Çok değerli sinema yazarı ve film eleştirmeni, Sinema Yazarları Derneği Onursal Başkanı Atilla Dorsay‘ın 53. kitabı ”Dünyaya Açılan Sinemamız ve Yeni Bir Kuşak Türk Sineması 2010-2020” bugün tüm seçkin kitapçılarda ki raflarda yerini alarak okurların beğenisine sunuldu.

Atilla Dorsay, Covid-19 salgının yaşandığı günlerde yaşı itibari ile izole bir yaşam sürerken boş durmayarak bol bol kitap okudu ve izlediği filmlerle ilgili tuttuğu notları, eleştirileri kitap haline dönüştürmeye odaklandı. Evinde ki bu yoğun okuma ve yazma temposu üstadın kalbini bir hayli yormuş olmalı ki Ağustos ayında ağır bir kalp ameliyatı geçirdi ve başarılı bir cerrahi operasyonla aramıza yeniden döndürüldü. ortakoltuk.com yazarları olarak kendisine ve ailesine sağlıklı, huzurlu uzun ömürler diliyoruz.

Atilla Dorsay, yeni kitabı ”Dünyaya Açılan Sinemamız ve Yeni Bir Kuşak Türk Sineması 2010-2020” de seçtiği 180 filmi bizlere anlatırken son on yılın kaybedilenlerini, ödüllerini ve polomiklerini de kısa kısa özetliyor. Dönemin en önemli olaylarını ele aldığı kitabında yaşanan olaylara farklı bir bakış açısı ve yorum sunuyor.

Türk Sinemasının, Altın Ayı ve Altın Palmiye ödül serüvenleri, tartışmalı ödüller, en iyi filmler, unutulmaz kayıplar ya da başka bir deyişle unutulmaz filmler.. Türk sinemasının Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Kadir İnanır, Mahsun Kırmızıgül başta olmak üzere birçok yıldız oyunculara yaklaşımlar ve nefes kesen birçok önemli filmle, koşar adım gelen sinema aşığı genç bir kuşak.. Ve bilmediğiniz daha birçok şey ve anı bu kitap da. Atilla Dorsay ve sinemasever dostların bu önemli eseri mutlaka edinmelerini ve okumalarını tavsiye ediyorum.

İyi Okumalar..

Kapak resmi : Kış Uykusu ve Ayla filminden
OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz