İKSV ONLİNE FİLM FESTİVALİ 9

Her ikisi de Lozan’da doğan oyuncu, yazar ve yönetmen Stéphanie Chuat ile Véronique Reymond, tüm yönetmenlik çalışmalarını birlikte yapan iki çocukluk arkadaşı. Senaryoları henüz fikir aşamasındayken Christian Petzold’un “Barbara” ve “Phoenix” filmlerinin olağanüstü başoyuncusu Nina Hoss ile bir Berlinale’de karşılaştıklarında ona kendisi için bir film yazmak istediklerini söylemişler. Metin ortaya çıktıktan sonra da ekibe Schaubühne’den Thomas Ostermeier ve Lars Eidinger de katılınca yeni filmleri “Schwesterlein / Kız Kardeşim”in castingi tamamlanmış.

En sonda söyleyeceğimi en başta belirteyim, bu Festivalin şu ana kadar en çok beğendiğim filmi “Kız Kardeşim” oldu. Filmle ilgili yukarıdaki gibi birçok anekdotu öğrendiğim, Kerem Ayan’ın gösterim öncesi filmin iki ana karakterini canlandıran Nina Hoss ve Lars Eidinger ile yaptığı çevrimiçi sohbet ise şimdiden unutulmazlarım arasına girdi. Filmi sakın kaçırmayın ama, öncesinde bu dünya güzeli iki insanla yapılan sohbeti mutlaka izleyin.

ortakoltuk.com

Kız Kardeşim” tiyatro dünyasından Alman ikiz kardeşler Lisa ile Sven’in öyküsü. ünlü bir oyun yazarı olan Lisa, Bir süredir yazamayan ünlü oyun yazarı Lisa, ailesiyle birlikte eşinin üst düzey varlıklı kesimden çocuklara eğitim veren bir uluslararası okulun müdürü olduğu İsviçre’de Leysin’e yerleşmiştir. Berlin Schaubühne Tiyatrosunun ünlü oyuncusu ikiz erkek kardeşi Sven’de agresif bir löseminin başlamasıyla, çocukluklarının yakınlığına tekrar dönen ikilinin arasındaki bağ daha da pekişir. Lisa, kanıyla, iliğiyle Sven’e destek olmaya, düzelmesi için imkânsızı mümkün kılmaya çalışırken, yeniden sahneye dönmesi için dünyayı ayağa kaldırmaya çalışır.

Bu mücadele Lisa’nın aile yaşamını da etkilemeye ve çiftin anlaşmazlıklarını su yüzüne çıkararak ilişkilerin tehlikeye sokmaya başlar. Giderek öykünü ekseni, Sven’in dramatik yolculuğunun tüm zorluklarını, tüm bedensel ve ruhsal acılarını olağanüstü bir duyarlılıkla aktaran Lars Eidinger’den, yaratıcılığını boğan ve engelleyen bir karar vererek yaşamının çok değerli bir yönünden vazgeçmiş olduğuna uyanan Lisa’nın, kendi vicdan muhasebesiyle, Sven’i yaşatma mücadelesini iç içe yaşayan ve izleyiciye yaşatan nefes kesici bir Nina Hoss’a kayar.

ortakoltuk.com

Olayların tabii ki bilincinde olan, ama gerçeği reddedetmekte ısrar eden hafif çılgın anneyi oynayan her yaşta muhteşem Marthe Keller, kardeşlerin trajik yolculuğuna bir nebze mizah katmaya çalışır.

Sven’in sağlık durumu kötüleşince, yönetmen David yeniden sahnelemeye niyetlendiği “Hamlet”ten vazgeçer. Bu, Sven için, sadece sahneye çıkma umudunun değil, iyileşme olasılığının da yok olmasıdır. Lisa kardeşinin kendisin bırakmasını engelleyecek tek şeyi yapar; yeniden bir oyun yazmaya başlar. Bu oyun, Sven ile Lisa’nın Hensel ve Gretel’e, şekerleme evin tiyatroya ve hastalığın kötü yürekli cadıya dönüştüğü, Hansel ve Gretel masalının Sven için bir monolog şeklinde yetişkin versiyonudur…

Filmin en büyük gücü, her an sulu bir melodrama kaçabilecek bir öyküyü, müthiş doğal ve gerçekçi bir tonlamayla, yalın ve sade bir sinema dili ve benzersiz bir samimiyetle aktarmasında.

ortakoltuk.com

Gerçek burada gerçekçilikten bile öteye geçiyor. Sven tabii ki Schaubühne’nin “Hamlet”i Lars Eidinger’in ikinci kişiliğidir. Toprak kaplı zeminde ahnelenmekte olan oyun, birkaç yıl önce İKSV Tiyatro Festivalinde izlediğimiz “Hamlet”tir. Ve filmde adı David de olsa yönetmeni Thomas Ostermeier canlandırmaktadır.

Bütün oyuncuların çok iyi olduğunu söylemek emin olun ki yeterli değil. Nina Hoss ile Lars Eidinger’in yorumları sinema okullarında ders olarak okutulacak düzeyde. Zaten çevrimiçi söyleşiyi mutlka izleyin dememim başlıca sebeplerinden biri de, Eidinger’in müthiş bir samimiyetle oyunculuğun özünü anlattığı bölüm.

Filmdeki etkileyici müziği, özellikle Brahms’ın o nefis Lied’i “Schwesterlein”in çok doğru kullanılmasını da unutmayalım.

Sonuç olarak, zor bir konuyu zarafet ve duyarlılıkla aktarmayı başaran çok güzel bir film.

Yazar : ERDOĞAN MİTRANİ

ortakoltuk.com

Yönetmen / Senaryo : Stéphanie Chuat, Véronique Reymond

Görüntü Yönetmeni : Filip Zumbrunn

Müzik : Christian Garcia

Oyuncular : Nina Hoss, Lars Eidinger, Thomas Ostermeier, Marthe Keller, Jens Albinus

İsviçre / Dram / 99 Dk.

ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com
ortakoltuk.com

ortakoltuk.com

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz