Eşsiz ve uzun süre hafızanızdan silinemeyecek bir film mi arıyorsunuz? Gizli Dünya (Room) sizin için biçilmiş kaftan. Emma Donoghue’nin 2010 yılınındaki aynı isimli romanından senaryolaştırılan Gizli Dünya, bizleri, Joy (Brie Larson) ve 5 yaşındaki oğlu Jack’in (Jacob Tremblay) klostrofobik dünyasına götürüyor.

gizli-dunya-3
Jack ve Joy odada doğum günü pastası yapıyor

Joy ve Jack, ses geçirmeyen bir bahçe kulübesinde, Yaşlı Nick (Sean Bridgers) adlı bir çocuk hırsızı tarafından esir tutulan tutsaklardır. Nick, 7 yıl önce Joy’u kaçırmış ve sefalet içinde yaşamaya mecbur bıraktığı odada ona her gece tecavüz etmektedir. Bu sadist gecelerden birinin ürünü olan Jack, annesi Joy ile odada hayatını sürdürmektedir. Tüm hayatı bu oda olan Jack, 5 yaşına girdiğinde, annesinin planıyla odadan kaçmaya başarır ve daha önce hiç yaşama fırsatı bulamadığı dünyayla ilk buluşmasını gerçekleştirir.

gizli-dunya-4
Medya aileye büyük ilgi gösteriyor

İrlandalı yönetmen Lenny Abrahamson sürekleyici bir gerilim atmosferi yaratmayı başarmış. Özellikle kaçış sahnesinde nefesler tutuluyor ve küçük dev oyuncu Jacob Tremblay’in verdiği mücadelenin başarıya ulaşmasını dualar eşliğinde takip ediyorsunuz.

Hayatta kalma alt metinli Gizli Dünya filminde Brie Larson’un usta oyunculuğuna şahit oluyoruz. Izdırap içinde geçen yıllardan sonra tekrar normal bir şekilde yaşamaya çalışmak, Joy için sert, zorlu ve yıkıcı bir deneyim oluyor. Jack ise yaşından beklenmeyecek bir olgunlukla bu zorlukları göğüslüyor ve normal yaşama adapte olmayı başarıyor.

gizli-dunya-2
“Ben seçiyorum, ikimizin yerine de ben seçiyorum!”

Film seyirciyi ustalıkla içine çekiyor. Oğlu için en iyisini isteyen bir annenin, kaçıştan sonra kendi iç hesaplaşmalarına şahit oluyor, zaman zaman göz yaşı pınarlarınıza hakim olamıyorsunuz.

Dram-Gerilim türündeki Gizli Dünya‘yı izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz