Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar LAL GECE

LAL GECE

3255
1

2011 Türk yapımı, dram türündeki LAL GECE, 91 dakika süreli filmin yönetmen koltuğuna ”Hoşçakal Yarın, Mülteci, İnat Hikayeleri ve Işıklar Sönmesin” filmlerinin yönetmeni Reis Çelik oturmuş. Başrolleri ise İlyas Salman,Dilan Aksüt,Mayşeker Yücel,Sabri Tutal,Sercan Demirkaya ve Ahmet Aydın paylaşmış. Lal Gece,2011 senesinin Mart Ayında Ardahan’da çekildi. Filmin Türkiye prömiyeri 31. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirildi. Film,Berlin Film Festivali’nde Genaration Bölümünde KRİSTAL AYI ödülünü aldıktan sonra,38. Würzburg Film Festivali’nde ”En İyi Film” ve 17. Nurnberg Film Festivali’nde ”En İyi Film,En İyi Erkek Oyuncu,En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerine layık görüldü.

LAL GECE

Reis Çelik,memleketin önemli konularını filmlerine taşıması ile ünlü bir yönetmen ve İnandığı film için evini satacak kadarda cesur. Nitekim,Kültür Bakanlığından destek çıkmayınca bu film yapabilmek için evini satmış. Bence iyikide satmış yoksa bu toplumsal sorunumuzu anlatacak yönetmen bulamayacaktık. Reis Çelik,Lal Gece için ”bu film erkeğin ayıbı ile yüzleşmesidir”diyor. (Bir ayıpta,bu film için sinema salonlarını açmayan sinemacıların. Bu film,maalesef sadece 11 sinemada gösterime girdi.) İlyas Salman,bu filmde sanki kendisini oynamış. O kadar yalın,temiz ve sade. Müthiş bir oyunculuk,yani tabir yerindeyse adeta döktürmüş İlyas Salman. Belkide 25 yıl sonra gelen başrolün acısını çıkarmış. Tv’deki bir söyleşi de İ.Salman,”ben bu ülkeyi 40 yıl güldürdüm,bu ülke benim yüzümü bir kere güldürmedi”demişti. Ne kadar acı bir durum değil mi? Türk Halkının böyle önemli sanatçılarına sahip çıkmaması? Nitekim,bu röportajı izleyen Reis Çelik bu konuşmadan etkilenerek İ.Salman’a teklif yapmış. İyikide yapmış. Bu rol başkasına yakışmazdı zaten.

LAL GECE

Diğer başrol oyuncusu 14 yaşındaki Dilan Aksüt’de rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Buradan Dilan’ada kocaman bir alkış gönderiyorum. Dilan,bu rol için yüzlerce çocuk arasından seçilmiş. İran Parlamentosu,şu sıralar 10 yaşın altındaki çocukların evlenmesinin önünü açan bir öneriyi tartışıyor. 10 Yaşın altındaki çocukların evlenmesinin yasaklanması İslami Kurallara aykırı. İnternette geçtiğimiz günlerde İran Parlamentosuna karşı kampanya başlatıldı. Tüm Dünyaya açılan dilekçe,İran’da 10 yaşın altındaki kız çocuklarına evlilik yolunu açan yasaya karşı çıkıyor. 40 Bin imza toplanınca dilekçe,İran Parlamentosuna gönderilecek. Ama gerçek şu ki ne kadar imza toplanırsa toplansın son karar İran Parlamentosunun olacak.

LAL GECE

Gerçek bir yaşamdan sinemaya uyarlanan FİLMİN KONUSU ise şöyle : Film,Namus davası nedeniyle girdiği ceza evinden çıkan 60 yaşındaki bir adam ile husumet bitsin diye evlendirdikleri küçük bir kızın düğün sahnesi ile açılıyor. Daha sonra gerdek odasına geçiyor gelin ve damat. Bundan sonra,60 Yaşında geçmişin ağır yükü altında ezilen adamla,küçük ama zeki bir çocuk gelinin evcilik oyunu başlıyor..Reis Çelik,sorunun adını ÇOCUK GELİN gibi koysada aslında ilgilendiği ve seyircinin sormasını istediği soru şu : ” NAMUS İÇİN ADAM ÖLDÜREN BİR ERKEK BÖYLE BİRŞEYİ NASIL KABUL EDER ? ”. Çocuk gelinlerin artık olmaması dileği ile.

Film notum:

İYİ SEYİRLER

1 YORUM

  1. Filmin sadece sonu çok ama çok saçma olmuş kendilerini mi öldürdüler başka bişey mi oldu bilinmiyor. Sonuna kadar akıcı bir filmdi ama sonda bozdu. Nerde bitti bu film ne oldu belli değil aşırı saçma bir son.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here