Sofra Sırları

Yeniden Merhaba.. Bugün yine size yepyeni ve harika bir yerli filmden bahsedeceğim.. bu Cuma vizyona girecek Sofra Sırları adlı filmden.. yönetmenliğini aynı zamanda çok başarılı bir senaryo yazarımız da olan 1965 İzmir doğumlu Ümit Ünal yapmış. Deneyimli yönetmenimizin daha önce de; “9”, “Ara”, “Anlat İstanbul” ve “Gölgesizler” adlarında çektiği dört filmi daha mevcut.. özellikle 2001 yılında çektiği ilk uzun metrajlı filmi 9, 2003 yılında yabancı film dalında Oscar adayı olan yapımımız olmuştur.. ayrıca bir diğer filmi “Ara” 27. Uluslararası İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü’nü ve 15. Altın Koza Film Festivali’nde de En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu Ödülleri’ni aldı.
Hemen esas filmimize dönecek olursak Sofra Sırları gerçekten de gerek senaryo, gerek oyunculuklar anlamında oldukça başarılı bir film olmuş. Bilhassa filmin merkezinde ki başrol kadın oyuncusu Demet Evgar’ın oyunculuğu mükemmele yakın bir performans arzediyor. Kuzey Anadolu’nun küçük bir sahil kasabasında aksi ve despot bir adam olan kocasıyla (Fatih AL) yaşayan munis bir kadındır Neslihan.. Kendisini adeta bir Geyşa benliğiyle kocasına adamış  son derece itaatkar, hamarat ama aynı zamanda silik, neşesiz ve biraz da saftır.. ancak başlarda saf, zararsız gibi görünen bu kadının, filmin sürprizlerle dolu ilerleyen sahnelerinde aslında hiçte saf ya da aptal olmadığını, aksine son derece zeki planları ile nasıl soğukkanlı bir seri katil’e dönüştüğüne şahit olacak sinemaseverler..
Tabi ben şimdi böyle söyleyince aslında acımasız bir cani olduğu kanısına da varmayın sakın. Aslında çok haklı sebepleri olduğunu izlediğinizde sizlerde göreceksiniz.. Neslihan, bir ev kadını olmasının yanında mükemmel de bir aşçı’dır, çevresinde ki herkes yemeklerine bayılır.. Zaten hayal dünyasında da tüm Türkiye’nin tanıdığı kendi TV programı olan bir mutfak yıldızıdır.. Bu programda yani hayalinde harika yemekler yapan, tariflerini veren bir anlatıcı/sunucu olarak seyircilerine tüm hayatını parça parça anlatması hadisesi filme bir nevi dış ses olarak’ta etki etmiş ve bu senaryo marifetiyle de tiyatro tadında bir kurgu anlatımı çıkmış ortaya.
Filme tekrar dönecek olursak, aslında taşralarda yaşayan insanların renksiz, mutsuz ve bol sıkıntılı hayatlarını maalesef kötü şeylere yönelerek; hırsızlık, arsızlık, ihanet gibi mutsuzluklarına çaresizce kılıf bulma eylemlerini göstermesi açısından da çok vurucu bir yapıt olmuş.. Paranın insanları nasıl kötüleştirdiğini, azgınlaştırdığını görebilmemiz için bir ders niteliğinde adeta filmin ana teması. Aslına bakarsanız daha fazla detaya girip’de gelecek seyircinin oyunun tümüne dair heyecanını eksiltmek istemiyorum.
Ve tam bu noktada ara karakterlere yani yan rollere hayat veren diğer oyunculardan özellikle üç tanesi; Neslihan’ın kocasının iş arkadaşı aynı zamanda komşusu olan Mehmet rolünde izlediğimiz Ferit Aktuğ’u, ilçeye yeni atanan yüksek mesleki vasıflara sahip komiser rolünde izleyeceğimiz Alican Yücesoy’u ve küçücük rolüne rağmen neslihan’ın komşusu ve yakın arkadaşı olan  son derece ahmak, aciz bir ev kadını rolü ile dimağımda  tat bırakan Burcu Şeyben’i oyunculukları itibarıyla oldukça beğendiğimi belirtmeden geçemeyeceğim.
Hülasa sade de gelecek olursak ben şahsen filmi çok beğendim.. Senaryoda ki sürükleyicilik sizi filmin başından başlayıp, sonuna kadar merak ve heyecan ile götürüyor.. Filmin aynı zamanda senaristi de olan yönetmenin anlatımında ki sade üslup ve gerçeklik takdire şayan.. Oyuncu kast seçimleri yerli yerinde ve film içerisinde hiç adı geçmeyen ama ev sahipliği ile oyunun ruhuna/ temasına hakkıyla hizmet eden şirin ilçemizin yani mekanın seçimi de gayet başarılı olmuş. Ve tabii ki harika Demet Evgar’dan size biraz daha bahsetmek isterdim ama gerisini sizin beğeninize bırakıyorum artık..
Ve aslında birde itirafta bulunmak isterim ki film başlamadan önce Demet’in her filminde sergilediği aynı karakteristik oyunculuğu yani hemen her defasında oynadığı aynı kişiyi tekrar oynayacağına dair derin endişelerim vardı.. bu defa da mı öyle olacak derken bu kez beni fena halde yanıltarak aslında çok yönlü bir oyuncu olduğunu göstermiş oldu.. Kendisine ve A’dan, Z’ye tüm film ekibine takdir ve tebriklerimi sunarım.. Bir sonra ki film yorum ve tespitlerim de görüşmek üzere, sevgiyle kalın. Misafir yazar : Berkant Cengiz
OrtaKoltuk Puanı:
İLESofra Sırları
KAYNAKSofra Sırları
Önceki yazıÖzgürlüğün Elli Tonu
Sonraki yazıSofra Sırları

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz