New York’ta Yağmurlu Bir Gün  /  A Rainy Day in New York

Keşke bir de İstanbul’da geçen film yapsa?

İki yıldır izlemek için beklediğimiz şahane bir Woody Allen filmi: NewYork’ta yağmurlu bir gün! New York sevenler, Woody Allen sevenler ve onun esprilerine, mizahına bayılanlar için hiç kaçırılmaması gerekiyor. Ben izlerken kıkır kıkır kıkırdadım, İngilizcem iyi olmamasına rağmen diyalogları takip etmeye gayret ettim. Çünkü gerçekten komik!

Woody Allen, film sektörüyle, yönetmeni, senaristi, oyuncusuyla, açıktan, harbiden dalga geçiyor. Zaten kiminle dalga geçmiyor ki, NewYork’un asil olmaya özenen zengin ailelelerinden tutun da genç entellerine kadar. Ve bütün o NewYork’lu züppelerin arasında Arizonalı bir zengin kızı, sarışın, güzel, etli butlu. Naif, sevimli, şirin. Tam da NewYork’lulara taze ve köy pirzolası tadında! Ağzımı mı bozdum? Ama filmi seyrettikten sonra bozuyorsunuz tabii.

Konusu şöyle: Yardley Üniversitesi’nde okuyan iki genç, bir hafta sonu geçirmek için NewYork’a gelir. Biri zaten NewYorklu, piyano çalan, kumarbaz, entel, ama herşeyden bıkmış ve fakat Arizonalı sevgilisine kentini gezdirmek istiyen Gatsby. (Bu da nasıl erkek adıysa?) Öteki ise ünlü bir yönetmenle okul gazetesi için röportaj yapma olanağı yakalamış, NewYork’u da görecek olmasının verdiği heyecanla herşeyi birbirine karıştıracak bir taşralı!

Gerisini anlatmıyorum, izleyin ve tadını çıkarın. Timothe Chalamet, Selena Gomez ve sarışın güzel taşralı rolünde Elle Fanning, filmi sırtlayıp götürüyor, bütün o Jude Law filan figüran kıvamında. Film aslında 2107 yapımı, ama Woody Allen’in Amazon’la arasındaki ihtilaf yüzünden gösterimi engellenmiş ve ancak yeni gösterime izin çıkmış.

Film romantik komedi ama romantik sahneler, komik sahnelerden az. Hatta en romantik sahnelerde bile Woody Allen o soğuk esprileriyle kahkaha attırıyor, belli ki senaryoyu yazarken de çok eğleniyorlar. Filmi izledikten sonra insanda NewYork’a gidip yağmurda ıslanma arzusu doğuyor. Zaten Woody Allen’in şehri ortaya koyan bütün filmlerinden sonra böyle bir arzuya kapılırsınız. Keşke Kültür ve Turizm Bakanlığı onu kafaya alsa da İstanbul’da geçen bir romantik komedi çekse? Bir yıl sonra turizm patlaması yaşarız vallahi!

Yönetmen ve Senaryo : Woody Allen

Görüntü Yönetmeni : Wittorio Storaro

Oyuncular : Timothée Chalamet, Elle Fanning, Jude Law, Kelly Rohrbach, Rebecca Hall, Suki Waterhouse, Diego Luna, Liev Schreiber

ABD/Komedi-Dram/92 Dk.

 

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz