Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar Kingsman : Altın Çember

Kingsman : Altın Çember

1319
0

Kingsman : Altın Çember

Kingsman : Altın Çember filminin yönetmen koltuğuna senaryosunu ve ilk filmin yönetmenliğini de yapan 1971 İngiltere doğumlu Matthew Vaughn oturmuş. Yönetmenin ilk filmini beğenmiştim. Birçok kalburüstü iyi oyuncuyu bünyesinde barındıran yeni filmin ilkinden aşağı kalır yanı yok. Aksiyonsa aksiyon, heyecansa heyecan, komediyse komedi. 140 Dakika boyunca zevkle gözünüzü kırpmadan izliyorsunuz filmi.

Yeni filmimizde macera kaldığı yerden devam ediyor. Kingsman gizli servisinin yeni üyesi genç Eggsy(Taron Egerton), kız arkadaşının ailesi ile tanışmaya giderken evindeki köpeğini arkadaşına emanet eder. Arkadaşı evini karıştırırken bulduğu çakmağı kullandığında, Poppy(Julianne Moore) isminde 70’li yılların eşya, kıyafet ve yaşamına meraklı patronu olan ve ”Altın Çember” diye anılan Güney Amerika’da konuşlanan uyuşturucu örgütü tarafından Kingsman gizli servisinin yeri tespit edilip yok edilir. Başsız, ortada kalan iki Kingsman ajanı, araştırma yaparken kendileri ile aynı anda kurulan ve gizli servisleri ile ortaklıkları bulunan Kentucky’de bir viski imparatorluğu olarak kamufle olan ”Statesman” isminde gizli bir servisin izine rastlarlar. Kendilerini teşkilata kabul ettiren ajanlar ortak düşmanlarına karşı birlikte mücadele etme kararı alırlar..

 

Taron Egerton, Elton John, Colin Firth, Channing Tatum, Julianne Moore, Halle Berry, Jeff Bridges, Mark Strong ve Pedro Pascal gibi yıldızlar topluluğunu aynı izlemek büyük zevk. Hele Elton John gibi bir şarkıcının bu kadar iyi oyuncu arasında sırıtmaması ve çoğundan iyi performans çıkartması şaşırtıcı. Kendisini yürekten kutluyorum. İlk filmin tazeliğinden, orijinalliğinden çıkıp, 2. filmde  iyi oyunculara sırtını yaslayarak eğlence dozunun artırılması ile klasik ”Bond” tarzı ciddi ajan filmlerinin dışına çıkılmış. Bu durumun seri için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacağını filmin gişesi belirleyecek. Bana sorarsanız iyi olmuş.

İlk filmde kafasından vurularak öldürülen ajan Harry Hard nam-ı diğer Galahad(Colin Firth) zekice yazılmış bir senaryo ile yeniden sahalara döndürülüyor. Yaşama dönen Harry, geçmişini hatırlamıyor ve kelebeklere ilgi duyuyor. Yaşama nasıl döndürüldüğü ve hafızasını nasıl geri kazandığı da ilgi çekici şekilde anlatılıyor. Benim gibi Colin Firth hayranları için filme yeniden dahil edilmesi sevindirici bir durum. Hikayenin, onsuz tadı olmuyor:). Ölümünden sonra Egssy’nin devraldığı ”Galahad” unvanın da çekilecek olan seride gerçek sahibi Harry’e iade edilmesi doğru bir karar olacaktır. Yönetmen, filmin açılışına koyduğu araba kovalamaca sahnesi ve ajan Eggsy’nin aracındaki her türlü silah ve teknik donanımı kullanması ile ”Bond – Batman” filmlerinin hatırlamasına olanak sağlayarak ”-bizim onlardan neyimiz eksik” diyor seyirciye.

İngiliz ve ABD Devletinin ortaklaşa kurduğu iki gizli servisin birisinin ”terzi” diğerinin ”viski” işi ile uğraşması şaşırtıcı. Birbirine ters bir durum. Uyuşturucu satan ve dağıtan bir kadın patronla mücadeleye giriyorsun ama halka viski satıyorsun! Macera İngiltere, Amerika, İtalya, İsveç, İsviçre ve Güney Amerika’da gezinirken Alp Dağlarındaki teleferik sahnesi bana ”007 James Bond : Kraliçenin Emrinde” filmini hatırlattı. Filmin tüm oyunculuklarını beğendim. Kötü karakteri canlandıran Oscar ödüllü Julianne Moore rolüne yakışmış. En çok da Elton John’un oyunculuğunu beğendim. Oscar’lık bir iş çıkarmış doğrusu. Kurgusu ve müzikleri ise tadındaydı.

Sözün özü: Kingsman : Altın Çember, çoğu karelerde James Bond filmleri ile kıyaslansa da kadrosu ve hikayesi ile izlenmeyi hak ediyor. Ajan, casusluk, aksiyon, heyecan seven izleyicilerin salondan mutlu ayrılacağı ”Kingsman : Altın Çemberi” kaçırmayınız! İyi seyirler.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz