Filmin yönetmeni Mikael Marcimain‘i, muhtemelen ‘‘Gentlemen” filminden hatırlayacaksınız. Mikael, genel olarak aksiyon temalı filmleri yönetmiş. Ufuk Çizgisi‘de bunun dışında değil.

Bundan önce yönettiği filmlerin birçoğunu ben izlemedim o yüzden yönetmenle ve diğer filmleriyle alakalı kesin bir yargıya varmak istemiyorum. Lakin bu film üzerinden yönetmene, senaristine ve Netflix’e çok sayıda eleştiri getirebiliriz.

Filmin senaristleri, Josh Campbell ve Matthew Stuecken‘in yazdıkları sinopsise bakıldığında ortaya güzel bir proje çıkacakmış gibi duruyor ama içine girip detaylıca hikayeyi incelediğimizde bunun tam tersi bir durumun söz konusu olduğunu görüyorsunuz.

Netflix konusuna gelecek olursak, daha önce farklı yerlerde de yazdığım gibi izleyicisine daha fazla proje sunmak yerine, bana göre projelerini yarıya düşürüp daha seçici ve daha özenli olmalı. Neden böyle düşündüğümü bu film özelinde sizlere anlatmaya çalışacağım.

Ufuk Çizgisi filminin ana iki karakteri Jackson (Alexander Dreymon) ve Sara (Allison Williams) . Sara ve Jackson evlenme arifesinde olan iki karakter ama ikisinin de kafası karışık. Ne istediklerini, tam olarak evlenmek isteyip istemediklerini bilmiyorlar. Gece yarısı sahilde yürürken beraber eve geçiyorlar. Güzel bir gecenin sabahında çiftin araları açılıyor ve sonrasında sara yataktan kaçar adım uzaklaşıyor. Tesadüf o ki Sara’nın arkadaşlarına onlarla gideceğine dair söz verdiği yere jackson’da gelir. Sara ve jackson aynı uçağa binerler ve birbirlerine başlangıçta soğuk davranırlar.

Uçuş ilerledikçe ilişkilerinde çeşitli değişimler olur zira uçağı-planör- kullanan pilot aşıktır ve fotoğrafını gösterip ondan bahseder. İkili de birbirine karşı biraz yumuşamaya başlar ve yolculuğun başlarında oluşan gerginlik yerini eğlenceye bırakır. Herkes birbiriyle şakalaşırken bu sırada hiç beklenmedik bir şey olur ve pilot ölür. Filmin aksiyonu işte bu beklenmedik ölümle beraber başlar. Yolcular, uçakla beraber suyun dibine mi çakılacaklardır yoksa Sara ve Jackson olarak o uçaktan beraber mi kurtulacaklardır?

Filmin yaklaşık 1 saati tamamen bu hikayeye ayrılıyor uçakta hayatta kalan 2 kişi ve kurtulma çabaları. Pilot arkadaşlarım olduğu için az çok onlardan duyduğum kadarıyla uçuş konusunda bazı bilgilerim var ve filmde bunların hiçbirini görmüyoruz. Örneğin, en basitinden ”g kuvveti” gibi kavramlar seyirciye verilmediği için de film gerçekçiliğini yitiriyor.

Bu nedenle filmden kopuyor kendinizi salmaya başlıyorsunuz. Bunun üzerine akıcılık ve hikayedeki kopukluk sorunları da eklenince anlatılan hikayeden beklentiniz iyice azalıyor ve izleme isteğiniz kalmıyor.

Bundan sonrası filmin geriye dönüş sahneleriyle kotarılmaya çalışılıyor lakin bence başarılı olunamıyor zira ortada bir mantık kalmıyor.

Yönetmen : Mikael Marcimain

Senaryo : Josh Campbell, Matthew Stuecken

Görüntü Yönetmeni : Flavio Martínez Labiano

Müzik : Jon Ekstrand, Carl-Johan Sevedag

Oyuncular : Allison Williams, Alexander Dreymon, Keith David, Pearl Mackie, Jumayn Hunter, Amanda Khan 

İsveç / Aksiyon-Macera-Gerilim / 92 Dk.

OrtaKoltuk Puanı:

6 YORUMLAR

  1. Filmde Köpek Balığının İkisini de yiyeceğini düşündüm ancak köpek Balığı sadece yanlarından geçti, okyanusta balık olduğunu kanıtladılar herhalde. Hayatımda Böyle Saçma Bir Film Görmedim, boş zamanınız varsa komedi filmi olarak izleyebilirsiniz.

  2. Filmde Kadın Uçağın Kanadına çıkıp yakıt deposuna şarap doldurdu, Ve Yanlışlıkla Şişe elinden kaydı ama şişe arkaya doğru gideceğine onların önlerinden geçti. Daha da birşey demiyorum filmin seviyesini siz düşünün.

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz