Festival Günlükleri 1

Festivalde izlediğim filmler hakkında okuyanları her gün kısa kısa bilgilendireceğim.

AÇILIŞ FİLMİ : ”SCRAPPER / HIRÇIN”

Ergenlik yıllarından beri klip yönetmenliği yapan Charlotte Regan’ın 2023 Sundance Dünya Sineması Drama Büyük Jüri Ödülünü alan ilk uzun metrajı Scrapper / Hırçın 12 yaşında, hayalperest, komik, başına buyruk Georgie’nin öyküsü. Annesinin, belirtilmeyen bir hastalıktangenç yaşta ölümünden sonra Georgie Güney Essex’deki evinde kendine tek başına yaşadığı bir düzen kurmuştur. Sosyal Servisleri hayali amcası ”George Washington” ile yaşadığına inandırmış, geçimini okulu yaz tatilindeyken çaldığı bisikletleri bir aracıya satarak sağlamayı becermiştir. Komşusu, suç ortağı ve tek arkadaşı Ali ile mutlu bir yaşam süren kızın karşısına birdenbire babası Jason olduğunu iddia eden otuzlarında bir genç adamın çıkması onu gerçek dünya ile yüzleşmeye zorlayacaktır. 

Bask yönetmen Estibaliz Urresola Solaguren’in 2023 Berlin Film Festivalinde prömiyer 
yapan tazıp yönettiği ilk uzun metrajı 20.000 Arı Türünün başrolünü üstlenen sekiz 

yaşındaki SofiaOtero,Berlinale’deödül alan en genç oyuncu olarak tarihe geçmişti.

Bu sıcakduygu ve şefkat dolu film, güneydoğu Fransa’da yaşayan heykeltraş Ana’nın üç 
çocuğuyla birlikte doğup büyüdüğü Basque köyündeki yaz tatilinde geçiyor. O yaşlarda  henüz cinsiyeti belirgin olmayan 8 yaşındaki en küçük oğlu Aitor uzun saçlarıyla bir kız çocuğunu andırmaktadır. Kendini erle – kekten çok kız hisseden çocuk benliğini çözmeye çalışırken etrafını çevreleyen ailenin bütün kadınları da kendi kişisel sorunlarını çözmeye uğraşmaktadır.
Aitor’dan ailenin tüm kadınlarına, bütün sorunların açık seçik ortaya konduğu öykünün 
tekrarlarla iki saat geçen bir süreye yayılması, yalnız başroldeki küçük kızın değil, tüm 
oyuncuların parlak ekip performanslarına rağmen filmi epey hantallaştırıyor. Sébastien Lifshitz’in olağanüstü belgeseli Petite filleden sonra benzer bir konunun, aşırı uzatılarak anlatılması bana fazla geldi. Yine de başta Sofia Otero, filmin bütün kadın 
oyuncularının hatırına kesinlikle izlenebilir derim. 

Nisan 13.30 Kadıköy Sineması, 8 Nisan 19.00 Atlas 1948, 11 Nisan 16.00 Cinewam City’sinemalarında. 
20.000 ARI TÜRÜ

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz