Çok Aşk

Bol küfürlü fenomen komedisi

Çok Aşk, Hasan Can Kaya’nın takipçileri ve sevenlerine hitap edecek bir yapım. Küçük çocuklar bu filmden kesinlikle uzak tutulmalı. Anne ve babalarında filmi izleyeceğini ve seveceğini düşünmüyorum. Çünkü izlerken karakterlerin ettiği küfürler ve el hareketlerinden rahatsız olabilirler.

OrtaKoltuk Puanı:

Filmin senaristi ve başrol oyuncusu Hasan Can Kaya, instagram’da 3,5 milyon, YouTube’da 2 milyon, X’de 358 bin takipçisi olan bir fenomen. Hal böyle olunca Fenomenin elinde kendi yazdığı senaryo varsa, senaryo iyi mi kötü mü demeden, fenomen üzerinden para kazanmak isteyen yapımcıyı bulmakta zor olmuyor. Yönetmene laf söylemiyorum bile. Onlar para karşılığı iş yapan emekçiler. Ellerine verilen senaryo ve oyuncuları ellerinden geldiği kadar iyi kullanmaya çalışıyorlar. Sormak istediğim soru ise şu : Kaliteli dediğimiz, kalbur üstü oyuncular olarak gördüğümüz isimler para uğruna teklif edilen her filmde oynamalı mı?

Filmde, ağabeyi İrfan (Barış Yıldız) ile birlikte geçimlerini korsan filmler satarak sağlayan Coşkun (Hasan Can Kaya), işinin başında iken gördüğü Ayla’ya (Büşra Pekin) aşık olur. Coşkun, Ayla’nın gönlünü kazanabilmek için onun çevresinde işler bulurken, bu arada bulunduğu parasızlıktan kurtulup iyi bir yaşam sürmek için barlarda komedyenlik yapmaya ve yazdığı senaryoları yapımcılara satmaya çalışır.

Filmde baştan sona bol bol küfür var. Şimdiki gençler komedinin küfürle yapıldığında daha komik olacağını düşünüyorlar. Onların alttan yetişen gençlere iyi örnek olmak gibi bir dertleri yok. Onların dertleri takipçi çoğaltarak meşhur olup kısa yoldan emeksiz para kazanmak. Hasan Can Kaya‘nın ve diğer fenomenlerin takipcilerini incelediğinizde 18 yaş altı çocukların sayısının çok olduğunu göreceksiniz. Bu çocuklar, film biletinin 150 TL. olduğu sinemalara bu ücreti ödeyip gider mi bilmiyorum ama Hasan Can ve yapımcılar 2.5 milyon takipçinin yarısının bilet alıp sinemaya gideceğini düşünüyorlar.

Bizim örf ve adetlerimizde baba / anne çok önemli yer tutar. Özellikle babalar çocukların kahramanıdır. Ülkemizde örnek alınmayacak kötü baba figürü yok mu? Elbette var ama bu anlatılan hikayede ki baba karakterini, bu filmi daha çok ergenlerin izleyeceğini düşünürsek biraz daha iyi yönde törpülemek gerekirdi.

Filmde sistem eleştirisi de yapılmış. Anlatılan hikayede KPSS’yi üst üste defalarca 97 gibi çok iyi bir puanla kazanan İrfan, bir türlü memuriyete yerleştirilemiyor ama soruların cevapları daha önceden eline verilmesine rağmen kaydırma yaptığı için 50 punan alan başka bir delikanlı bir cezaevine müdür olarak atanabiliyor. Yine, acıyıp para verdiğimiz dilencilerin göründükleri gibi olmadığı gözümüzün içine sokuluyor. Kısaca demek isteniyor ki, Türkiye’de baştan aşağı her şey dökülüyor, neresini tutsan elinde kalıyor.

Çok Aşk filminden küçük çocuklar kesinlikle uzak tutulmalı. Anne ve babalarında filmi izleyeceğini ve seveceğini düşünmüyorum. Çünkü izlerken karakterlerin ettiği küfürler ve el hareketlerinden rahatsız olabilirler. Sonuçta filmi tek başlarına izlemeyecekler salonda başkaları da olacaktır. Yaş sınırının ne olduğu bilgisi elime gelmedi ama filme 18 yaş sınırı konulmalı.

Oyunculuklar olması gerektiği gibiydi, yönetmen ne dediyse yerine getirmişler. Kamera, Kurgu, müzik de sorunsuzdu. Sonuç olarak film, Hasan Can Kaya’nın takipçileri ve sevenlerine hitap edecek bir yapım. Başka bir seçenek isteyenlere aynı gün vizyona giren ”Son Akşam Yemeği” filmini tavsiye ederim.

Yönetmen : Kıvanç Baruönü

Senaryo : Hasan Can Kaya

Görüntü Yönetmeni : Tolga Kutlar

Kurgu : Neslihan Kuş

Oyuncular : Hasan Can Kaya, Büşra Pekin, Barış Yıldız, Uğur Yücel, Tevhide Şebnem Dönmez, Ege Aydan, Berkan Şal, Bahtiyar Engin, Yunus Emre Çelik, Kerem Alp Kabul

Türkiye / Komedi / 100 Dk.

 

5 YORUMLAR

  1. Merhaba Ben bu akşam filmi izledim ve standup da başarılı olan bir kişinin kesinlikle film projesini bırakın başrolünde oynamayı düşüncesiyle bile meşgul olmaması gerekiyor. Kendisini Standup üzerinde daha geliştirecek projeler üzerinde durması gerektiğini düşünüyorum.
    Örnek : Cem Yılmaz

  2. Beklediğim çok altında çıktı, en azından gülmeyi bekliyordum ama sona kadarda bekledim sondada agladım 🙂 bilet fiyatıda aşırı pahalı yani değmezdi

  3. .ok üzgünüm hasancan. Ama benim için tam bir hayal kırıklığı idi filmin. Yani sen nasıl onayladın böyle bir projeyi aklım almadı. Hiç kimseye tavsiye etmiyorum. İnanın asla beklediğinize değmiyor.

  4. Abartmıyorum son 10 yıldır izlediğim en kötü filmdi. Salonun yarısı telefonla uğraşıyordu. Hasan can sen film yapma kardeşim. Konuşanlara devam.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz