Anasayfa Film Eleştirisi ve Yorumlar MEDYUM

MEDYUM

4928
0

Bu hafta sinemalarda gösterilmeye başlanan 2012 ABD ve İspanya yapımı MEDYUM, gerilim-macera türündeki,119 dakika süreli filmin yönetmen koltuğuna filmin senaristliğini de üstlenen Rodrigo Cortes oturmuş.Başroller ise Robert De Niro,Sigourney Weaver,Cillian Murphy,Toby Jones,Elizabeth Olsen, Joely Richardson ve Craig Roberts paylaşmış.Robert De Niro,bu filmdeki rolünün hakkını verebilmek için iki ay boyunca New York’da kör bir adamla yaşamış.Sette ise koyu renk gözlük takmasına rağmen ekstradan gözlerine görmeyi engelleyen lens taktırarak filmde canlandırdığı karakterin daha gerçekçi olmasını sağlamış.Niro,yine bu film için Amerika’da Mormon isimli tarikata üye bir kişiden kalabalığa hitap edebilme ve etkileyici konuşma yöntemleri dersi almış.

MEDYUM

Film,İspanya’nın Barcelona ve Kanada’nın Toronto,Brantford ve Hamilton şehirlerinde çekilmiş.Bu film için,Barcelona’daki basketbol stadyumu film setine çevrilmiş.Genç yönetmenin bu üçüncü filmi olmasına rağmen Robert De Niro’yu filminde oynatmaya ikna etmesi sinema dünyasında büyük bir başarı olarak değerlendiriliyor.İlginizi çekecek diğer önemli not ise, genç yönetmenin filminde Niro’nun 30’lu yaşlardaki halini canlandırıyor olması.Bir insan sahtekarlıkta ne kadar ileri gidebilir? Sırf ün,şöhret, para uğruna insanların duygularını ve inançlarını nasıl kullanır? Kör bir adam,insanların kim olduğunu görmeden nasıl bilebilir? Onları nasıl tedavi edebilir? Sahnede herkesin önünde eli ile hasta bir insanın karnını yarıp,hasta olan bölgeyi iyileştirip,sonra hiç birşey olmamış gibi eski kansız haline nasıl dönüştürebilir?Bu insan üstü gücü nereden alıyor? Gerçek bir medyum varsa eğer,o kimdir? sorularına filmde yanıt aranıyor ve filmin sonunda bu soruların yanıtı verilmiş oluyor.

MEDYUM

Filmi,hiç sıkılmadan bir solukta izledim.Filmin kurgusu,renk seçimleri ve kameralar ustaca kullanılmış.Bence bu genç yönetmen ilerde adından sıkça bahsettirecektir.Filmin müzikleri ise tek kelime ile mükemmel.Robert De Niro,canlandırdığı her rolün altından başarı ile kalkıyor.Bu filmdede,diğer oyunculara adeta oyunculuk dersi veriyor.Cillian Murphy,çok yetenekli bir oyuncu ve bu filmdede oyunculuğunun zirvesine çıkıyor.Yine,Sigourney Weaver oyunu ile göz kamaştırıyor.Filmin diğer oyuncularıda bu üç isimden geri kalmıyor doğrusu.

MEDYUM

FİLMİN KONUSU : Bir üniversitede görevli psikolog Dr.Margaret(Sigourney Weaver) ve asistanı Tom(Cillian Murphy) Metafizik olaylar üzerine beraber araştırma yaparlar.Çağrılan her eve ve olaya dişe dokunur birşey bulabilirmiyiz diye bıkmadan usanmadan giderler.Gittikleri her yerde sahtekarların foyalarını ortaya çıkarırlar.Bu güne kadar belki yüzlerce medyum geçinen insanların ipliğini pazara çıkarmışlardır.En son,iyice isim yapmış bir medyumun sahtekarlığını ortaya çıkarırlar.Birgün,ünlü medyum Simon(Robert De Niro)’nun 30 yıl sonra yaşadıkları şehirde gösteri yapacağını öğrenirler.Tom,Simon’la tanışır ve onun sahtekar olduğuna kanaat getirir.Dr.Margaret’ın uyarılarını dikkate almaz ve Simon’la uğraşmaya başlar.Artık tek hedefi,medyum Simon’u yapacağı gösteride rezil etmek ve sahtakarlığını ortaya çıkarmak olacaktır.Ancak bu o kadar kolay değildir.Simon,çok güçlü çevresi olan kalburüstü bir medyumdur….Simon’la yapılan mücadele sonunda kim ayakta kalacak ve Kim ölecektir? En önemlisi,varsa eğer gerçek medyum kimdir? Gerilimi ve gizemli olayları seviyorsanız eğer bu film tam size göre.

MEDYUM

Film notum:

İYİ SEYİRLER

Önceki yazıPİ’NİN YAŞAMI
Sonraki yazıAŞK

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz