Sinema tarihi kısa filmlerle başlamıştır. Günümüzde Kısa Film çoklukla yönetmenlerin uzun metraja geçmeden önceki aşaması olarak görülse de, uzun metrajdan farklı anlatım tarzı ve dokusuyla kendine has özgün sinemasal tadı olan bir türdür ve birçok önemli sinema insanı, tüm kariyerleri boyunca hem kısa hem uzun filmler çekmişler, hatta bazıları sadece kısa film yapmıştır. Kısa filmle uzun metraj arasındaki ilişki edebiyatta öykü ile roman arasındaki ilişkinin benzeridir. Ve aynen öyküde olduğu gibi kısa film de tek bir konu etrafında gelişir.

Ulusal yarışmanın kısa filmlerine toplu olarak göz atalım.

Kulak Misafiri

Yönetmen / Senaryo / Kurgu : Ahmet Toğaç

Görüntü Yönetmeni : Nusret Emre Bilgin

Oyuncular : Turgay Aydın, Deniz İnanç, Hülya Gülşen Irmak

Türkiye / Dram / 20 Dk.

Büyük bir merkeze taşınmanın arifesindeki bir şirketin eski santralinde çalışan Selamet, transferinin gerçekleşeceği zamanı beklerken tüm gününü tanımadığı insanların telefon konuşmalarını dinleyerek geçirmektedir. Telefondaki bir yabancıya karşı hissettiği yakınlığı keşfeden Selamet, kendi hayatını ona benzetmeye çalışacaktır. İlginç, ama biraz fazla uzun, çok konuşma-az sinema olarak pek de etkilenmediğim bir çalışma

(**1/2)

Evde Yok

Yönetmen / Senaryo : Murat Emir Eren

Görüntü Yönetmeni : Deniz Eyüboğlu

Kurgu : Yasemin Akıncı

Özgün Müzik : Ekin Fil

Oyuncular : Nihan Aker, Emre Yetim

Türkiye / Dram / 14 Dk.

Otuzlarında bir genç kadın, hayatı onun için yaşanmaz hale getiren huzursuzluk duygusuna son vermek için, kendisine ait izleri silip evini terk etmeye karar verir. Ancak evden kurtulmaya çalıştıkça ev ona daha da tutunur ve her şeyi denemesine rağmen bir türlü evden ayrılamaz. Yok olmanın da var olmak kadar zor olduğunu keşfeden kadın, hayaletlerin var olduklarını ve her an bizimle birlikte yaşadıklarını anlar. Sineması ve oyunculukları epey etkileyici, ancak tanıtım yazısını okumayanları tam anlayacağından emin değilim ki bunun birçok kısa filmin kusuru olduğunun düşünüyorum.

(***)

EVDE YOK

Yolcular

Yönetmen / Senaryo : Farnoosh Samadi, Ali Asgari

Görüntü Yönetmeni ve Kurgu : Iman Tahsin

Oyuncular : Alihan Türkdemir, Emir Dinçer

Türkiye / Dram / 17 Dk.

İstanbul’da yaşayan annelerini aramak için babalarına haber vermeden, yaşadıkları evi terk eden iki erkek kardeş, annelerini son kez çok küçük yaşlarda ziyaret ettiklerinden, onun nerede yaşadığını hatırlamakta zorlanırlarsa da gitmek istedikleri yere vardıklarında, annelerinin artı orada yaşamadığını öğrenirler. Ne geri dönmek için beş kuruş paraları, ne de babalarını aramak için cesaretleri vardır…

Bu Türk-İran ortak yapımı, yalnız yola çıkan iki küçük çocuğun maruz kalacağı, ancak günümüzün epey uyanık çocukları oldukları için atlatabildikleri, cinsel tacizden gaspa pek çok tehlikeyi olay örgüsüne ustaca yediriyor. Çocuk oyuncuların ustalıkla yönetilmesi de cabası.

(***1/2)

YOLCULAR

Göremediğimiz Tüm Işıklar

Yönetmen / Senaryo 7 Kurgu : Şeyhmus Altun

Görüntü Yönetmeni : Eren Yıldız

Özgün Müzik : Artem Litovchencko

Oyuncular : Sinan Demirer, Erhan Acun, Hasan Canberk Karaçay, Gökhan Taşdemir (13’)

Avlanırken kullandıkları tüfek yüzünden av olan baba-oğul, içinde bulundukları durumdan kurtulmak için beraber hareket etmek zorundadır. Babanın çocuğuna öğrettiği her şey bir bir karşısına çıkar. Hem oyunculukları hem gerilim dozuyla çok etkileyici bir film. tek kusuru, Haneke’nin “Benny’s Video”sunu fazlaca anımsatması

(***)

GÖREMEDİĞİMİZ TÜM IŞIKLAR

Bir Yazdan İzlenimler

Yönetmen, Senarist, Görüntü Yönetmeni, Kurgu : Ayça Çiftçi

Türkiye / Dram / 12 Dk

Deniz kenarında uyuyakalmış bir çocuğun rüyası, plaj şemsiyelerinin dansı, denizden kıyıya vuran ışıltı dalgaları, bulutların içinde taş sektirme oynayan küçük kızlar, ağaç yaprakları kıpırdadıkça dile gelen gün ışığı… Empresyonist ressamların denize, kumsalların manzarasına, suyun parıltısına, aylaklık hâlindeki insan figürlerine ve bitkilerin bedenlerindeki boşluklardan süzülen ışığa tutkularından ilham alan bu film, bir yaz mevsiminin ardında bıraktığı izlenimleri bir araya getiriyor. Hareketli tablolar olarak tasarlanmış bu gündelik hayat fragmanlarına ses izlenimleri eşlik ediyor. Duyabilseydik eğer, ışığın sesi neye benzerdi?

Evet bu filmde tanıtım yazısındaki her şey var. Ancak, empresyonist resmin tadını vermek için tamamen flu çekildiği için, online gösterimde iyice uzaktan izlediğimde etkileyici bulduğumuz görüntüler, normal bir sinema salonunda epey zor izlenir gibime geliyor

(***)

BİR YAZDAN İZLENİMLER

Yağmur Olup Şehre Düşüyorum

Yönetmen / Senaryo : Kasım Ördek

Görüntü Yönetmeni : Emre Pekçakır

Kurgu : Erhan Örs

Özgün Müzik : Mehmud Berazi

Oyuncular : Ramazan Ergin, Asuman Durmaz, Fatoş Yıldız, Eyüp Kan, Metin Kılıç, Savaş Işık, Yunus Albayrak

Türkiye / Dram / 15 Dk.

Kızı Hacer, nişanlısı İsa tarafından terk edilince durumu kabullenemeyerek, eski çırağı olan İsa’yı aramak için yola çıkan Sait, ailesiyle beraber Diyarbakır’da yaşamaktadır. Neredeyse Alzheimer’i düşündürecek kadar unutkanlığı, o kadar yaşlı olamamasına karşın hastalık belirtisi olabileceği gibi, sebebi bazı gerçeklerle yüzleşmekten kaçmak olabilir…

Kürtçe çekilmiş olan film bugüne kadar,2020 İFSAK Kısa Film Festivali Birincilik–Kurmaca – 2020 Akbank Kısa Film Festivali Mansiyon – 2019 Malatya İkincilik Ödülü – 2019 Siirt Özel Ödül – 2019 İpekyolu Film Ödülleri En İyi Kurgu, Jüri Özel Ödülü – 2019 SETEM Akademi BAK Jüri Özel Ödülü, En İyi Kurgu–Kurmaca ödüllerini kazanmış.

Özenli sineması, sağlam dramaturgisi, başarılı görselliği ve doğal oyunculuklarıyla seçkinin bence en iyilerinden biri, belki de yarışmanın en iyi filmi.

(****)

YAĞMUR OLUP ŞEHRE DÜŞÜYORUM

Free Fun

Yönetmen / Senaryo : Fehmi Öztürk

Görüntü Yönetmeni : Bünyamin Karair

Kurgu : Muammer Koçak

Özgün Müzik : İnal Bilsel

Oyuncular : Mustafa Kınalı, Tuvana Türkay, Serdal Ay

Türkiye / Dram / 5 Dk.

İnteraktif Sanal Gerçekçiliğin giderek yaygınlaştığı çok yakın bir gelecekte, eğlenmek için oyuna giren Kika, beklenmedik şekilde babasıyla karşılaşır. Babasının fark etmediği bu karşılaşmadan sonra, hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır… Olağanüstü bir giysi, renk ve makyaj tasarımı sanal ortamdaki inanılmaz yaşama müthiş bir inandırıcılık katıyor. Görsel olarak olağanüstü başarılı.

(***1/2)

FREE FUN

#21xoxo

Yönetmen : Sine Özbilge & İmge Özbilge

Senaryo / Görüntü Yönetmeni / Kurgu : Sine Özbilge

Belçika / Dram / 9 Dk.

2020 Canlandıranlar (İstanbul) En İyi Film – 2020 Banjaluka Uluslararası Canlandırma Film Festivali Sanatsal İfade ve Yaratıcılık Ödülü – 2020 Prix Ars Electronica Mansiyon

Belçika yapımı “#21xoxo”, izleyiciyi bir genç kızın nihilist paralel evren serüvenleri aracılığıyla 21. yüzyılın aşk öykülerini ve gerçeküstü siber dünyayı sorgulamaya davet ediyor. “Hipster”lar, internet meraklıları ve sosyal medya bağımlıları bu rengârenk maceranın başrollerinde; piksel piksel, Photoshop karelerinin arasında… Yaratıcı, eğlenceli, iyi düşünülmüş, iyi tasarlanmış bir film.

(***)

#21XOXO

Cemile Sezgin

Yönetmen : Aylin Kuryel & Raşel Meseri

Senaryo : Resident of Dominik Caddesi Sakinleri

Görüntü Yönetmeni : Raşel Meseri

Kurgu : Fırat Yücel

Oyuncular : Residents of Dominik Caddesi Sakinleri

Türkiye / Dram / 10 Dk.

Cemile ve Sezgin, İzmir sokaklarında beş yıldan bu yana duvarlara ve sokaklara aşklarını kazımaktadır. Şehir yüzeylerine ve efsanelerine dair bu kısa belgeselde yazılanların olduğu Dominik Caddesi sakinlerinin bu gizemli karakterlerin kim olduğu hakkında çok çeşitli teorileri vardır.

İyi çekilmiş, iyi kurgulanmış ilginç bir belgesel. Tabii ki cadde sakinlerinin teorileri Cemile ile Sezgin’in değil, konuşanların aklından geçenleri anlatıyor.

(***)

CEMİLE SEZGİN

Ahtapot

Yönetmen / Senaryo : Engin Erden

Görüntü Yönetmeni : Firar Güney Kayran

Kurgu : Sezer Uçar

Özgün Müzik : Ömer Özgür

Oyuncular : Yusuf Bayraktar, Lidya Akkuş

Türkiye / Dram / 13 Dk.

8 ve 9 yaşlarındaki Ece ve Efe, sıcak bir yaz günü sahilde yetişkinler tarafından kenara itilmekten sıkılıp, kendilerini kanıtlamak için bir plan yaparlar. İlk kez kendi başlarına balık avlama planları başarıyla sonuçlandığında, bu başarının acı bir bedeli olacağından habersizdirler… Yine çocuk oyunculardan ustalıklı performans elde eden, çok etkileyici finaliyle epey dokunaklı bir film.

(***1/2)

AHTAPOT

Siyah Güneş

Yönetmen / Kurgu : Arda Çiltepe

Senaryo : Arda Çiltepe & Julia Tielke

Görüntü Yönetmeni : Julia Tielke

Özgün Müzik : Nekropsi

Oyuncular : Enes Yurdaün, Nur Sürer, Ercan Kesal, Seren Şirince, Sencar Sağdıç, Ariya Toprak, Semih Gülen

2019 Locarno En İyi Uluslararası Kısa Film

Türkiye / Dram / 15 Dk.

Sıcak yaz günlerinin ardından gelen bir fırtına, uzaktaki bir adaya ailedeki bir cenaze için yapılan yolculuğu uzatır. Ölen alelacele gömülürken bir adam Ege’de dolanır. Cenazeye son arzunun gölgesi düşer. Görsel olarak çok başarılı, ancak yukarıdaki tanıtım yazısını okumamış bir izleyici için çözülmesi epey zor bir bilmeceye dönüşen bir çalışma. kısa ya da uzun bir fil izlemeye gelen izleyicinini bilmece çözmeye zorlanmasını kabul edemiyorum.

(**1/2)

SİYAH GÜNEŞ

Büyük İstanbul Depresyonu

Yönetmen / Senaryo : Zeynep Dilan Süren

Görüntü Yönetmeni : Deniz Eyüboğlu

Kurgu : Doruk Kaya & Yankı Akoğlu & Selda Taşkın

Oyuncular : Nazlı Bulum, Kübra Balcan, Şebnem Hassanisoughi

Türkiye / Dram / 20 Dk.

İstanbul’da yaşayan, öğrencilikleri biteli bir süre geçmiş olmasına rağmen hâlâ iş bulamamış iki genç kadının yetişkinliğe adım attığı ve artık para kazanmaları gereken, insanlık için kısa, onlar için asla geçmek bilmeyen bu zaman diliminde, görünürde günlerin öncekinden ve birbirinden pek de farkı yoktur. Metropolün kıyısında, evlerinin terasından yükselen gökdelenlerin ve gecekondudan bozma apartmanların arasında kalakalmışlardır… İyi oynanmış, iyi yönetilmiş, özenle çekilmiş bir film. Ama müthiş özgün mü? Hayır.

(***)

BÜYÜK İSTANBUL DEPRESYONU

ortakoltuk.com

OrtaKoltuk Puanı:

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz