Suç Kraliçeleri  /  The Kitchen

Filmin yönetmeni Andrea Berloff’un kendi çizgi romanından uyarladığı, çekimleri Doğu Harlem’le Güney Bronx’ta yapılan ve orijinal adı ”The Kitchen”olan ”Suç Kraliçeleri” filmi 1970’lerin New York’unda Cehennem Mutfağı diye adlandırılan bir bölgede yaşayan Kathy Brennan’ın ( Melissa McCarthy ), Ruby O’Carroll ‘un (Tiffany Haddish) ve Claire Walsh’ın ( Elisabeth Moss ) çalkantılı hayatlarına odaklanıyor.

Cehennem Mutfağı bölgesinde işlerini yürüten 3 gangsterin eşi olan bu ev hanımlarının, eşlerinin hapse atılmasıyla hayatları değişir. Eşlerinden habersiz bir şekilde onların mafya işlerine el atarlar ve onların yerine geçerler. Film; hayatları çocuk bakmakla,yemek yapmakla ve kocalarının duyarsızlıklarından şikayet etmekle geçen ev hanımlarının erkeklerin acımasız mafya dünyasında adım adım yükselişiyle ve Cehennem Mutfağı bölgesinde görece egemenliklerini kurmalarıyla son bulur.

70’lerin New York’unu gerek kostümlerle gerek mizansenlerle iyi yansıtmayı başaran Suç Kraliçeleri filmi ödüllü oyuncu kadrosuna sahip olmasına rağmen durağan yapısıyla çoğu zaman sıkıcı bir hal alıyor. Elisabeth Moss’un dışında göz dolduran çok etkileyici bir oyunculuk performansı yok. Söz konusu bir suç ya da mafya filmi olduğunda izleyicide ister istemez belli bir aksiyon ve karizmatik liderler görme beklentisi ortaya çıkar. Fakat film bu beklentileri maalesef boşa çıkarıyor. Karakterlerin yeterince derin işlenmemesi, oyuncular tarafından özümsenmemesi ve senaryonun çok ağır ilerleyen yapısı sizi filmin atmosferine bir türlü sokamıyor.

Suç Kraliçeleri, bir yandan kadın haklarına özellikle de ekonomik özgürlüğü olamayan kadınların yaşadığı sıkıntılara mercek tutarken öbür yandan da güçle gelen iktidar olma hırsının insanları nasıl zehirlediğine de vurgu yapıyor. Şöyle ki sürekli önemsiz görülen, ikinci plana itilen üç kadının mafya dünyasını kontrolleri altına almaya çalışırken psikopat katillerle işbirliği yaparak düşmanlarını küvette parçalarına ayırmak dahil dehşet verici eylemlerde bulunmaları bu zehirlenmenin en önemli göstergelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Kısacası Suç Kraliçeleri, özgün senaryosuna rağmen yönetmenlik ve oyunculuk açısından iyi olmadığı için izleyicide cılız bir etki bırakan, unutulup gidecek filmler arasında şimdiden yerini alacağını düşündüğüm bir film olmuş diyebilirim.

Yönetmen ve senaryo : Andrea Berloff

Görüntü Yönetmeni : Maryse Alberti

Oyuncular : Melissa McCarthy, Tiffany Haddish, Elisabeth Moss, Domhnall Gleeson, James Badge Dale, Brian d’Arcy James, Margo Martindale

ABD / Polisiye-Gerilim-Dram / 102 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz