Film 13 yaş altı çocuklar için uygun değil

Shang-Chi (Simu Liu) yirmili yaşlarının ortalarında, büyümekle daha fazla sorumluluk alma arasında ki çizgide gidip gelen normal bir adamdır. Gündüzleri oldukça düşük ücretle vale olarak çalışan Shang-Chi’nin tek yapmak istediği, en iyi arkadaşı Katy (Awkwafina) ile vakit geçirmek, bütün gece eğlenmektir…

Bir Ebevyn olarak çoğu Marvel filmini, çocuklarım için özellikle uygun bulmadığım öğeler içerdiğini görüyor ve üzülüyorum. Bazı Marvel filmlerini ev ortamında kontrolümüz ve rehberliğimiz altında izledik. bunun nedeni çocuklarımızı tanıyıp onlara güveniyor olmamızdı. Bu nedenle, Shang-Chi ve 10 Yüzük Efsanesi’nin çocuklar için uygun olup olmadığını merak eden anne-babalar için öncelikle belirtelim. Film, şiddet ve aksiyon sekanslarının yanı sıra küfürlü kelimeler içermesi nedeniyle 13 yaş üzeri seyirci olarak derecelendirildi. Dolayısıyla bu çizgi roman filmi 13 yaş altı çocuklar için uygun olmayabilir. Büyükler için sorun yok. Filmde çok az romantizm var. Odaklanılan aşk hikayesi, kimseyi rahatsız etmeyen tadımlık romantik bir aşk hikayesi.

Savunma amaçlı aksiyon ön planda

Film, Shang-Chi’nin çoğunlukla kendini ve başkalarını savunma amaçlı aksiyonun ön planda olduğu dövüş sahneleri ile doldurulmuş ama şiddetin motive ettiği intikam unsuru daha ön plana çıkıyor. Bu unsur, genç izleyicilerin anlamasını zorlaştırabilir. Bana göre küçük çocukların filmde sorun yaşayacağı bir kavram ise, para için savaşan kan sporları türünün yer almasıdır. Diğer taraftan, küçük çocukların üzülmesine ve yoğun duygular yaşamasına neden olabilecek birden fazla ana karakterin ölmesi, çocukların gerçek yaşamda psikolojik olarak etkilenmesine yol açabilir. Anne babalara diğer bir uyarım ise filmin sonundaki son “canavar”.

Muhtemelen MCU’dan çıkan oldukça kanlı en grafik karakterlerden biri. Korkunç olması gerekiyormuş ve öyle yapmışlar. Gürültülü ses efektleri beyaz perde de daha görkemli bir canavar görmemize neden oluyor ama bu efektler film için olumlu olsa da seyirci için oldukça rahatsız edici.

Marvel’ın, daha genç bir izleyici kitlesi üzerindeki etkilerini düşünmemiş olabileceği alanlardan biri de alkol kullanımıdır. Filmde, bir barda geçen iki sahne var. Bu sahneler normal yetişkinlere mutlu saatler yaşatıp eğlenceli olabilir ama çocuklar için asla.

Oyunculuklar oldukça iyi

Filmin açık ara yıldızı, zahmetsizce, ana karakteri canlandırdığı bir role adım atan Simu Liu‘dur. Bir an olsun durup onu Kim’s Convenience‘daki o adam olarak düşünmezsin. Simu, 2018’de Twitter’da bu rol için lobi yaptı ve rolü kaptı. Ben, Marvel’ın yapılan lobiye karşılık verip rolü Simu‘ya verdiği için minnettarım.

Katy rolündeki Awkwafina (Nora Lum), her ne kadar birbirlerinin eğlenceyi başka herhangi bir şeye tercih etmelerine izin verseler de (Shang Chi’nin saklanırken kendine verdiği Amerikanlaştırılmış isim) Shawn için temel bir etkidir.

Tony Leung, Shang Chi’nin babası ve On Yüzük ordusunun lideri olarak sempatik anti-kahraman/kötü adamdır. Bu durum, Marvel’i hikaye anlatımı ve derinlik açısından diğerlerinden üstün kılıyor. MCU’nun dördüncü aşaması, sunulması planlanan bir sonraki seviyeye çıkabilmek için hazırlanan role karmaşıklık getiriyor .

Benim için bir başka şaşırtıcı sürpriz de Meng’er Zhang‘ın, Shang-Chi’nin kız kardeşi Xialing olarak sunduğu oldukça iyi bulduğum performanstı. “Babam imparatorluğuna girmeme izin vermezse, kendi imparatorluğumu kurarım” derken karakteri hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor. O gösterdiği performansla seyirciyi hayal kırıklığına uğratmıyor. Umarım gelecekte de ondan daha iyi performanslar görürüz. Çünkü, onu izlemek bir zevk.

Görsellik üst düzeyde

Film, görsel olarak oldukça göz alıcı. Yönetmen Destin Daniel Cretton, aksiyon ve eylemi, kamerası ile kusursuz ve kolay bir şekilde nasıl harmanlayacağını iyi biliyor. Bu durumu, dövüş sahnelerinde oldukça iyi bir şekilde gösteriyor. (korkunç gökdelen dövüşü sekansını kaçırmamanızı tavsiye ederim). Kamera o kadar zorlanmadan hareket etti ki, yalnızca yönetmenin görmenizi istediği anları görerek sadece duvarda gezinen bir sineğin vızıltısını hissediyorsunuz.

Filmde, iki sahne var ve her ikisi de Dördüncü Aşamaya hazırlık açısından oldukça önemli. O sahneleri kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak,Shang-Chi ve 10 Yüzük Efsanesi doğru izleyici için mükemmel bir eğlencelik. Marvel ve MCU hayranları, bu filmde çok dikkatli bir şekilde yaratılan dünyaya geri dönmekte zorlanmayacaklar. İyi Seyirler.

Misafir Yazar :  Angie White

Yönetmen : Destin Daniel Cretton

Senaryo : Dave Callaham, Andrew Lanham, Destin Daniel Cretton

Görüntü Yönetmeni : Bill Pope

Kurgu : Elísabet Ronaldsdóttir, Nat Sanders, Harry Yoon 

Oyuncular : Simu Liu, Awkwafina, Tony Chiu-Wai Leung, Michelle Yeoh, Florian Munteanu, Ronny Chieng, Fala Chen, Dallas Liu, Meng’er Zhang, Kelli Bailey

ABD / Aksiyon-Macera-Bilimkurgu-Fantastik / 128 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz