Uçsuz Bucaksız / L’immensita

Son Venedik Film Festival’inde eleştirmenlerin “capcanlı, hassas, kırılgan” sözleriyle övdüğü, 1970’lerin Roma’sında 3 çocuklu bir aileyi odağına alan duygu dolu film, Patty Bravo, Raffaella Cara gibi dönemin en popüler müzisyenlerinden şarkılar ve ailenin siyah beyaz televizyon şovlarından esinlenerek anlık mutluluğu yakaladıkları danslarla dolu, hafızalara kazınacak bir komedi- dram.

OrtaKoltuk Puanı:
Ziyaretci Oyları:
0 (0 oy)

(FİLME OY VERMEK İÇİN YILDIZLARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ)

Işıltıyla döküntünün, eskiyle yeninin arasında kalan Roma

Filmekimi’nin en kaliteli filmleri arasında yer alan Emanuele Crialese’nin “Uçsuz Bucaksız / L’İmmensita”sı, 1970’lerin Roma’sında 3 çocuklu bir aileyi odağına alan duygu dolu bir komedi- dram. Toplumsal dönüşümün, kültürel değişimin, ışıltıyla döküntünün, eskiyle yeninin arasında kalan 1970’lerin Roma’sı bir dönem, bir dünya. Kendi çocukluğundan esinlenen yönetmen Emanuele Crialese, Francesca Manieri ve Vittorio Moroni ile müştereken yazdığı senaryoda, çocukların varlığı yüzünden yıkılamayan kötü bir evliliğin portresini çiziyor.

Emanuele Crialese filmini şöyle tanımlıyor: “Kendimi dünyaya açmadım da, yüreğimi hikayeme açtım demek daha doğru olur. Bu benim hikayem; annem ve kardeşim de içinde. Filmin geçtiği dönemde, kurulmakta olan mahallelerde, televizyonun siyah beyaz olduğu, eski aile tipleriyle yeni sosyal değişiklikler arasında muallakta kalan bir dünyada geçiyor filmim.

Aile bağları

Konu şöyle : Clara (Penélope Cruz) ile Felice (Vincenzo Amato) çocuklarıyla birlikte Roma’nın yeni modern apartmanlarından birine taşınırlar. Birbirlerinden tamamen kopan çift artık birbirlerine aşık değildirler, onları bir arada tutan tek şey çocuklarıdır. En büyük çocukları Adriana (Luana Giuliani), kendini erkek olarak tanımlar ve kendisine Andrea olarak hitap edilmesini talep eder. Ancak bu durum ailenin bağlarını iyice zorlar. Mutsuz ailenin gurbetçi İspanyol bireyi Clara ile kendisini hamile bıraktığı sekreteriyle aldatan Felice, en büyükleri 12 yaşında olan 3 çocuklarıyla bir cehennem hayatı yaşarlar. Astığı astık kestiği kestik Felice ev halkının tümünü, hatta kendisinden korkan annesini (Aurora Quattrocchi) despotizmi ve kabalığıyla sindirir.

Adriana cinsiyet kimliğini kabul eden komşu kızı Sara ile yakınlaşır. Annesinin tasvip etmediği bu arkadaşlık, Adriana’nın Sara’ya aşık olmasıyla alevlenir. Ortak bir yabancı olma duygusuyla anne-kız, Clara ile Adriana daha da yakınlaşır. Mutsuz bir evlilikte perişan olan Clara, 3 çocuğuyla, özellikle de kendisine uymayan bir bedende doğan en büyük çocuğuyla sürdürdüğü suç ortaklığına sığınır.

Capcanlı, hassas ve kırılgan…

Son Venedik Film Festival’inde eleştirmenlerin “capcanlı, hassas, kırılgan” sözleriyle övdüğü film, Patty Bravo, Raffaella Cara gibi dönemin en popüler müzisyenlerinden şarkılar ve ailenin siyah beyaz televizyon şovlarından esinlenerek anlık mutluluğu yakaladıkları danslarla dolu, hafızalara kazınacak bir komedi- dram.

1965’te Roma’da doğmuş olmasına rağmen Emanuele Crialese Sicilya kökenli bir aileye mensup. 1991’de New York Üniversitesinde film yönetmenliği eğitimi aldığı ABD’ye gitti. İlk uzun metrajlı filmi “Once Will Be Stangers”i (1997) orada çekti. İngilizce olan film birçok ödül kazandı. Daha sonra ana vatanına dönen sanatçı 2002’de Valeria Golino ile, Sicilya’daki Lampedusa Adasında “Respiro”yu, ardından “Nuevomondo”yu (2006) çekti. Fetiş oyuncusu Vincenzo Amato’nun yer aldığı bu filmde 20 yüzyılın başında göç sorununu ele aldı. “Terzaferme”nin (2011) ardından, 11 yıllık suskunluk dönemine son veren “L’İmmensita”yı yaptı.

Woody Allen’in “Vicky, Cristina Barcelona”sıyla (2008) Oscar Ödülü kazanan Penélope Cruz, İtalyanca konuşan bir İspanyol gurbetçiyi canlandırdığı filmde kariyerinin en acımasız rolünü oynuyor. Çaresizliğin, çıkışsızlığın içinde kıvranan mutsuz ev kadını Clara’da, bilinen oyun gücünü sergileyen Penélope Cruz, bu aile dramında hayranlığımızı kazanıyor. Sinemadaki ilk deneyiminde, çocuk oyuncu Luana Giuliani, herkesten rol çalan yaman bir kız. Raffaella Cara’nın danslarını taklit ederken, güzel sesiyle şarkı söylerken, filmi koreografi sekanslarını bu genç istidat renklendiriyor.

Yönetmen : Emanuele Crialese

Senaryo : Emanuele Crialese, Francesca Manieri, Vittorio Moroni

Görüntü Yönetmeni : Gergely Pohárnok

Kurgu : Clelio Benevento

Müzik : Rauelsson

Oyuncular : Penélope Cruz, Vincenzo Amato, Elena Arvigo, Filippo Pucillo, Aurora Quattrocchi, Laura Nardi, Alvia Reale, Carlo Gallo, Rita De Donato, Giuseppe Pattavina, Luana Giuliani

İtalya-Fransa / Dram / 97 Dk.

İLEUçsuz Bucaksız
KAYNAKUçsuz Bucaksız
Önceki yazıMaskeli Balo
Sonraki yazıHazine

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz