Güzel Bir Sabah / One Fine Morning / Un Beau Matin

Sandra (Léa Seydoux) karakteri etrafında dönen sıradan, insani tarafları ağır basan bu filmde; bazen romantik bazen duygusal bazen de keyifli anlara tanıklık ediyoruz. Filmin hikayesi sıkça rastladığımız, klasik bir gerçeklikten yola çıkılarak yazılmış; ancak Léa Seydoux’un insanın içine işleyen performansı sayesinde One Fine Morning unutulmaz bir film haline geliyor.

OrtaKoltuk Puanı:

 

Yönetmenliğini Bergman Adası filmiyle dikkatleri üstüne çeken Mia Hansen-Løve‘ın yaptığı One Fine Morning filmi dünya prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmıştı. Şimdilerde Işık Saçan Filmler kapsamında MUBI platformunda izleyiciyle buluştu. Filmi izlediğinizde neden ”Işık Saçanlar” adı altında gösterildiğini de anlıyorsunuz.

2022 yapımı, romantik-dram türüne ait filmin ekran süresi 1 saat 52 dakika olarak belirlenmiş. Başrolünde son yıllarda sıkça izlediğimiz Fransız oyuncu Léa Seydoux yer alıyor. Ona eşlik eden diğer isimlerse şöyle sıralanıyor : Melvil Poupaud, Pascal Greggory, Nicole Garcia, Camille Leban Martins.

Kadraja giren baş döndürücü güzel manzaralar sayesinde kendimizi Paris sokaklarında gibi hissediyoruz. Sandra (Léa Seydoux) karakteri etrafında dönen sıradan, insani tarafları ağır basan bu filmde; bazen romantik bazen duygusal bazen de keyifli anlara tanıklık ediyoruz. Babasının hastalığı, tek başına büyütmeye çalıştığı kızı ve hayat telaşı yetmiyormuş gibi Sandra kalbini eski bir arkadaşına kaptırıyor. Eski dostu, yeni sevgilisi olan Clement (Melvil Poupaud) Sandra’nın hayatını kolaylaştırmıyor. Aralarındaki kimya ve ilişkileri ilerledikçe birbirlerine duydukları aşkın üstüne, Clement’in evli olduğu gerçeğinin gölgesi düşüyor. Sandra evli bir erkeğe aşık olarak, karmaşık hayatını daha zor hale getiriyor.

Filmin hikayesi sıkça rastladığımız, klasik bir gerçeklikten yola çıkılarak yazılmış; ancak Léa Seydoux’un insanın içine işleyen performansı sayesinde One Fine Morning unutulmaz bir film haline geliyor.

Film, üstümüzde ılık yaz günlerinde mutlu bir tebessümle hatırladığımız anılarımız gibi bir his bırakıyor; ama aynı zamanda Paris’in güneşli sabahlarında hapsolmuş, belli kalıplardan çıkamayan bir avuç insanın hikayesi One Fine Morning.

Yönetmenin bir önceki filmi olan Bergman Adası filminde seyirciye hissettirdikleri bu filmde de tekrar ediyor. Yönetmenin filmlerinin tuhaf ve büyülü bir tınısı var, üzücü olması beklenen sahnelerde bile umutlu hissettirebiliyor. Daha filmin adından umut aşılaması da filme olumlu bakmamızı sağlıyor. Yine de umutlu bir filmin içinde barındırması gerekenden daha fazla melankoli içeriyor. Yaşlanmak ve hasta olmak düşüncesi de filme gereken altyapıyı sağlıyor.

Babasının görme yetisine kadar kaybetmesine neden olan hastalığı Sandra için oldukça sarsıcı bir hal alıyor. Hepimizin hastalıklar karşısında yapacağımız şekilde davranıyor. Güçlü kalmaya çalışsa da insani olarak gözyaşlarına yenildiği anlar yaşıyor. Kendisine hakim olamadığı böyle duygusal sahnelerde abartıya asla kaçılmamış. Seydoux‘un performansı acının bile zarafeti olabilir dedirtiyor.

Clement’le olan ilişkisi, babasının hastalığının çaresizliği nedeniyle tutunmaya çalıştığı bir omuz hissiyatı veriyor. Kendimiz için çok önem verdiğimiz kişilerin kaybı ya da kaybı korkusuyla başkalarını dayanak olarak belirleyebiliyoruz. Çoğu zaman bu tarz ilişkilerden bir aşk çıkmıyor; ancak Clement’in imkansız gibi duran ve her an terk edip gidecek tavrı nedeniyle Sandra’nın çaresizliği iki kat artıyor. Film bir noktadan sonra yerinde saymaya başlıyor. Buna rağmen seyirciye geçirdiği duygular o kadar doğal ki; bu yerinde sayma durumu bile filmden soğumaya neden olmuyor.

Film; seyirciye, hikayesinin ötesinde karakter betimlemeleri olarak yansıyor. Hikayenin dinamikleri karakterlerin bu dinamikleri ifade edişine bağlı olarak şekilleniyor. Özellikle Sandra karakteri için Léa Seydoux‘un yaptıkları muazzam bir tat bırakıyor. One Fine Morning‘de kırılgan, nahif, zarif; ancak bir şekilde güçlü de olan bir kadın portresi çiziliyor.

Yönetmen / Senaryo : Mia Hansen-Løve

Görüntü Yönetmeni : Denis Lenoir

Kurgu : Marion Monnier

Oyuncular : Léa Seydoux, Pascal Greggory, Melvil Poupaud, Nicole Garcia, Camille Leban Martins, Elsa Guedj, Kester Lovelace, Sharif Andoura, Ema Zampa, Masha Kondakova, Ary Gabison

Fransa-Almanya / Dram-Romantik / 114 Dk.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz