Sen Benim Herşeyimsin filminin yönetmen koltuğuna, 1972 İstanbul doğumlu ” Hititler(2003), Gelibolu(2005), Devrim Arabaları(2008), Kaybedenler Kulübü(2011), Labirent(2011) ve Senin Hikayen(2013) ” filmlerinden tanıdığımız Tolga Örnek oturmuş. Tolga, Meksika yapımı ”Instructions Not Included” filminden uyarlanan ”Sen Benim Herşeyimsin”in senaristliğini de üstlenmiş.

sen-benim-herseyimsin

Önce özet: Sedat(Tolga Çevik), babası tarafından hayatın zorluklarına göğüs gerebilmesi için ”cesur” olarak yetiştirilmeye çalışılır. Ancak; o asla korkusuz olamaz! Babası vefat ettikten sonra sağda solda günübirlik işler ve gönül ilişkileri ile yaşamını devam ettirir. Birgün ilşki yaşadığı Pınar(Melis Birkan), kucağında bir kız çocuğu ile gelir ve çocuğu Sedat’a bırakıp kaçar. Önceleri bocalayan işsiz Sedat, çocuğun annesini İstanbul’da ararken tesadüf sonucu yapımcı Birol(Cengiz Bozkurt) ile tanışır. Bu tanışma, Sedat’ın bundan sonra yaşamına dublör olarak devam etmesini sağlar. Kızının annesini bulamayan Sedat, kızına iyice bağlanır ve onu büyütmeye başlar. Büyütürken de ona masalsı, toz pembe bir dünya yaratır. Bu mutluluk, annesinin ortaya çıkmasıyla artacakken sürpriz gelişmeler yaşanır ve yıllardır saklanan sır ortaya çıkar….

sen-benim-herseyimsin

Bazılarına bu film çok klasik ve basit gelebilir. Öyle kabul etsek bile, her hafta sinemalarda gösterime giren, hiç bir mesajı olmayan işe yaramaz çöp filmlerden daha iyi Sen Benim Herşeyimsin. Öncelikle, dram ve komedi çok güzel harmanlanmış ve seyirciyi doğru şekilde yönlendiren güzel mesajlar verilmiş. Yönetmenin,kamerasından çıkan ve ustalık kokan tablo gibi görüntüler de işin kaymağı olmuş. Sorumsuz gençlerin yaptıkları hatalarının bedelini ne şekilde ödedikleri yada kendileri ödemese bile hiç bir suçu olmayanlara ödettikleri, hayat toz pembe gözükse de aslında öyle olmadığı parlak ve ışıltılı renklerle çok güzel resmedilmiş. Filmde yaşananlara gülerken hüzünleniyor, hüzünlenirken de gülebiliyorsunuz. Gerçek yaşamda da böyle değil mi zaten?

sen-benim-herseyimsin

Sinemalarda genellikle annelerin şefkati ve koruyuculuğu üzerine filmler izleriz. Nadirde olsa baba-oğul yada baba-kız ilişkileri üzerine filmler çekilir. O nadir yapımlardan olan bu filmde, bir babanın evladını ne kadar çok sevdiği ve onun için nelere katlandığı gözler önüne seriliyor. Baba ve çocuğu arasında ki sevgi ve güven bağının önemini, filmi izleyen seyircilere yeniden hatırlatacak olan ”Sen Benim Herşeyimsin” önemli bir göreve soyunmuş. Umarım seyirciler tarafından kabul görür ve baba-çocuk arasındaki ilişkilerin dahada güçlenmesine aracı olmuş olur.

sen-benim-herseyimsin

Filmde, Tolga Çevik ve kızı Tuna, baba-kız rolünü canlandırdılar. Armut dibine düşermiş misali Tuna, kamera önünde hiç zorluk çekmemiş gibi duruyordu ve bence çok başarılıydı. Tolga’nın küçüklüğünü canlandıran oğlu Tan’da gayet iyiydi. Filmin şarkısının sözlerini yazan Tolga Çevik diğer filmlerine nazaran daha samimi, içten ve olgun bir oyunculuk sergilemiş. Cengiz Bozkurt, her zaman ki tadındaydı. Diğer oyuncularda kendilerine verilen rolleri ellerinden geldiğince canlandırmaya çalışmışlar ama içlerinde kısa rollerine rağmen Tuncay Beyazıt ve Cem Cücenoğlu’nu çok beğendim. Yalın ve tertemiz bir oyunculuk sergilemişler, kendilerini kutluyorum.

sen-benim-herseyimsin

Sözün özü: Usta oyuncu rahmetli Sadri Alışık’ın başrolünü oynadığı 1965 yapımı ”Şaka İle Karışık(Ofsayt Osman)” filmini çağrıştıran ”Sen Benim Herşeyimsin”, seyirciye Ofsayt Osman’ın repliğinde ki gibi sesleniyor: ”- Buda mı gol değil değil Hakim bey, buda mı gol değil ha!”… Aile ilişkilerinin kuvvetlenmesi için, anne ve babaların çocukları ile birlikte bu filme gidip izlemelerini tavsiye ediyorum. Kaçırmayın! İyi seyirler.

sen-benim-herseyimsin

OrtaKoltuk Puanı:

Filmin şarkısının sözleri:

ÇOK SEVİYO

Ardına kadar aç hayatı,

Renkleri seç, al tüm tadı.

Benim şansım, bana aşkı.

Biz başkayız, ben başkayım,

Ben babamın aşkıyım.

 

Ay bana bir şeyler oluyo,

Babam beni çok, çok seviyo.

Dünya durmuş kime ne?

Bana ”her şeyimsin” diyo.

TOLGA ÇEVİK

 

1 YORUM

 1. Oyunculuk üzerine yorum yapmayacağım Ha-şa…
  Fakat kore brezilya filmlerini alıp birebir türkçesini çekmek ne oluyor? Tamamen duygu sömürüsü üzerine senaryolar.Ya kadın ölür, ya çoçuk.Evim sensin de aynı durumdadır.Sinemadan ağlaya ağlaya çıkarsın… Bumudur ?
  Bu tarz çok iran filmi de var. Çok kolay para kazanırsınız.

  Pekiiiiiiii madem öyle, kendinize güveniyormusunuz bakalım, işte size fırsat……

  Bunu aynen çevirin bakalım..
  Yapabilirseniz paranın dibine vurabilirsiniz ??

  Incendies (2010): Savaşın Ortasında Tek Başına Kalmış Bir Anne
  Hadi bakalım hodri meydan……

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz