yapsa da esas yaptığı bir iş var! Uzman olduğu bir alan var ya da sipariş ettiği bir ana yemek var! Örneğin, önce çorbasını, sonra yemeğini, yanında içeceğini, en sonunda tatlısını söylüyor… Peki Zamanda Tutsak filmi ?

M. Night Shyamalan, her zaman olduğu gibi daha önce işlenmemiş bir hikaye ele almış. (Buna benzer bir hikaye ben izlemedim) Dostlar, eğer siz biliyorsanız muhakkak yorumlara yazınız. 6. His, İşaretler, Glass, Parçalanmış filmlerinde olduğu gibi… Diyeceksiniz ki bu filmlerin neresi farklı ? Hayalet, Uzaylı, Süper Kahraman hikayeleri bunlar! Fark şu : Filmi sürükleyen ana unsurun altına hep gerçek hikayeyi gizlemeyi seviyor anlatıcımız yönetmen M. Night Shyamalan

Hep bu tarz hikayeleri ele alıyor. Bu sürükleyici yeni ana hikayemiz de daha önce izlediğimiz bir hikayeye pek benzemiyor. Hatta düşünce hoş bile geliyor! Bir yerde tutsak kalıyorsun ve zaman olanca hızıyla akıyor… Ve işte sorunlar başlıyor. Filmde ki sorunlarda başlıyor!

Herhangi bir filmden hatırlarsınız, baş kahraman ve arkadaşları bir oda veya benzeri dört duvar bir yerde tutsak kalır ve duvarlar birbirine yaklaşır…  Tanıdık mı geldi ? Hatta Star Wars filminde odada (Atık deposu) su var ve suyun içinde bir canavar! İşte filmimiz tam da bunu anlatıyor. O yavaş yavaş kapanarak kahramanları öldürecek olan duvarlar, zaman olmuş. O oda ise güzel bir plaj, suyun içinde gizlenen ve tam olarak görmediğimiz canavar ise plajdan yüzerek çıkmaya çalışmak olmuş!

Odada sıkışma denklemini, zamana uyarlayarak karşımıza, Gerilim-Gizem türü sevenler için kulağa hoş gelen bir hikaye çıkarıyor. Fakat sorun şu ki bu sahneler oldukça kısa. 2-3 dakikada çözüme ulaşıyor. Filmimiz ise 1 saat 48 dakika! Çık çıkabilirsen işin içinden! 2 – 3 dakikalık bir işi nasıl uzun metrajlı işe çevirirsin, 1 milyonluk soru bu! Ne yazık ki M. Night Shyamalan çevirememiş. Komik olayım biraz, biraz da dram, bu yemeğin korku sosu eksik onu da ekleyim! Ha, bir de bilim kurgu kattık mı… Yalancıktan aksiyon sosu… İşte tamam demiş. Ama bol baharatlı kötü bir Hint Yemeği çıkmış karşımıza.

Tek bir konuya odaklı, tek bir türde film bulmak artık zor. Korku filmleri bile artık bir alt hikayeye sahip. Ama iyi filmler, örneğin Christopher Nolan‘ın İnterstellar filmi. Ana hikayemizin yanında bol bol, Yan hikayelere sahip ve hoş bir dramı anlatıyor filmimiz. Ama Zamanda Tutsak filmi baştan kaybediyor. Fragmanda filmin gizemini çözüyoruz. Süreç içinde olanlar ise tahmin ettiğiniz, az da olsa şaşırtmayı başaran ve uzun uzun anlatılan olaylar..

Oyunculuklar ise ne yazık ki beklenenin çok altında. Çünkü 6 yaşında bir çocuğun zihnine sahip 50 yaşında bir adam var karşınızda. Ne beklersiniz? Yalancıktan kumdan kale yapmayı mı?

Herşeyden biraz biraz, ortaya karışık bir menü… Hiç bir şey olmayı başaran bir film!

Yönetmen / Senaryo : M. Night Shyamalan

Görüntü Yönetmeni : Mike Gioulakis

Kurgu : Brett M. Reed

Müzik : Trevor Gureckis

Oyuncular : Gael García Bernal, Vicky Krieps, Rufus Sewell, Ken Leung, Nikki Amuka-Bird, Abbey Lee, Aaron Pierre, Kathleen Chalfant, Alexa Swinton, Nolan River, Kylie Begley, Embeth Davidtz, Eliza Scanlen, Alex Wolff, Emun Elliott, Thomasin McKenzie

ABD / Gerilim / Gizem-Dram / 110 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz