Shazam! 6 Güç   /   Billy Batson and the Legend of Shazam

Teknik olarak başarılı değil, komik hiç değil..

Filmin yönetmen koltuğuna 1981 İsveç doğumlu ”Lights Out (1916), Annabelle: Kötülüğün Doğuşu (2017)” filmleri ile ismini bize duyuran David F. Sandberg oturuyor. Yönetmen, korku türündeki bu iki filmi ile benden geçerli not almıştı. Ancak, fantastik-aksiyon türündeki ”Shazam” için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ne yazık ki..

İlk olarak 1939 yılında Fawcett Comics şirketi tarafından yazar Bill Parker ve çizer C. C. Beck’e yarattırılan 6 farklı güce sahip kahraman, ”Shazam” kelimesinin söylenmesi ile ortaya çıkıyor. Shazam, yaratıcıları tarafından önce ”Kaptan Marvel” olarak adlandırıldı, ancak Marvel’in rakipleriyle çatışması yüzünden adını değiştirmek zorunda kaldı. S : Süleyman’ın bilgeliği, H : Herkül’ün gücü, A : Atlas’ın dayanıklılığı, Z : Zeus’un görkemi, A : Aşil’in cesareti, M : Merkür’ün hızına sahip olan ”Shazam” aslında 3.000 yıllık bilge bir büyücünün adı.

Büyücünün 5 kardeşi, 7 ölümcül günahı temsil eden canavarlar tarafından öldürülmüştür. Büyücü de bir şekilde onları yakalayıp sığındığı tapınağında onları esir etmiştir. Ancak, büyücünün gücü zayıflamaktadır ve en kısa zamanda yerini alacak temiz bir kalbe, ruha ve sağlam iradeye sahip birisine ihtiyacı vardır. 14 yaşında ki yetim çocuk Billy Batson, büyücünün aradığı nitelikte bir çocuktur. Yorgun büyücü, bütün güçlerini Billy’e verir ve toz haline dönüşür. Çok değerli tanrısal güçlere sahibi olan Billy, o güçleri nasıl kullanacağını bilmez? Billy, Güçlerini deneme yanılma yolu ile öğrenmeye çalışırken komik olaylar yaşanır. Diğer taraftan kötü adam Dr. Thaddeus Sivana, Shazam’in güçlerine sahip olmak için Billy’nin peşine düşer..

Türkiye’de de ”Shazam” diye bağırarak süper kahramana dönüşen bir film çekilmişti ama tarihini ve başrolü kimin oynadığını hatırlayamıyorum. 1970’li yıllarda Levent Çakır olabilir. Herneyse, DC ve Marvel süper kahraman kapışmasından bu sefer DC lehine ”Shazam” çıktı. Süpermen’in hemen hemen bütün güçlerine sahip olan kahramanımız, filmin bir sahnesinde de süpermen’le biraraya geliyor. Filmi beğenmedim, senaryo üzerinde iyi çalışılmamış. Alan, anlatmak için çok müsait ama anlatılan hikaye inandırıcılıktan hayli uzak. Shazam, Süper kahraman filmlerinin parodisi olmaktan öteye geçemiyor maalesef. Türünün klişelerine sığınmaya çalışan Shazam, öteye geçemediği gibi o bayat esprileri ile güldüremiyorda.

Zayıf bir prodüksiyona sahip olan film, özel efektlerle kendini kurtarmaya çalışmış ama onu da becerememiş. Süper kahramanın ortaya çıkmasıda oldukça uzatılmış. Bir seyirci, kahramanın ortaya çıkmasını neden 35-40 dakika beklesin. Teknik olarak başarılı değil, hikaye akıcı değil, aksiyon zayıf, espriler komik değil. Oyunculuklarını da yetersiz bulduğum filmi, bırakın yetişkinleri, çocukların bile keyf alacağını kendi adıma düşünmüyorum.

Film notum:

 

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here