7. Koğuştaki Mucize

7. Koğuştaki Mucize filminde, 1983 yılında askeri darbe sonrası sıkıyönetimin devam ettiği Anadolu’nun küçük bir kasabasında 7 yaşındaki kızı ile aynı zekaya sahip Memo ve kızı Ova’nın yaşam mücadeleleri hikaye ediliyor.

Memo ve Ova, Türkiye’de askeri darbe sonrası sıkı yönetimin devam ettiği 1983 yılında, Anadolu’nun küçük bir kasabasında, Memo’nun babaannesi Fatma Anayla birlikte yaşayan bir baba ve onun yedi yaşındaki dünya tatlısı kızıdır. Memo, mental yetersizliği olan bir çobandır. Üçü birlikte göl kenarında küçük bir evde, hayatlarını sürdürmektedirler.

Ova yedi yaşında ve Memo da yedi yaş zekasındadır. Memo’nun hayattaki tek motivasyonu Ova’ya ve yaşama duyduğu sevgidir. İkisi, baba kız, birbirlerinin her şeyidir.

23 Nisan törenlerinde Memo’nun sattığı elma şekerlerinden kazandıkları parayla Ova’nın çok istediği Heidi’li çantayı almaya giden Memo ve Ova, çantayı, bölgenin sıkıyönetim komutanının kızına aldığını görürler. Memo, çantayı Ova’ya vermek için kızdan almaya kalkışınca Yarbaydan sıkı bir tokat yer ve yerle bir olur. Kızının üzüldüğünü gören Memo çöker.

Aynı günün öğleden sonrasında, göl kıyısındaki evinin yakınlarında piknik yapan askeri ahalinin çocuklarıyla karşılaşan Memo, kızı sırtında çantasıyla görür. Yarbayın kızı Memo’nun çantaya olan zaafını bildiğinden onunla kovalamaca oynamaya başlar. Memo’nun önceden uyarmaya çalışmasına rağmen, göl kenarında yaptığı dikkatsizce bir hareket sonrasında ayağı kayar ve kafasını kayalığa çarparak feci şekilde hayatını kaybeder. Memo kızı kucağına alıp ağlamaya başlar. Öldürülmüş kızın başında kanlar içinde yakalanan Memo, hemen tutuklanır. İdamla yargılanmak üzere cezaevine gönderilir.

Ova bundan sonra nenesiyle yalnız başına, babasını görmeye ve onu kurtarmak için elinden gelen ne ise minik bedeni ve büyük aklıyla yapmaya çalışacaktır. Bu yolda tek bir destekçisi vardır. Öğretmeni Mine.

Memo böylece ‘Yedinci Koğuş’a gelir. Askorozlu, Ali, Tevfik, Hafız, Meydancı Selim, Ayna, Yusuf ve diğerlerinden oluşan Yedinci Koğuş’ta hayatta kalması pek mümkün görünmemektedir..

Yönetmen koltuğuna, filmin senaryosunu da yazan Mehmet Ada Öztekin otururken oyuncu kadrosu Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Yıldıray Şahinler, Deniz Baysal, Yurdaer Okur, Sarp Akkaya, Deniz Celiloğlu, Ferit Kaya, Hayal Köseoğlu, Emre Yetim, Serhan Onat, Serhat Üstündağ, Nadi Güler, Özgür Dereli, Özgür Avşar, Mert Zaim, Gülçin Kültür, Serdar Akülker, Doğukan Polat, Basri Albayrak, Cankat Aydos isimlerinden oluşturulmuş.

Yapım :  Lanistar Media – Motion Content Group

Türkiye Dağıtım : CJ Entertainment Turkey

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz