37. İstanbul Film Festivali Başlıyor

İstanbul film festivali başlıyor. Tam 37. kez…Ve Nisan ayının gerçek sanatseverler için en güzel şöleni olarak yeniden seyircisiyle buluşuyor.

Süresi biraz kısaldı artık…Eskisi gibi 16 gün yerine 12 gün sürüyor. Ama film sayısı azalmadı. 18 bölümde 200 kadar (tam olarak 210) film bir avuç sinemada, günün en iyilerinden geçmişin hatırlanması gereklerine dek geniş bir yelpazede karşımıza geliyor.

Ulusal ve Uluslararası Yarışma, Dünya Festivallerinden, Özel Galalar (bu yıl Vodafone galaları), Yıllara Meydan Okuyanlar, Genç Ustalar, NTV Belgesel kuşağı, Mayınlı Bölge, anti-depresan gibi klasik bölümlerin yanında, festivalin dinamik yöneticileri her yıl yapılan eklerle birbirinden ilginç yeni bölümler sunuyorlar: Nerdesin Aşkım?, Musikişinas, Çiçek İstemez, Cinemania, Mimari Ütopyalar- Sinematik Distopyalar gibi iştah açıcı ve merak uyandırıcı başlıklar altında..

Ayrıca sinemanın en büyük ustalarından Ingmar Bergman’a ayrılmış olan dokuz filmlik bir gösteri de meraklıları için kaçmaz diyorum.

Festivalin salonları

Birçok yabancı ünlünün de konuk olacağı festival bu yıl Beyoğlu’nda Atlas (iki salon), Beyoğlu, Pera Müzesi Oditoryomu, ayrıca Nişantaş City’s (iki salon) ve bunlara eklenen Zorlu Centersalonlarının yanı sıra Anadolu yakasında Rexx ve yenilenen Kadıköy sinemalarında yapılacak. Birçok söyleşi, sergi, özel konserler, performanslar da var: Ingmar Bergman, Gökhan Tiryaki, Eleştirmenler Neden Var? söyleşileri, Muhsin Akgün fotoğrafları, Mimari Ütopyalar gösterisi gibi…

Onur ödülleri

Bu arada bendeniz de festivalin bu geceki açılışta onur ödülü alacak dört sanatçısından üçünü bu Pazar günü, festivale kapılarını açan Yapı-Kredi’nin Galatasaray’da yenilenen binasındaki bir panelde yönetmek onuruna kavuşacağım: yönetmen Aram Gülyüz, yazar Osman Şahin, yapımcı-yazar Arif Keskiner. Ödülü alacak dördüncü sanatçı ise oyuncu Perihan Savaş

Ayrıca emek ödülü de, hepsi gibi çok hak edilmiş olarak, Beyoğlu sinemalarını yıllardır yönetmiş ve en son Atlas sinemasının müdürü olan Cevdet Pişkin’e gidecek.

Klasik En İyiler listelerimiz

Bu yılın zengin toplamına tümüyle yaklaşmak ve her filmden söz etmek olanaksız. Meraklıları Milliyet Sanat başta ayın sanat ve sinema dergilerinde bunu bir ölçüde bulabilir. Katalogu dikkatle incelemek de iyi fikir verebilir.

Ben, önceden tüm biletlerini almış olanların dışında kalan ‘son dakikacı’lar için birkaç liste vereyim: katalogdaki bölümler sıralamasını izleyerek.

Ve Türk sinemasını (klasikler dışında) dışarda tutarak…Onları nasıl olsa görürüz!

KAÇIRILMAMASI GEREKEN 12 FİLM:

 1. Western
 2. Ayaz
 3. Köpek Adası
 4. Lean on Pete
 5. İtaatsizlik
 6. Transit
 7. Dokunma Bana
 8. You Were Never Really Here
 9. Hesaplaşma
 10. Dua
 11. Abrakadabra
 12. Düğünümüz Var

BİR İKİNCİ 12 FİLM:

 1. Köpek
 2. Bir Mahalle Hikayesi
 3. Baskın
 4. Sahaf
 5. Siyah Nehir
 6. Zehirli Köylere Yolculuk
 7. Çılgın Yıllarımız
 8. Atölye
 9. Pembe Dizi
 10. Yüz
 11. Marvin
 12. Av

EN İLGİNÇ 12 BELGESEL:

 1. My Generation
 2. Bayan Fang
 3. Makala
 4. Distant Sky- Nick Cave
 5. Karşınız Gracdae Jones
 6. Matang / Maya
 7. Ümmü Gülsüm’ün Peşinde
 8. Gri Değil, Siyah: Ankara Rocks!
 9. Maria By Callas
 10. Eric Clapton: Perdelerin Arkasındaki Yaşam
 11. Hakim Hanım
 12. Çirkin Kralın Efsanesi

KAÇIILMAYACAK KLASİKLER:

 1. Yaban Çilekleri
 2. Yedinci Mühür
 3. Güz Sonatı
 4. İki Kaçak
 5. LİQUİD SKY
 6. İpekçe
 7. Arabesk
 8. Siyah Otomobil
 9. Göl
 10. Kuyu
 11. Paris Texas
 12. Stalker

Festivalin döşeme sorunları sonunda bitmiş bir Beyoğlu’da yapılması iyi haber. Bu sayede İstiklal Caddesi Arap dostlarımız dışında başka halkların (en başta biz Türklerin!) de varlığını yeniden hatırlayacaktır!… Ben filmlerin önemli bölümünü yakınlığı dolayısıyla Zorlu Center’de izleyeceğim. Ama Beyoğlu’na da sıkça geleceğim. Umarım eski dostlarla bol bol karşılaşırız. İyi festivaller efendim!…

OrtaKoltuk Puanı:

 

 

 

 

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz