Velayet

Bizde kadına şiddetin alası var ama filmi yok!

Velayet, yönetmenin ilk filmiymiş. Sade, duru ve ne dediğini lafı uzatmadan anlatan bir film: Kadına karşı şiddet, yaşayan bilir! Konu o kadar tanıdık, adamın tavırları o kadar bildik, kadının ve çocuğun yaşadığı şiddet ve dehşet o kadar sıradan ki bizim için, film boyunca adeta dövündüm: niye bir Türk yönetmen böyle bir hikayeyi çekmedi, çekmiyor? Sadece bunu işlemiyor da illa yanına üç beş mesele daha katıyor?

Oysa bir olayı, konuyu etraflıca masaya yatırdığınız zaman ne kadar iyi bir iş yapmış oluyorsunuz ve seyircinin kafasına da mıh gibi çakıyorsunuz. Velayet, aslında karmaşık ve havada duran klasik Fransız filmlerine hiç benzemiyor.

Antoine, kendisinden ayrılmak isteyen eşi ve çocuklarının peşini bırakmamakta, kaçmak için başka bir şehre taşınan ailesinin peşinden gelmekte ve mahkemede henüz reşit olmayan oğlunun görme hakkını takip etmektedir. Oğlu ise babasını görmek istemediğini beyan etmiştir ama kurtuluşu yoktur. Eski eşini, çocuklarını kendisine karşı doldurmakla suçlamakta ve eşi üzerinde hala hak iddia etmektedir.

Maalesef başka ülke, başka erkek farketmiyor. Her gün bir benzerini okuduğumuz asayiş haberi: boşanmak isteyen karısını ve çocuklarını görmek istedi. Çocuğu vermek istemeyen anneyi mecbur bıraktı ve hatta oğlunu boğarak öldürdü karısına da çocuğu öldürdüm diye telefon etti haberini daha geçen ay okumadık mı?

Neyse ki Fransız polisi daha becerikli, Antoine, silahla evi basıyor ama gerisini izleyin. Küçük Julien, korktuğu babasının yanındaki çaresizliğini çok iyi oynuyor. Şiddet uygulayan baba rolünde Denis Ménochet, kendinden nefret ettirmekte çok başarılı. Xavier Legrand ise bu ilk filmiyle Venedik’te 2017 Venedik Gümüş Aslan En İyi Yönetmen, Geleceğin Aslanı ödülünü almış. Aynı yıl San Sebastian’da ise İzleyici Ödülü’nü. Ben de kendisine kocaman bir Bravo diyorum.

Filmin tanıtım yazılarında anneyi nasıl olup da aşırı korumacı olarak lanse ettiklerine ise inanamıyorum. Bir anne olarak elbette kendisine ve çocuklarına şiddet uygulayan adamdan kaçmak için elinden geleni yapacak. Türk yönetmenlerden de böyle bir film beklemek hakkımız değil mi? Velayet, benden beş yıldızı fazlası ile hak eden bir yapım. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

OrtaKoltuk Puanı:

1 YORUM

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz