6 Numaralı Kompartman

5 yıl önce sinemaseverleri büyülediği, Cannes Belirli Bir Bakış bölümünün En İyi Film Ödüllü “Olli Maki’nin En Mutlu Günü” adlı ilk uzun metrajlı filminden beri sessizliğini koruyan Juho Kuosmanen 2. filmi “6 Numaralı Kompartman /Hytti NRo 6” ile Cannes’da Büyük Ödüle layık görüldü. İlk film 1962 Dünya Tüy Siklet Şampiyonası finalisti Olli Maki’nin gerçek hikayesini anlatmıştı.

2. filminde Rosa Linksom’un romanından esinlenen Kuosmanen senaryoyu Andris Feldmanis ile birlikte yazmış. Film ne sosyal sınıfları ne milliyetleri ne de başka birşeyleri benzerlik taşıyan, ayrı dünyalardan 2 tren yolcusunun öyküsüne odaklanıyor. Birbirlerinden hiç hazzetmeyen Rus maden işçisiyle Finli arkeoloji öğrencisinin zamanla filizlenen, ön yargıları kıran ilişkisini inceleyen filmin son yarım saati ve finali büyüleyici.

Birbirlerini ilk kez gören, aralarında hiçbir menfaat, cinsel ilişki olmayan iki insanın yakınlaşmasını, kader birliği içine girmelerini, insanın içini ısıtan bir dille anlatan bu film her türlü övgüyü hak ediyor. İnsan sıcaklığı ve mizahı olan film, özgün, yaratıcı ve hümanist kimliğiyle adete küçük bir mücevher. İzleyicinin yüreğine hitap eden “6 Nolu KompartmanAki Kaurismaki’den sonra yeni bir Finli ustayı müjdeliyor.

Filmde 90’ların başında Moskova’ dan hareket edip Kuzey Kutbuna doğru giden bir trende aynı kompatmanı paylaşan, ilk bakışta birbirlerinden hiç hoşlanmayan 2 yabancının öyküsü anlatılıyor. Başlangıçta hiçbir ortak noktaları yok gibi görünüyor, ama yolculuk her ikisinin de zaaflarını, maskelerini, ön yargılarını bir kenara bırakıp hayata bakış açılarını değiştiriyor. İkili insanlığa dair birçok gerçekle yüzleştikten sonra, Rus madenci Finli kızın yüreğini koyduğu, görmek istediği Murmansk’taki petroglifleri görmesini sağlıyor.

Yönetmen : Juho Kuosmanen

Senaryo : Juho Kuosmanen, Andris Feldmanis, Livia Ulman

Görüntü Yönetmeni : Jani-Petteri Passi

Kurgu : Jussi Rautaniemi

Oyuncular : Seidi Haarla, Yuriv Borisov, Dinara Drukarova, Julia Aug, Yuliya Aug, Galina Petrova, Konstantin Murzenko

Finlandiya-Rusya-Estonya-Almanya / Komedi-Dram / 107 Dk.

6 NUMARALI KOMPARTIMAN

 

Film notum:

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here