Bozkır

Bozkır filminde, Konya’nın Bozkır ilçesinde yaşayan iki farklı karaktere sahip, geçimlerini silah satarak sağlayan Abdullah ve Ziya isminde iki arkadaşın yaşamları hikaye ediliyor.

Konya’nın Bozkır ilçesinde yaşayan ve silah çerçiliğiyle hayatlarını kazanan Abdullah ile Çolak Ziya için mertlik, namus ve şeref her şeyden önce gelir. Abdullah, arkadaşı Çolak Ziya ile zıt karakterlerde olsa da arkadaşlıkları ve ortaklıkları uzun yıllara dayanır. Abdullah sıkı çalışmış ve hayalini kurduğu atı almıştır. Şimdi sırada gönül düşürdüğü sözlüsü Emine ile evlenmek ve mutlu bir hayat kurmak vardır. Çolak Ziya ise günlük yaşar, evlenerek yuva kurma gibi bir derdi olmaksızın, amacı sadece kazandığı paraları helal haram gözetmeden harcayarak keyif sürmektir. Bir gün Abdullah ile Çolak Ziya’nın yolları Abdullah’ın asker arkadaşı Testici Bekir’in evine düşer. Testici Bekir o esnada evde değildir. Eşi Süheyla, gelen misafirlere ayran ikram eder. Bir anlık boşluğu fırsat bilen Çolak Ziya, Süheyla’ya tacizde bulunur. Abdullah’ın yetişmesiyle Çolak Ziya kaçar. Abdullah kovalar. Bozkır’ın ıssız tepelerinde Abdullah, Çolak Ziya’yı yaptığı namussuzluktan ötürü tek kurşunla öldürür. Abdullah, pişmanlık ve öfkeyle suçunu itiraf eder ve adalete teslim olur. Ancak, hapishane ortamındaki zorluklar Abdullah’ın hayatını altüst etmeye yetmiştir. Sözlüsü Emine’ye kavuşabilmek için suçunu adalet önünde bu sefer inkar eden Abdullah, Bozkır kabadayısı Erol Kara’nın suçu üstlenmesiyle serbest kalır. Tekrar hürriyetine kavuşan Abdullah, bu sefer kasabalı tarafından dışlanır. Esasında kasabanın namusunu temizlemiş olan Abdullah, suçu inkar ettiği için, yalan beyanından dolayı artık arkadaş katili muamelesi görür. Abdullah’ın birlikte yaşadığı dul kız kardeşi Ayşe dahi aynı muamele ile komşuları tarafından binbir türlü hakarete uğrar. Abdullah’ın sözlüsü Emine de artık babasının rızası olmadığını öne sürerek Abdullah’ı terk eder. Suçu üstlenen Erol Kara ise kasabanın namusunu kurtardığı için kahraman olur. Abdullah, yaptığı en büyük hatanın Çolak Ziya’yı öldürmek değil de bunu inkar etmek olduğunu anlar. Hapishaneye döner. Erol Kara ile yüzleşir. Cezasını çeker.

Yönetmen koltuğuna filmin senaryosunu da yazan Mehmet Tanrısever otururken oyuncu kadrosu Soydan Soydaş, Tarık Tanrısever, Süleyman Kabaali, Yaşar Alptekin, Ayçin Tuyun, Haldun Boysan, Engin Yüksel, Halil İbrahim Kalaycıoğlu isimlerinden oluşturulmuş.

Yapım : Feza Film

Türkiye Dağıtım : CJ Entertainment Türkey 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz