İstila Altında

Yönetmen : Rupert Wyatt   Senaryo : Rupert Wyatt / Erica Beeney   Görüntü Yönetmeni : Alex Disenhof  Süre : 110 Dk.

Oyuncular : John Goodman, Vera Farmiga, Ashton Sanders, Machine Gun Kelly, Madeline Brewer, KiKi Layne, Kevin J. O’Connor, Alan Ruck, Kevin Dunn, Jonathan Majors, Harley Jo    Ülke : ABD 


İsyan için bir kibrit çak..

Filmde hikaye, Şikago’nun bir kasabasında yaşayan insanlar üzerinden seyirceye anlatılıyor. Dünya, uzaylı güçler tarafından işgal edilmiş ve yeraltı kaynaklarını tüketmeye başlamıştır. Bunları yaparken de üst düzey yetkilileri insanlar üzerinde baskı unsuru olarak kullanırlar. Dünyanın yok oluşuna göz yummak istemeyen bir grup isyancı ise uzaylılara karşı mücadele içine girerler..

Filmin konusu ve anlatış şekli çok demode. Bugüne kadar aynı konuyu işleyen çok daha iyi filmleri izlediğimiz için bu film oldukça yavan ve heyecansız. Senaryo ve kurgu oldukça sıkıntılı. Oyunculuklarda oldukça isteksiz ve tatsız. Film bittiğinde ben bu filmi niye izledim ki diyor insan içinden. Filmin benim açımdan ilgi çeken tek özelliği, insanları ülkelerini savunmak için dış güçlere karşı isyana davet ediyor olması. İsyana davetin dışında dişe dokunur birşey yok hikayede. Bu zorbalığa başkaldırış ise uzaylı-insan ilişkileri üzerinden ele alınıyor. Sömüren, ezen, tüm imkanları kendi lehine kullanan uzaylılar, sömürülen, ezilen, yoksulluğa terkedilen, söz hakkı tanınmayan insanlar.

İlginç olanı ise ezilen insanları ezenin uzaylılar tarafından kullanılan insanlar olması. Maşa varken ellerini ateşe sürmüyor uzaylı arkadaşlar. Gökyüzünde ve yer altında hep perde arkasındalar. Bütün insanları boyunlarına yerleştirdikleri canlı organizmalarla gözetliyor, dinliyor ve takip ediyorlar. Çok zor durumlarda ise şöyle bir korkunç yüzlerini gösterip olayları kontrollerine alıyorlar.

İsyancılar bir şekilde bu boyunlarına yerleştirilen organizmaları çıkarmanın yolunu bulup kontrol dışı kalıp faaliyetlerini devam ettiriyorlar ama birtürlü perde arkasındaki yönetici uzaylıya ulaşamıyorlar. Uzaylılarda isyancıları yönetenin kim olduğunun peşindeler. İnsanlar uzaylı istilasına son verebilecek mi? Uzaylılar isyancıları organize edeni bulacak mı? İsyancıların başı kim? Bazen bilerek kaybetmek savaşı kazanmanın başlangıcı mıdır? Uzaylılar silahla yok edilebilir mi? Uzaylıların yöneticisine ulaşıp onu yok etmenin bir yolu var mı? Filmde bütün bu sorulara cevap bulabileceksiniz ama en önemli soru şu : bu filmin devamı çekilecek mi? Benim fikrimi merak ediyorsanız söyleyeyim. Eğer bunun gibi üfürgen olacaksa çekilmesin be abi..

Sözümü, yazımın başlığı ile noktalayayım ”-İsyan için bir kibrit çak, kazandığını sen göremesende..

OrtaKoltuk Puanı:

3 YORUMLAR

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz