Emin Alper Cannes Film Festivalinde Yarışacak

75. Cannes Film Festivali resmi seçkisinde yer alacak filmler, Fesstival Başkanı Pierre Lescure ve Genel Direktörü Thierry Frémaux tarafından bir basın konferansında ilan edildi. Emin Alper festivalin yan bölümü Belirli Bir Bakış’ta “Kurak Günler” ile yarışacak. “Tepenin Ardı” ile Berlin’den, “Abluka” ile Venedikten ödül ile dönen Alper, ilk kez katıldığı Cannes’da başarısını sürdürmeyi deniyecek.

KURAK GÜNLER

Ana yarışmada, evvelce Cannes’da Altın Palmiye kazanmış 4 yarışmacı var. Bunlardan Belçikalı Jean-Pierre ve Luc Dardenne bu kez de büyük ödüle ulaşırlarsa, festival tarihinin ilk 3 Altın Palmiyeli yönetmenleri olma sıfatını kazanacaklar. Diğer Altın Palmiyeli yarışmacılar Rumen Cristian Mungiu (4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün– 2007), Japon Kore eda- Hirokazu (Arakçılar– 2018) ve İsveçli Ruben Östlund (Kare– 2017).

Daha önce “Rosetta” (1999) ve “Çocuk” (2005) ile Altın Palmiye sahibi olan Dardenne Kardeşler bu yıl ”Tori ve Lokita” ile yarışacak. Cristian MungiuRMN” ile yine ülkesi Romanya’nın sosyal sorunlarına eğilmeyi sürdürecek. Kore eda- Hirokazu’nun Güney Kore’de çektiği “Broker”in merkezinde, bakılamadıkları için bebeklrini bırakmak zorunda kalan insanların kullandığı “bebek kutuları” var. Ruben Östlund’un “Hüzün Üçgeni / Triangle Of Sadness”i bir politik- ekonomik komedi.

Amerikan sinemasını bu yıl Cannes ana yarışmasında 3 yönetmen temsil edecek. Daha önce bu festivalde kazanılmış bir jüri özel ödülü olan David Cronenberg ,“Geleceğin Suçları / Crimes Of The Future” ile bilimkurgu türüne meylini sürdürecek. Polisiye ustası James GrayArmageddon Time” ile, kadın yönetmen Kelly ReichardtShowing Up” ile ülkelerini temsil edecekler.

KURAK GÜNLER

Ev sahibi Fransa’nın 3 temsilcisinde 2’si kadın yönetmen. Emektar Claire DenisStars At Noon”, Valéria Bruni TedeschiLes Armandiers” ile yarışacak. Cannes’ın müdavimlerinden Arnaud Desplechin’in filmi “Freres Et Soeurs”. İtalya’nın Cannes’daki tek temsilcisi Mario MartoneNostalgia” ile doğum yeri Napoli’ye saygı duruşunda bulunacak. “İhtiyar Delikanlı / Oldboy” (2003) başyapıtını unutamadığımız Güney Kore’li usta Park Chan-WookHaeojil Gyeolsim” ile ödül listesine girmeye çalışacak.

Girl” (2018) ile Cannes’dan Altın Kamera ile dönen Belçika’lı Lucas DhontClose” ile, “Border” ile dikkatleri çeken İran doğumlu Ali AbbasiHolly Spider” ile, 84 yaşında üretkenliğini sürdüren Polonyalı Jerzy SkolimowskiHi- Han” ile ana yarışmada yer alacak. Ülkesini terkedip günümüzde Berlin’de yaşayan Kirill Serebrennikov, Cannes’ın müdavimi olarak “Zhenka Chaikovskogo” ile ünlü Rus besteci Çaykovski’nin hayatına değinecek.

Emin Alper’in “Kurak Günleri”ne dönecek olursak. Evvelce adı “Balkaya” olan film, Balkaya kasabasına tayin olmuş çiçeği burnunda savcı Emre’yi merkezine alıyor. Başta Belediye Başkanı ve kasaba eşrafı tarafından saygıyla karşılanan Emin, ilk günden itibaren gerginlikler ve gariplikler yaşar. Yaklaşan seçimler bu gerginliği büsbütün tırmandırır. Emin Alper kariyerinin bu 4. filminde sosyal sorunlarımıza eğilmeyi sürdürüyor.

EKİN KOÇ

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz