Kasırgada Vurgun

HIRSIZLIK, NE FIRTINA DİNLER NEDE KASIRGA..

Kasırgada Vurgun filminin yönetmen koltuğuna, 1949 ABD doğumlu ”Ejder : Bruce Lee’nin Hayatı 1993), Günışığı (1996), Ejder Yürek (1996), Saklı Seçilmişler (2000), Hızlı ve Öfkeli 82001), XXX-Yeni Nesil Ajan (2002), Görünmez Savaşçı (2005), Mumya : Ejder İmparatorunun Mezarı (2008)” filmleri ile tanınan Rob Cohen oturmuş.

Yönetmen Cohen, aksiyon ve macera türü filmleri çekmeyi seviyor. Ne yalan söyleyelim bu türde de oldukça başarılı. Bu türe meraklı izleyiciler de hep vardır ve var olmaya da devam edecektir. Kasırgada Vurgun’da bu türe meraklı seyircinin istediğini alacağı, bulutlu ve karanlık hava görselliği ile soluksuz izlenen heyecanlı bir yapım. Ancak, çekim süresince filme çok fazla itina gösterilmediği de aşikar. Bu itinasızlığa rağmen kötülerin ve iyilerin kaçıp kovalaması sıkılmadan izlenebiliyor.

Şiddetli kasırga tehdidi altındaki kasabanın sakinleri, polisler tarafından güvenlik amacı ile tahliye edilir. Bu kasaba aynı zamanda devletin, eski paraları kırpılarak imha ettiği tesise ev sahipliği yapmaktadır. Üç tır dolusu eski paranın tesise getirildiğini bilen soyguncular daha önceden hazırladıkları planlarını devreye sokarlar. Ancak, plana dahil etmedikleri iki kişi vardır. Bu iki kişi, babalarını küçükken fırtınada kaybeden Will ve Breeze kardeşlerdir..

Filmin açılış sekansını beğendim. Bu açılış sekansında bir baba ve iki oğlunun fırtınaya maruz kalmaları sonucu oluşan çaresizlikleri beni oldukça gerdi doğrusu. Daha sonra rutine dönen hikaye, fırtına öncesi sessizliğe bürünüyor, soygun ve fırtınaya sizi yavaş yavaş hazırlıyor. Özel görsel efektler ve bilgisayar hileleri oldukça iyi. Patlamalar, tusunami ve kasırga nedeniyle uçan arabalar, kağıt gibi yırtılan evler, kökünden sökülen ağaçlar göz doldurucu.

İnsanların para hırsı ne yazık ki bir türlü bitmiyor. Herkes, çalışmadan iyi yaşama derdinde. Onlara göre, çalışmadan iyi yaşamanın tek çaresi hırsızlık. Para ile satın alamayacağınız kişi sayısı çok az bu dünyada. Polisi, askeri, memuru ve diğer emir altında çalışanlar.. Azla yetinmeyip iyi yaşamak için kendi devletini soymak isteyen bu tür kişiler filmdede mevcut. Ancak, paraya itibar etmeyen onurlu kişiler yok mu? Elbette var.. Onlarda hırsızları engellemek için ellerinden geleni fazlası ile yapıyor.

Görsel efekt ve bilgisayar hilelerine sıkça başvurulan yapımın oyunculukları bana göre tatsızdı. Oyunculuk olarak öne çıkan isim güvenlik görevlisi Casy rolü ile Maggie Grace’di. Filmin kurgusu ise ufak tefek aksaklıklarına rağmen fena değil.

Sözün özü: Kasırgada Vurgun, soygun, aksiyon, doğa olayları, macera seven izleyicileri mutlu edecek sabun köpüğü kıvamında bir yapım ama üst düzey değil.

OrtaKoltuk Puanı:
İLEKasırgada Vurgun
KAYNAKKasırgada Vurgun
Önceki yazıDeniz ve Güneş
Sonraki yazıArakçılar

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz