-BU HİKÂYEDEKİ HİÇBİR ŞEY GERÇEK DEĞİLDİR.

HİKÂYEDEKİ HERŞEY GERÇEKTİR.-

Bir önerme bilgisi gibi başlayıp, sonrasında izleyiciye gerekeni bırakan. Bir yandan bir aile dramı, bir yerde, bir direniş hikâyesi… Sene, 1800’ler

Peter Carey’in, Man Booker ödüllü romanından uyarlanan Kell Çetesi, kadro içerisinde ki aktörlerin seçkinliği kadar özgün bir film. Yönetmen koltuğunda, Macbeth ve Assassin’s Creed’in imzasını taşıyan, Justin Kurzel, yer almakta.

AVUSTRALYA-İNGİLTERE-İRLANDA ve ÇİNGENE

Küçük ama cesur yürekli Ned…

Erkek olmayı çoktan ruhunda taşıyan Ned, bir bilinmezlik nehrinde sürüklenir durur. Oysa yıllar sonra öğrenecektir, bu bir kader midir? Yoksa Ned Kelly’ nin zorunlu tercihi midir?

Kelly Çetesi, bir yanı ile ailenin önemine değinirken diğer yandan karakter varlığına önem vermekte.

Bir çocuk, bir bilinmezlik içinde ve ailesinin ona sunamamış olduğu güzel bir yaşam içerisinde neredeyse ‘ paramparça’ olabilmenin, eteklerinde dolaşıyor.

İNGİLİZ SÖMÜRGESİ VE BAŞKALDIRI

Tarih sayfalarına dönersek, yıllar 1798’i gösterdiğinde; “Büyük Britanya Ayaklanması” başlar. Peki, nedir bu aylarca süren ayaklanma? İrlanda, Büyük Britanya egemenliğine karşı ayaklanma başlatır. Yüzlerce İrlandalı, hapishanelerde yanarak can verir. Bunun öncesinde ise yokluk nedeni ile İrlanda’dan insanlar; Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelere göç ederler ki bu hikâyede İrlandalılara yaşatılan zulme bir gönderme. Gelelim ayaklanma kısmına. Ayaklanma sonrası 1 Ocak 1801 tarihinde Büyük Britanya Krallığı birleşme gerçekleştirerek, “Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı” olur.

45 yıl( 1803-1848), İrlanda halkı, Avrupa tarihinin gördüğü en büyük politik reform amaçlı kitle eylemlerine girişti. Her seferinde İngilizler tarafından reddedildi ve bastırıldı.

1845 – 1852 arasında gerçekleşen “Büyük Açlık” döneminde yüz binlerce insan açlıktan öldü ve yüz binlerce insan başka ülkelere göç etti.

1916 yılında Dublin’de, İrlandalı Cumhuriyetçiler, 1560(Paskalya Ayaklanması) gönüllü İrlandalı ve 200 İrlanda Yurttaş Ordusu üyesi, Dublin’de, stratejik noktalar ve genel postaneyi ele geçirir. Ayaklanmacılar “İrlanda Cumhuriyeti”ni kurduklarını ilan ederler. Bir hafta süren çatışmalar sonucunda, İngiliz yönetimi isyanı bastırır ve 15 lideri, idam eder. Sonrasında ki süreç tarih sayfalarında, 1922 yılında İrlanda’nın büyük bir kısmı bu birlikten ayrılarak, ülkenin adı tekrar değişir. “Büyük Britanya ve Birleşik Kuzey İrlanda Krallığı” olur. Ve bugün ki bağımsızlığına ancak 29 Aralık 1937 tarihinde ulaşabilir.

Anlayacağınız, haydut ya da haydutlar…

Adı, haydut ama bir haydut nasıl oluşabilir? Sorusuna, cevap niteliğinde.

İngiliz sömürgesini, bütünü ile dışlayan. Tüm yokluklarına rağmen İngiltere’nin diğer halklar ama özellikle İrlandalılar üzerinde ki yoğun asimile uygulamalarına da ufak geçişlerle, bir çetenin yokluk ile birlikte doğuş hikâyesi.

Yakın zamanda 1917 filmi ile karşımızda olan, henüz yirmi yedi yaşında ki George Andrew J. Mackay, Ned Kelly karakteri ile son derece başarılı.

Bunun yanı sıra kadro oldukça dolu. Hemen hepsi yeni işlerden tanıdık yüzler…

1917-Ned rolü ile George Andrew J.Mackay

Tavşan Jojo- Thomasın MCKenzıe

Centilmen-Charlıe Hunnam

Tolkien-Nıcholas Hault

Ve de Russel Crowe

BİZ ASİLERİZ SAVAŞÇILARIZ

Ve hiçbir şey bir deli kadar korkutucu olamaz.

Okumak için, karşısına çıkan fırsatları annesinin gerekçeli nedeni ile kaybeden, belki de bir “SİR” olarak anılmak varken, bir hırsız çetesi olarak anılmak kim ister?

Oysa ki bunu, bütünüyle bir veda niteliğinde oğluna; tek tek yazacaktır.

Kelly Çetesi filminin içerisinde, neyi –niçin yaptıklarını söylemeye çalışıyorlar. Fakat ne derece başarılı oluyorlar, bunu da izlerken göreceksiniz.

Bunca yaşanmışlığa karşı nasıl bir insan bu kadar dirayetli olur?

Ancak lider ruhu varsa, olur! Ya da annesinin dediği gibi bir Sieve, ise…

İZLEYECEĞİNİZ HİÇBİR ŞEY DOĞRU DEĞİL

ANNE :

BU DÜNYA DA HİÇBİR ŞEY BEDAVA DEĞİLDİR OĞLUM

KADERİNDE NE VARSA ONU YAP !

SEN, BİR “SIEVE”SİN!

NOT : Epey bir araştırma yaptık ve tahmin ediyoruz ki bu SIEVE, bir kahraman kadar özgürlük mücadelesinde 19.yy ortalarına doğru, ikinci kuşak olarak gelen ve kendilerini Sinn Fein (Yalnız Başımıza) örgütün, Cumhuriyetçiler kazansa bile İngilizler tarafından tanınmayan mücadelenin adı ve İrlandalılar, bu cesur öncülerini unutmuyorlar.

Misafir Yazar : Emel Seçen

Kelly Çetesi’nin Gerçek Hikayesi / True History of the Kelly Gang

Yönetmen : Justin Kurzel

Senaryo : Shaun Grant

Orijinal Hikaye : Peter Carey

Görüntü Yönetmeni : Ari Wegner

Müzik : Jed Kurzel

Oyuncular : George Mackay, Essie Davis, Charlie Hunnam, Russell Crowe, Nicholas Hault, Thomasin McKenzie

Avustralya-İngiltere / Western-Biyografi-Polisiye-Dram / 124 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz